Ostania aktualizacja 18 października 2022
Jak założyć wypożyczalnię samochodów? Zapotrzebowanie na wynajem samochodów w naszym kraju znacząco wzrosło w ostatnich latach. Dołączenie Polski do Unii Europejskiej, wprowadzenie połączeń tanich linii lotniczych, a także powiększająca się sieć stosunków biznesowych sprawia, że po naszym kraju podróżuje coraz więcej osób. Samochody przydają się zarówno zagranicznym turystom, którzy chcą swobodnie poruszać się po polskich regionach, jak i biznesmenom, którzy poruszają się po Polsce w interesach.
Zwiększająca się mobilność młodych ludzi zwiększa też zapotrzebowanie na pojazdy o większych gabarytach, na potrzeby coraz częstszych przeprowadzek. Jednocześnie rynek wypożyczalni samochodów wciąż jest mały. Wszystko to sprawia, że otworzenie wypożyczalni samochodów wydaje się być dobrym pomysłem na dochodowy biznes. W poniższym poradniku przedstawimy kilka praktycznych porad dotyczących tego, jak założyć wypożyczalnię samochodów.
Wypożyczalnia samochodów – wymagania wstępne
Prowadzenie wypożyczalni samochodów nie wymaga specjalistycznego wykształcenia w dziedzinie motoryzacji albo handlu. Może być ona prowadzona przez dowolną osobę. Otworzenie takiej działalności nie wymaga też posiadania żadnych specjalnych pozwoleń. Wypożyczalnia samochodów może być zarejestrowana jako działalność gospodarcza w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, lub jako jedna ze spółek prawa handlowego: jako spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna. Jedyna forma działalności gospodarczej, która nie jest dopuszczalna w przypadku wypożyczalni samochodów to spółka partnerska.
Lokalizacja wypożyczalni samochodów
Podstawową kwestią przy planowaniu działalności, jaką jest otwarcie wypożyczalni samochodów , jest jej lokalizacja. Wypożyczalnie samochodów najczęściej umiejscawia się w okolicy większych dworców oraz lotnisk. Tam zapotrzebowanie na samochody jest największe dla takich grup jak turyści i biznesmeni, którzy przyjeżdżają lub przylatują do miasta i poszukują wygodnego środku transportu. W tego typu wypożyczalniach przeważająca część floty to samochody osobowe. Dobrą lokalizacją pod wypożyczalnię samochodów są też duże miasta. W nich pojawia się bardziej zróżnicowane zapotrzebowanie na samochody, uwzględniające takie pojazdy jak samochody ciężarowe do przeprowadzek, busy do przewożenia większej ilości osób, czy niestandardowe samochody na specjalne okazje, takie jak na przykład wesela czy inne imprezy okolicznościowe. W przypadku większego miasta należy pamiętać o znalezieniu odpowiedniej powierzchni na parking. Jest on potrzebny nie tylko do przechowywania floty pojazdów, ale powinien także posiadać zapas miejsca na pojazdy klientów.
Skąd wziąć pojazdy do wypożyczalni samochodów?
Pojazdy do wypożyczalni samochodów można pozyskać na kilka sposobów. Tańszym rozwiązaniem jest zakup samochodów na kredyt lub wzięcie w leasing. Nie należy jednak zapominać o tym, żeby w tym przypadku doliczyć koszty związane z utrzymaniem floty – są to takie wydatki jak przeglądy techniczne, serwisowanie, wymiana i przechowywanie części. Drugą opcją jest długoterminowy wynajem pojazdów od zewnętrznej firmy. To rozwiązanie wymaga większego kapitału, jednak nie musimy martwić się wtedy o utrzymanie pojazdów. Ich stanem technicznym będzie zajmowała się zewnętrzna firma. Jest to więc rozwiązanie dużo wygodniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest zaoferowanie klientowi możliwości ubezpieczenia pojazdu na wypadek, gdyby podczas jego użytkowania doszło do uszkodzenia samochodu.
Wypożyczalnia samochodów – jakie pojazdy?
Wypożyczalnia samochodów może świadczyć bardzo różnorodne usługi w zależności od profilu klienta, do jakiego chce dotrzeć. Klientami wypożyczalni samochodów są najczęściej turyści, a także przedsiębiorstwa i biznesmeni. W swojej ofercie wypożyczalnia powinna mieć przede wszystkim samochody osobowe i samochody ciężarowe. Warto poszerzyć także ofertę wypożyczalni samochodów o różnego typu pojazdy reprezentacyjne, na przykład limuzyny czy droższe samochody. Wiąże się to z wyższymi kosztami utrzymania, jednak w większych miastach istnieje zapotrzebowanie na takie pojazdy i koszty zwracają się. Warto rozważyć także wynajem przyczep. Jest to bardzo dobry sposób na przetransportowanie większych przedmiotów, na przykład podczas przeprowadzki albo zakupów większego sprzętu. Przy zaopatrywaniu floty w przyczepy nie należy zapomnieć o dodatkowym wyposażeniu zabezpieczającym, takim jak specjalne pasy i kliny do mocowania.
Wypożyczalnia samochodów – czy to się opłaca?
Wypożyczalnia samochodów to działalność, która wymaga dużego wkładu początkowego. Warto jednak ja rozważyć jeśli dysponujemy kapitałem lub jesteśmy w stanie wziąć kredyt. Przed przystąpieniem do inwestycji należy dobrze zbadać rynek, zapotrzebowanie, konkurencję oraz trendy. Dobrze przemyślana wypożyczalnia samochodów może stanowić naprawdę dochodowy interes. Wymaga jednak dużego zaangażowania oraz początkowej pracy.