Moda · 11 lutego 2019

Ile kosztuje garnitur na miarę

Ile kosztuje garnitur na miarę

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Ile kosztuje garnitur na miarę – dobrze skrojony garnitur jest wizytówką każdego eleganckiego mężczyzny. Dodaje pewności siebie, zabiera lat i kilogramów, a przy tym nadaje stylizacji indywidualnego wyglądu. To dlatego garnitury na miarę zyskują wśród polskich mężczyzn coraz większą popularność.

Dawniej garnitury szyte na miarę kojarzone były z wyższymi sferami, jeszcze wyższymi cenami oraz luksusem, który był niedostępny dla przedstawicieli klasy średniej. Obecnie przestaje to być domeną wyłącznie wąskiej grupy bogatych osób a coraz więcej polskich mężczyzn docenia dobrze skrojone garnitury, które dopasowane są nie tylko do sylwetki, ale również indywidualnych potrzeb i gustów. Co ważne nie mówimy tutaj tylko o garniturach ślubnych, ale również mniej oficjalnych marynarkach czy koszulach. Co warto wiedzieć nim wybierzemy się po swój pierwszy garnitur szyty na miarę? Czy różnią się dwie najpopularniejsze metody czyli beskope i made to measure? Ile kosztuje taki garnitur i ile czasu zajmuje uszycie go?

Różnica między beskope a MTM

Ile kosztuje garnitur na miarę

Ile kosztuje garnitur na miarę

Bespoke i Made to measure (MTM) to dwa najpopularniejsze określenia na co dzień funkcjonujące w miarowym krawiectwie. Nie zawsze są one zrozumiałe dla klientów salonów tworzących garnitury na miarę. Różnica jest fundamentalna i polega na sposobie tworzenia takiego garnitury. Pojęcie beskope to oznacza tradycyjnie rozumiane szycie na miarę, gdzie garnitur od początku do końca wykonywany jest przez krawca i stworzony jest indywidualnych preferencji klienta – od fasonu przez materiał a kończąc na dodatkach. Bespoke jest procesem dużo dłuższym, wymaga cierpliwości, czasu i pieniędzy. Zanim krawiec zmierzy klienta, będzie chciał poznać jego oczekiwania i styl. Pomoże wybrać tkaninę, podszewkę i fason, a następnie stworzy papierowy szablon jego sylwetki. Na bazie szablonu krawiec ręcznie kroi materiał, a następnie ręcznie zszywa poszczególne elementy. Samo szycie to jednak nie wszystko. W krawiectwie bespoke znaczenie ma także środek garnituru. Charakterystyczne dla bespoke jest to, że poprawki można nanosić podczas całego procesu szycia. Równie ważne jak szycie jest prasowanie. I to nie gotowej marynarki, ale wykrojonych części. Wykorzystuje się do tego ciężkie stalowe żelazko krawieckie. Zwilżając tkaninę szmacianym pędzlem, krawiec odpowiednimi ruchami formuje pierś marynarki, plecy na wysokości łopatek i barków, kołnierz, rękawy na wysokości łokcia oraz tył nogawki spodni.  Made to measure oznacza garnitur dopasowany do sylwetki klienta. Miarę zdejmuje krawiec, który osobiście nie uczestniczy w procesie szycia garnituru. Nie powstaje także indywidualna forma, ponieważ klienci dopasowują gotowy szablon albo już uszyty garnitur próbny do swojej sylwetki. Przymierzenie marynarki testowej daje klientowi wyobrażenie o tym, czego może oczekiwać po zakończeniu prac dopasowywania. Jest to proces znacznie krótszy oraz tańszy od beskope. Zwykle wystarczy jedno zebranie miary by krawiec mógł stworzyć dopasowaną marynarkę czy też spodnie . Garnitury made to measure są tworzone w większości maszynowo a ręczna praca obejmuje jedynie niewielkie poprawki.

Ile kosztują garnitury na miarę i ile czasu są szyte?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Na cenę szytego na miarę ubrania wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim rodzaj tkaniny to, czy jest ono szyte na płótnie czy klejone, oraz przede wszystkim to, gdzie jest ono szyte. Produkcja we Włoszech czy też we Francji jest oczywiście sporo droższa, ale zlecając taką usługę polskim projektantom również możemy dużo zapłacić. Przed wyborem salonu warto więc zadać kilka pytań krawcowi, wydając większą liczbę pieniędzy oczekujemy lepszej jakości. Ceny w małych pracowniach zaczynają się od 4000 zł w górę, w zależności od rodzaju tkaniny oraz renomy danego miejsca. W made to measure sprawa jest dość prosta. Ceny szytych we Włoszech na płótnie garniturów zaczynają się od około 6000 zł. Na cenę zawsze wpływ ma rodzaj tkaniny oraz rodzaj wykończenia. Ile poczekamy na taki garnitur? W przypadku garniturów beskope może to trwać nawet 4 miesiące, proces szycia made to measure jest znacznie krótszy i zamyka się zazwyczaj w terminie 6-7 tygodni. Duże znaczenie ma tutaj również fakt, że w przypadku made to measure cały Nasz udział ogranicza się do jednej wizyty w salonie. Przy wyborze beskope musimy regularnie stawiać się dodatkowe przymiarki.

Podsumowanie

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, iż garnitur na miarę po prostu warto mieć w szafie. Już dawno nie jest to przejaw snobizmu czy drogiej fanaberii a powszechnie dostępna możliwość indywidualizacji produktu. Świadomość polskich mężczyzn w kwestii znaczenia ich wyglądu w życiu zawodowym i osobistym zdecydowanie rośnie. Stąd również większe zainteresowanie szyciem na miarę. Nawet przy wyborze klasycznej granatowej tkaniny, garnitur uszyty na miarę będzie idealnie uzupełniał konkretną osobę, podkreślając cechy jej osobowości. Dobrze skrojony garnitur uwydatnia atuty sylwetki ukrywając jej niedoskonałości. Warto zainwestować w ciekawe skarpetki do garnitury. Kolorowe skarpetki  mogą dać ciekawy efekt i dać nam pewność siebie. Bo wiadomo od dawna, że dobrze ubrany człowiek czuje się pewniejszy we własnej skórze.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski szwedzki duński