Usługi / Moda · 1 lipca 2021

Jak drukować nadruki na koszulki?

Jak drukować nadruki na koszulki?

Ostania aktualizacja 17 października 2022

Jak drukować nadruki na koszulki? Nadruki na ubrania to świetny sposób zarówno na reklamę, jak i ciekawy prezent. I choć bluzy firmowe z logo to spory wydatek, w przypadku koszulek przedsięwzięcie wymaga mniejszego budżetu i nakładu prac. Jak drukować nadruki na koszulki?

Czy można zamówić ubrania z nadrukiem?

Wystarczy kilka minut przeglądania ogłoszeń w Internecie by zorientować się, że do wyboru mamy nie tylko ogromną ilość wzorów i kolorów ubrań. Wiele sklepów i firm oferuje także możliwość zamówienia ubrania z własnym nadrukiem. Możemy umieścić na nich zdjęcie, napis, logo – co tylko podpowie nam fantazja. Takie rozwiązanie bez wątpienia sprawdza się, gdy mamy do wyprodukowania dużo ubrań z takim samym wzorem, a więc na przykład bluzy sportowe z własnym nadrukiem. Wówczas wystarczy złożyć zamówienie, opłacić je i pozostaje już tylko czekać na przesyłkę z gotowym produktem. Jeśli jednak mamy zamiar wykonać odzież z własnym logo w pojedynczych egzemplarzach, równie dobrze możemy to zrobić w domu.

Czy nadruk można zrobić w domu?

Koszulki z personalizowanym nadrukiem można wykonać w domu i nie ma w tym niczego trudnego. Bez problemu poradzi sobie z tym każda osoba, która ma podstawowe umiejętności obsługi komputera, drukarki, nożyczek i żelazka. Jest to nie tylko proste, ale może okazać się także świetną zabawą.

Jak drukować nadruki na koszulki?

Przygotowanie koszulki z własnym nadrukiem składa się z kilku etapów i każdy z nich może przynieść nam dużo satysfakcji. Jest to dobry sposób na zareklamowanie swoich usług, na przykład poprzez koszulki reklamowe z nadrukiem, jak i po prostu kreatywne spędzanie czasu.

Odpowiedni projekt

Jak drukować nadruki na koszulki?

Jak drukować nadruki na koszulki?

Zanim przejdziemy do drukowania wzoru na koszulce, potrzebujemy oczywiście projektu. W sieci dostępne są darmowe wzory oraz szablony, z których możemy korzystać. Zwróćmy jednak uwagę, by były to materiały udostępniane za darmo. Korzystanie z czyjejś pracy bez wyraźnego pozwolenia jest nieetyczne i niezbyt dobrze o nas świadczy. Nawet najpiękniejsza koszulka nie jest w stanie nas ozdobić, jeśli wykonana będzie ze skradzionej komuś ilustracji. Korzystajmy więc tylko z legalnych źródeł.

Jednak kiedy decydujemy się na wykonanie ubrania z własnym nadrukiem, często dzieje się tak dlatego, że czujemy kreatywną energię, która nas do tego popchnęła. W takim wypadku najpewniej nie skorzystamy z gotowych rozwiązań, a samodzielnie stworzymy unikatowy projekt. Wzór możemy wykonać w dowolnym programie graficznym. Najlepiej jest więc wybrać po prostu taki, w którym pracuje nam się najbardziej komfortowo.

Wybór koszulki

Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniej koszulki. Jest to ważne z kilku względów. Po pierwsze – zwróćmy uwagę na kolor. Musi on wyglądać dobrze w zestawieniu z naszym projektem. Kolory bardzo do siebie podobne mogą się po prostu zlewać. Beżowy napis na białej koszulce nie będzie dobrze widoczny, podobnie może być z napisem brązowym na ubraniu w kolorze czarnym. Musimy wybrać więc taki kolor tkaniny, na którym projekt będzie wyglądał dobrze i będzie łatwy do odczytania. W przeciwnym razie nasza praca przy projektowaniu nadruku po prostu pójdzie na marne.

Ważne jest też to, by zamówić dobrej jakości koszulkę. Chodzi przede wszystkim o jej skład. Koszulka to część ubrania, która dotyka bezpośrednio naszej skóry – największego organu naszego ciała. Wszelkie toksyny z tkaniny będą po prostu przenikać do naszego organizmu, dlatego szukajmy koszulek z naturalnych materiałów. Dobrym tropem będą bawełna i len. Niezłym wyborem są także tkaniny sztuczne, czyli produkowane z przetworzonych surowców naturalnych. Dobrym przykładem jest tu wiskoza. Nie kupujmy ubrań wykonanych z tkanin syntetycznych. Będą niewygodne i szybko się zniszczą.

To samo tyczy się metody produkcji. Szukajmy koszulek polskich firm, szyjących swoje ubrania na terenie kraju. Upewnijmy się, że pracownicy są dobrze opłacani, a firmy przestrzegają ich praw. Dużo lepiej nosi się koszulkę, o której się wie, że nie została opłacona czyimś cierpieniem.

Sporządzenie wydruku

Kiedy mamy już i projekt i koszulkę, pozostaje przenieść jedno na drugie. Sposoby na to są naprawdę banalnie proste. Tak naprawdę wystarczy nam do tego zwykła domowa drukarka. Ważne jednak, by miała kolorowy tusz. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy nadruk nie ma być kolorowy, a na przykład wyłącznie czarny. Wówczas kolorowy tusz oczywiście nie będzie nam potrzebny.

Drugą rzeczą jakiej potrzebujemy będzie papier transferowy. To właśnie on sprawia, że jesteśmy w stanie przenieść projekt z komputera na naszą koszulkę. Aby to zrobić, należy przygotować projekt do wydrukowania. Bardzo istotne jest to, że musi on znaleźć się w odbiciu lustrzanym. Tylko to zagwarantuje jego prawidłowe położenie po naniesieniu na koszulkę.

Następnie podłączamy drukarkę do komputera lub łączymy ją przy pomocy sieci – w zależności od tego jakiego sprzętu używamy. W drukarce umieszczamy papier transferowy i drukujemy na nim nasz projekt.

Nanoszenie nadruku na ubranie

Ostatnim etapem będzie przeniesienie wydruku na powierzchnię naszej koszulki. W tym celu musimy umieścić ją płaskim podłożu, na przykład na desce do prasowania. Następnie układamy wzór w miejscu, w którym chcemy osadzić projekt. Teraz wystarczy już tylko nagrzać żelazko i wprasować wzór w koszulkę.