Motoryzacja / Usługi · 5 sierpnia 2020

Czy warsztat samochodowy to dobry pomysł na biznes? Jak rozpocząć taką działalność?

Czy warsztat samochodowy to dobry pomysł na biznes? Jak rozpocząć taką działalność?

Ostania aktualizacja 8 marca 2023

Czy warsztat samochodowy to dobry pomysł na biznes? Jak rozpocząć taką działalność? W dzisiejszym świecie praktycznie każdy posiada własny samochód, a co za tym idzie, ryzyko ewentualnych usterek czy konieczności naprawy znacząco wzrasta. Warsztaty samochodowe bez względu na swoją lokalizację najczęściej cieszą się ogromnym powodzeniem właśnie przez wzgląd na swoją działalność.

Jeżeli pracują w nim fachowcy którzy znają się na swojej pracy, szansa na sukces i dobre zarobki jest praktycznie przesądzona. Jak otworzyć własny warsztat samochodowy, i czy na obecnym rynku jest jeszcze miejsce na kolejny taki zakład?

Kompletowanie kadry pracowniczej

Żaden warsztat samochodowy nie ma szans na przetrwanie na rynku bez odpowiedniej kadry mechaników która będzie świadczyła usługi. Wielu mężczyzn ma kierunkowe wykształcenie zawodowe i pasję do bycia mechanikiem, dlatego skompletowanie pracowników nie powinno zająć zbyt wiele czasu. Warto jednak rekrutować ich na podstawie sprawdzenia fachowej wiedzy

 i umiejętności zanim pozwoli się im pracować w warsztacie, ponieważ wykształcenie nie zawsze idzie w parze z określonymi umiejętnościami potrzebnymi w tym zawodzie. Dobry mechanik jest wizytówką każdego warsztatu samochodowego i sprawi, że dobra opinia bardzo szybko rozniesie się w okolicy i zachęci do wizyty klientów w razie potrzeby. Odpowiednia kadra pracownicza pozostaje zatem podstawową kwestią funkcjonowania dobrego warsztatu, jest nawet ważniejsza niż nowoczesny sprzęt i narzędzia. Warto jednak napomknąć, że jeżeli sami nie posiadamy wystarczającej wiedzy z zakresu mechaniki i układu maszyn, konieczne jest zatrudnienie ludzi którzy posiadają dogłębną wiedzę w tym temacie i odpowiednio poprowadzą cały zakład. Sowite wynagrodzenie za pracę jest konieczne, aby pracownicy z odpowiednim zaangażowaniem wykonywali swoje obowiązki, a klienci którzy korzystają z usług wracali właśnie do naszego warsztatu.

Wyposażenie warsztatu kwestią kluczową

Nawet najlepszy mechanik nie zdziała cudów, jeżeli pod ręką nie będzie miał profesjonalnych narzędzi, urządzeń i maszyn niezbędnych do zdiagnozowania i naprawienia usterki w aucie. Dobry warsztat samochodowy powinien być zatem odpowiednio wyposażony i jest to kwestia, która nie podlega dyskusji. Inwestycja w narzędzia i maszyny pozwoli efektywnie wykonywać pracę w o wiele krótszym czasie, a dodatkowo rozwiązywać problemy i diagnozować usterki nawet w najnowocześniejszych samochodach posiadających nietypowe rozwiązania, np. komputery pokładowe. W tej kwestii również warto pytać pracowników działających na co dzień w warsztacie ponieważ oni wiedzą najlepiej, jaki sprzęt mógłby przydać się im w codziennych obowiązkach. Określić konkretnie inwestycję pozwoli z pewnością biznesplan który od razu określi zakres usług jakie może świadczyć nasz warsztat samochodowy. Wtedy będzie wiadomo jakie narzędzia i maszyny będą niezbędne w wyposażeniu warsztatu, a przede wszystkim jak przygotować stanowisko pracy by pracownicy mogli szybko i wygodnie pracować. W Internecie można znaleźć całe mnóstwo informacji na temat narzędzi i maszyn niezbędnych w warsztacie, i tym można oczywiście się posiłkować.

Jak wybrać idealne miejsce na warsztat?

Czy warsztat samochodowy to dobry pomysł na biznes? Jak rozpocząć taką działalność?

Czy warsztat samochodowy to dobry pomysł na biznes? Jak rozpocząć taką działalność?

Łatwa dostępność do warsztatu i atrakcyjna lokalizacja to niewątpliwie ważna kwestia dobrze prosperującego zakładu. Niemniej jednak ceny najmu lokali w najlepszych lokalizacjach to kwoty często na tyle wysokie, że w ostatecznych rozrachunku nijak się to nie opłaca. Na szczęście w przypadku tej profesji lokalizacja wcale nie jest aż tak kluczowa jak renoma, która potrafi zdziałać cuda. Ludzie w poszukiwaniu dobrego mechanika są w stanie dojechać naprawdę wszędzie, dlatego nawet jeżeli nasz warsztat będzie znajdował się na peryferiach ale usługi świadczone będą na najwyższym poziomie, z pewnością będzie on miał wielu stałych klientów. Oczywiste jest to, że na początku działalności dobrze jest znajdować się w miejscu gęsto zaludnionym, jednak jeżeli warsztat samochodowy będzie działał bardzo dobrze a usługi świadczone będą szybko i bezproblemowo, dodatkowo w atrakcyjnej cenie, to klienci szybko się pojawią i zostaną na stałe.

Czy jest to dobry pomysł na biznes?

Stosunkowo niski potrzebny wkład własny i perspektywa dobrego zarobku jest bardzo kuszące dla wielu inwestorów. Mimo odstraszających kwot wypłat dla dobrych mechaników którzy zarabiają najczęściej od 5-10 tys. złotych miesięcznie, jego renoma i umiejętności które oferuje pozwolą zarobić właścicielowi o wiele więcej, dając możliwość naprawdę dobrego zarobku. Inwestować na początku trzeba jedynie w sprzęt i wyposażenie warsztatu, jednak to jest niezbędne by pracownicy mogli efektywnie pracować. Zyski z ich pracy, szczególnie jeżeli będą dobrymi fachowcami szybko zrekompensują i wyrównają zainwestowaną kwotę. Zdarza się, że właściciele warsztatów mają już własny lokal co znacznie obniża miesięczne koszty utrzymania całego biznesu. Jeżeli jesteśmy w takiej sytuacji i chcemy mądrze zainwestować w firmę, warsztat samochodowy zdecydowanie pozostaje dobrym i dochodowym pomysłem.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl