Nieruchomości · 19 października 2018

Jak kupić dom

Jak kupić dom

Ostania aktualizacja 21 lutego 2024

Jak kupić dom – niemal każdy w pewnym momencie swojego życia staje przed decyzją o tym, aby zacząć mieszka „na swoim”. Ile osób tyle różnych koncepcji i zwolenników różnych rozwiązań. Jedni kupują mieszkania, drudzy budują domu, a jeszcze inny kupują domy na sprzedaż. Jeśli chodzi o ostatnia opcje warto dokładnie przemyśleć tą decyzję.  Portale oferujące ogłoszenia z domami na sprzedaż są zasypane tysiącami ofert, zwłaszcza w okolicach dużych miast, ponieważ nie od dziś wiadomo, że wiele osób od miejskiego zgiełku woli ciszę i spokój przedmieścia.

Od czego zacząć?

Decydując się na zakup domu, trzeba liczyć się z tym, że może być to długi i bardzo żmudny proces. W końcu osoby sprzedające swoje domy budowali je pod swoje, a nie nasze potrzeby. Dlatego nie trzeba się na początku zrażać, jeśli po miesiącu poszukiwań nie trafimy na nic, co będzie spełniać nasze oczekiwania. Dobrze jest na samym początku określić metraż oraz to, czego poszukujemy, by móc w miarę możliwości filtrować oferty domów na sprzedaż, jeszcze w momencie oglądania ogłoszeń.

Kiedy po długim okresie przeglądania ogłoszeń z wystawionymi domami na sprzedaż w końcu uda nam się znaleźć kilka tych, które być może staną się naszą ostoją spokoju? Warto pamiętać o tym, aby umawiać się na oglądanie domu w godzinach dziennych, kiedy mamy możliwość przyjrzeć się wszystkiego dokładnie w świetle dziennym, zarówno wewnątrz jak i w ogrodzie, wieczorową porą można ukryć sporo mankamentów. Ludzie wystawiający domy na sprzedaż Szczecin, dobrze wiedzą, że potencjalni nabywcy poszukują prawdopodobnie domu w cichej i przyjaznej okolicy, gdzie będą mogli w spokoju odpoczywać po pracy. Dlatego też, w żadnym ogłoszeniu, ani od żadnego agenta nieruchomości nie dowiesz się o planach budowy drogi w następnym roku przebiegającej tuż pod oknem sprzedawanego budynku, lub o sąsiedzie, który uwielbia kosić trawę o 6: 05 w każda sobotę. Warto przed zakupem domu zrobić małe rozeznanie, dowiedzieć się, jakie są planowane inwestycje na najbliższy okres w okolicy.

Kiedy mamy już z głowy małe rozeznanie, a spotkanie w sprawie obejrzenia domu na sprzedaż jest już umówione, wróćmy do swojej listy priorytetów, aby przypomnieć sobie a spokojnie, co jesteśmy w stanie zaakceptować, a czego nie? Będąc już w domu warto zwrócić przede wszystkim uwagę na to, w jakim stanie są ściany, czy w żadnym pomieszczeniu, a zwłaszcza podpiwniczeniu, nie ma widocznych oznak pleśni i wilgoci, czy sufity w żadnym miejscu nie posiadają żółtawych plam, ponieważ może to świadczyć o tym, że dom wystawiony na sprzedaż ma do remontu dach, a to kolejny wydatek w zależności od powierzchni domu w granicach od 5 000 do 25 000 tysięcy złotych.  Kolejnym wrogiem jest wilgoć, należy się jej wystrzegać, ponieważ nie tylko jest nieprzyjemna w odczuciach zapachowych, ale także ma negatywny wpływ na zdrowie domowników. Oczywiście najbardziej charakterystyczne znaki świadczące o wilgoci w domu to pleśń, jednak jest kilka jeszcze mniej oczywistych symptomów. Zaparowane szyby oraz podnoszenie się drewnianej podłóg. Dobrze jest też zwrócić uwagę na stan instalacji elektrycznej, oraz hydraulicznej.

Jak kupić dom

Jak kupić dom

W trakcie wizyty warto także poprosić o rachunki i faktury, za prąd i gaz oraz koszty ogrzewania. Pozwoli to mniej więcej oszacować koszta utrzymania domu, w którym mamy zamiar zamieszkać. Po wstępnych oględzinach domu na sprzedaż. Warto umówić się na kolejne spotkanie, na które przyprowadzimy ze sobą rzeczoznawcę i kilku fachowców, którzy w profesjonalny sposób ocenią stan domu. Jeśli sprzedający nie ma nic przeciwko to dobry znak. Jednak, jeśli zacznie stwarzać problemy i gorliwie zapewniać o braku takiej potrzeby, całkiem możliwe, że chce on coś ukryć przed kupującymi. 

Domy na sprzedaż często wymagają remontów po zakupie, w celu dostosowaniu ich do własnych potrzeb, jednak warto przeliczyć koszty takiego remontu, ponieważ może się okazać, że jest to i tak bardziej opłacalna inwestycja niż budowa domu od podstaw. Przed zakupem warto wtedy taki dom pokazać dla budowlańca bądź architekta, mają oni o wiele większe doświadczenie i bardziej czujne oko i pomogą oni wycie nic profesjonalnie koszt ewentualnych dostosowań bądź prac naprawczych, tak, aby nic nas nie zaskoczyło w momencie przeprowadzki do swojego wymarzonego domu.  Nie można zapominać o ogrodzie, często trzeba też wziąć na siebie jego aranżacje na nowo, pomoc specjalisty może się tutaj także okazać nieoceniona.

 

Lokalizacja domu marzeń powinna pozwolić na spokojne przemieszczanie się do pracy i szkoły, ponieważ nawet najpiękniejsza okolica nie zrekompensuje długich godzin spędzonych na dojazdy i stanie w korkach każdego dnia. Najlepiej, aby dojazd w strategiczne miejsca, które odwiedza się każdego dnia były oddalone maksymalnie o dwadzieścia kilometrów, pozwala to optymalnie zarządzać czasem.

Kupując nieruchomość należy przede wszystkim nie śpieszyć się i ulęgać zbędnej euforii, pozwoli to trzeźwo ocenić sytuacje i wybrać najlepsza ofertę dopasowaną do swoich potrzeb i upodobań. W końcu nierzadko jest to zakup na całe życie.<

Nieruchomości Sytek
ul. Wielka 21
61-755 Poznań
516 020 806
www.nieruchomosci.sytek.pl

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski szwedzki duński