Motoryzacja · 6 lutego 2020

Czy chip tuning jest bezpieczny?

Czy chiptuning jest bezpieczny

Ostania aktualizacja 27 lipca 2021

Czy chip tuning jest bezpieczny?

Czy cziptuning jest bezpiecznySzukając informacji o chiptuningu możemy natknąć się na całkiem różne opinie. Tak jak w innych tematach niemal każdy, kogo spytamy będzie miał własną opinię, niestety nie zawsze popartą wiedzą. Z jednej strony mamy więc gorących zwolenników. Oni przekonują nas, że takie modyfikacje są proste, bezpieczne i w sumie każdy bez problemu może wykonać je samodzielnie. Po drugiej stronie stoją prorocy końca świata. Od nich dowiemy się, że ingerencje w oprogramowanie samochodu nieuchronnie zniszczą silnik w naszym aucie. O co w tym chodzi? Aby wyrobić sobie własne zdanie, sprawdźmy jak to wszystko działa.

Zacznijmy o powiedzeniu kilku słów o tuningu w ogóle. W przypadku samochodów, motocykli https://www.v-moto.com.pl/ i innych pojazdów silnikowych tuning oznacza dostosowanie fabrycznego produktu do oczekiwań właściciela. Z reguły chodzi o poprawę wyglądu lub parametrów technicznych. Nieco górnolotnie możemy stwierdzić, że tuning to zmiany w samochodzie czy motocyklu, które zmieniają zwykły pojazd w coś lepszego i niespotykanego.

 

Rzecz jasna, chiptuning dotyczy modyfikacji silnika. Szybka powtórka z fizyki. Silniki spalinowe w samochodach spalają mieszankę paliwa i powietrza. Energia ze spalania wprawia w ruch elementy silnika i dalej koła samochodu. Aby mogło do tego dojść należy do komory spalania dostarczyć odpowiednich ilości paliwa (benzyny, oleju napędowego lub gazu) oraz powietrza, które trzeba podać w ściśle określonym momencie, pod odpowiednim ciśnieniem. Wtedy mieszanka paliwowo-powietrzna zostaje sprężona. Następnie musi dojść do spalenia tej mieszanki, za co odpowiedzialny jest układ zapłonowy. Kiedyś o idealny moment zapłony dbał mechaniczny rozdzielacz, dziś zajmuje się tym komputer. Pozostałości po spaleniu mieszanki paliwowo powietrznej wydostają się rurą wydechową na zewnątrz. Natomiast energia uwolniona podczas spalania jest przekazywana układem korbowo-tłokowym do skrzyni biegów i dalej na koła. W nowoczesnych samochodach nad poprawnością całego tego procesu czuwa komputer wyposażony w zastępy przeróżnych czujników.
W tym momencie na scenę wkraczają tunerzy wyposażeni w swoje komputery. Raczej trudno będzie nam zachipować pojazd przedwojenny. W większym lub mniejszym stopniu da się to jednak zrobić w większości używanych przez nas samochodów. Od wielu lat coraz więcej parametrów ich pracy jest kontrolowanych przez komputery. Na podstawie danych z różnych czujników i algorytmów stworzonych przez inżynierów, decydują one o potrzebnej w danej chwili konfiguracji. Informacje zbierają choćby z przepływomierza powietrza, czujników ciśnienia oleju i paliwa czy ciśnienia doładowania (jeśli auto wyposażone jest w turbosprężarkę). Wykonując nawet tysiące pomiarów w ciągu każdej sekundy komputer na bieżąco dostraja sposób pracy silnika tak by odpowiednio wykorzystać jego możliwości. W tym celu zmienia ilość podawanego paliwa, przyspiesza lub opóźnia moment zapłonu czy nawet steruje pracą zaworów. Właśnie na podejmowane przez komputer decyzje wpływa chiptuning. Zmieniając ustawienia komputera modyfikuje się działanie całego silnika. W ten sposób, bez ingerencji w budowę mechaniczną, można diametralnie zmienić charakterystykę samochodu.

Polecamy:  myjnie bezdotykowe budowa http://sg7.pl/konstrukcje-myjni/.

Stosując chiptuning możemy osiągać różne efekty. Nie zawsze da się je ze sobą pogodzić. Najczęściej pożądanymi rezultatami są wzrost mocy i poprawa przebiegu momentu obrotowego. Niestety często wyższa moc nie idzie w parzy z niskim spalaniem. Należy jednak wspomnieć, że dobry tuner będzie potrafił tak dobrać parametry, aby zwiększenie mocy nie powodowało gigantycznego spalania. Skoro już przy tym jesteśmy, chiptuningiem możemy korygować apetyt naszego auta na paliwo i poziom emisji spalin. Jeśli zależy nam właśnie na oszczędnościach i mniejszym spalaniu lub zmniejszeniu efektu cieplarnianego, możemy w odpowiedni sposób zmodyfikować oprogramowanie samochodu. Z tym, że prawdopodobnie pogorszy to osiągi. Tak samo jak tuning mechaniczny, chip tuning musi być przeprowadzony z głową. Należy brać pod uwagę wytrzymałość elementów silnika i układu przeniesienia napędu. Im większa będzie nasza ingerencja, tym samochód stanie się bardziej wrażliwy na jakość paliwa czy oleju silnikowego. Tunerzy zalecają więc, aby w zmodyfikowanych samochodach częściej wymieniać olej, bardziej dbać o regularny serwis https://readyauto.pl/ i nie oszczędzać na materiałach eksploatacyjnych czy paliwie. Dlatego tak ważny jest wybór profesjonalnego warsztatu, który będzie dokonywał zmian w naszym aucie. Doświadczony specjalista dobierze parametry pracy silnika w taki sposób, by nie wyjść poza granice zdrowego rozsądku i nie zniszczyć samochodu.
Podsumowując, czy chiptuning jest bezpieczny dla silnika naszego samochodu? Jak każda modyfikacja, przeprowadzony z głową usprawni działanie auta i da wiele frajdy z jazdy. Jeśli zdamy się na niedoświadczonego mechanika, lub będziemy chcieli wycisnąć z motoru za dużo, może się to skończyć awarią. Dlatego warto udać się do sprawdzonego specjalisty, który oceni w jakim stanie jest nasze auto i co może z nim bezpiecznie zrobić.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski szwedzki duński