Praca / Usługi · 11 lutego 2019

Zadania Straży Pożarnej

Zadania Straży Pożarnej

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Zadania Straży Pożarnej – Oddziały Państwowej Straży Pożarnej posiadają bardzo szeroki wachlarz zadań i obowiązków, które obok oczywistych czynności jak organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożarów i klęsk żywiołowych wykonują. Jest to między innymi nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych i co jest z tym związane – przeprowadzaniem kontroli pod względem realizacji przepisów przeciwpożarowych i posiadaniu sprzętu ppoż.

Organy Państwowej Straży Pożarnej wyposażone są w szczególne uprawnienia kontrolne, które mają realizować głównie zadania prewencyjne w zakresie ochrony przeciwpożarowej włącznie z możliwością nałożenia grzywny czy też mandatu  w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości. Szczegółowe zasady przeprowadzania takich kontroli zostały określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 24 października 2005 roku w sprawie czynności kontrolno – rozpoznawczych przeprowadzanych przez Państwową Straż Pożarną (Dz.U. Nr 225, poz. 1934) oraz w Ustawie z dn. 24 sierpnia 1991 roku o Państwowej Straży Pożarnej.

Sprzęt gaśniczy w firmie

Zadania Straży Pożarnej

Zadania Straży Pożarnej

Kontrole Państwowej Straży Pożarnej mogą dotyczyć także firm, ponieważ są one zobowiązane do posiadania odpowiedniego sprzętu ppoż na terenie zakładu. Mimo, iż jest to zdroworozsądkowe działania, wielu przedsiębiorców zapomina lub celowo unika zakupów odpowiedniego sprzętu. A przecież chodzi tutaj o ludzkie bezpieczeństwo i przede wszystkim życie, które może być uratowane, dzięki odpowiedniemu sprzętowi. Jakie są, więc wymagania co do sprzętu dla firm? Obowiązkowo wymaganym podręcznym sprzętem gaśniczym w większości obiektów, budynków i terenów – wyjątkiem są budynki mieszkalne – są gaśnice. Przepisy zalecają stosowanie gaśnic przenośnych, względnie przewoźne, czyli tak zwane agregaty gaśnicze. Inny sprzęt ppoż, wykorzystywana zwłaszcza w obiektach budowlanych czy też budynkach i na terenach, może być stosowany według własnego uznania oraz przy współpracy z odpowiednimi służbami jak np. Państwowa Straż Pożarna. Organ ten, często pełni rolę doradcy przy ocenie zagrożeń i wynikających z niej potrzeb.

Regularność kontroli

Kontrole są przeprowadzane na podstawie rocznego planu czynności kontrolno-rozpoznawczych. W planie takim ujęte są zgłoszenia zakładów o zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, zlecenia takiego może dokonać starosta, sąd, prokuratura lub też Naczelna Izba Kontroli. Mogą to być także obiekty, dla których przepisy wymagają wydania pozytywnej opinii lub zajęcia stosownego stanowiska przez Państwową Straż Pożarną. Zgodnie z przepisami kontrolowany przedsiębiorca musi otrzymać upoważnienie do przeprowadzenia czynności kontrolno-rozpoznawczych przynajmniej na 7 dni przed a w przypadkach zgłoszenia obiektu, gdzie wymagana jest opinia Państwowej Straży Pożarnej lub stanowisko w zakresie ochrony przeciwpożarowej – przynajmniej na 3 dni przed planowanym rozpoczęciem kontroli. Dany obiekt czy też budynek zostaną skontrolowane pod względem zapewnienia bezpieczeństwa oraz kontroli zostanie poddany sprzęt ppoż. znajdujące się na terenie firmy. Warto również wspomnieć, że jest możliwe sprawdzenie obiektu bez wcześniejszej zapowiedzi w sytuacji gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi znajdujących się w obiekcie lub jeśli dany obiekt jest bezpośrednio zagrożony powstaniem pożaru. Prawo do przeprowadzenia takiej kontroli mają strażacy i inne osoby upoważnione przez właściwego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej.

Przebieg kontroli

Podczas samej kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan dróg ewakuacyjnych, ich prawidłowe oznakowanie, instalacje sygnalizacyjno-alarmowe, oświetlenie awaryjne czy też obudowa i zabezpieczenie przed dymem klatek schodowych. Sprawdzany jest także podręczny sprzęt ppoż. czyli wszystkie gaśnice, hydranty i zaopatrzenie w wodę oraz stałe urządzenia gaśnicze jak np. tryskacze. W wielu przypadkach, strażacy wskazują na konieczność wykonania próby potwierdzającej prawidłowość działania urządzeń. Dodatkowo w czasie kontroli sprawdzona zostanie znajomość procedur postępowania ewakuacyjnego, to czy w zakładzie są przestrzegane przepisy ppoż. oraz czy zastosowane rozwiązania techniczne są zgodne z wymaganiami ochrony ppoż.

Przeprowadzanie rutynowych kontroli przez Państwową Straż Pożarną ma na celu ograniczanie ryzyka wybuchu i rozprzestrzenienia się pożaru w budynkach i obiektach wszelkiego rodzaju. Wymóg takich kontroli przewidziany jest przez polskie prawo, a wykonywany jest przez strażaków w całym kraju. W wielu przypadkach, rutynowa kontrola wykrywa wiele nieprawidłowości, które podczas pożaru mogą doprowadzić do tragedii a nawet śmierci wielu ludzi. Jakie są najczęstsze uchybienia, zwłaszcza w budynkach firmowych? Są to przede wszystkim błędne oznaczenia dróg ewakuacyjnych, a dodatkowo niewłaściwe ich oświetlenie. Kolejnym wymienianym uchybieniem jest brak właściwej liczby sprzętu ppoż. czyli niewłaściwa ilość posiadanych gaśnic i urządzeń gaśniczych jak agregaty.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski szwedzki duński