Nieruchomości / Budownictwo · 31 stycznia 2019

Domy kanadyjskie - ważne wskazówki dla architektów

Domy kanadyjskie – ważne wskazówki dla architektów

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Domy kanadyjskie – ważne wskazówki dla architektów: jeżeli do zewnętrznego wykończenia ścian stosujemy oblicówkę z cegły, to przy stawianiu fundamentów, musimy wziąć pod uwagę właściwy odstęp lub uskok wspierający, odpowiednio szeroki, określony z uwzględnieniem szczeliny około 2,5 cm pomiędzy oblicówką a poszyciem, znajdującym się powyżej. Obróbka blacharska powinna pokryć występ ściany fundamentowej od krawędzi aż do ściany parteru i minimum 15 cm w górę ściany pod poszyciem.

Fundamenty pod dom

Domy kanadyjskie - ważne wskazówki dla architektów

Domy kanadyjskie – ważne wskazówki dla architektów

Łączniki (nierdzewne kotwy) metalowe powinny być przybite do słupków. Muszą być osadzone w spoinach muru. Budowa domków kanadyjskich wymaga profesjonalizmu. Pozwalają połączyć oblicówki ze szkieletem konstrukcyjnym. Takie kotwy zwykle umieszczamy co 80 cm w linii poziomej i 40 cm w linii pionowej. Możemy też umieścić co 60 cm w poziomie i co 40 cm w pionie. Uzależnione jest to od rozstawu słupków w ścianie.

W kolejnej warstwie oblicówki w odstępach co 60 cm powinniśmy wykonać odwadniające otwory. Jest to możliwe przez pozostawienie pustych, niewypełnionych zaprawą spoin. Grubość oblicówki murarskiej musi wynosić około 9 cm w miejscach, gdzie spoiny są niepełne i 7,5 cm w miejscach pełnych spoin.

Na oblicówkę zastosujmy wytrzymałą, nienasiękliwą i odporną na działanie różnych warunków atmosferycznych cegłę. Z trwałych materiałów wykonajmy kamienną oblicówkę. Okładziny kamienne lub cegły ułóżmy na warstwie zaprawy. Zwracajmy też uwagę na to, aby zaprawa nie spadała w wolną przestrzeń znajdującą się między oblicówką a ścianą. Wygładźmy starannie spoiny zewnętrzne. Wtedy zapobiegniemy przesiąkaniu wody.

Domy niepodpiwniczone

Takie domy możemy stawiać na betonowej płycie wykonywanej na poziomie terenu lub na ścianach fundamentowych. Pod parterem powinna powstać podpodłogowa przestrzeń.  W domach częściowo podpiwniczonych, pod jedną częścią domu taką przestrzeń łączy się z piwnicą. Z kolei domy z niską przestrzenią podpodłogową opierają się na ścianach fundamentowych, które wznoszą się przynajmniej 15 cm nad projektowanym poziomem terenu. Strop wykonywany jest tak samo, jak w domach podpiwniczonych. Pomiędzy terenem a spodem stropowych belek zachowajmy przestrzeń co najmniej 30 cm.

Zwykle powinniśmy ogrzewać podpodłogową przestrzeń. Wtedy zapobiegniemy zamarzaniu rur kanalizacyjnych. Płyty (podłogi) betonowe w poziomie terenu powinny być umieszczane tam, gdzie grunt jest stabilny, a w skutek przemarzania nie powstają wysadziny.

Jeśli chcemy zbudować takie podłogi, musimy przestrzegać kilku warunków. Po pierwsze górna powierzchnia podłogi musi być umieszczona powyżej 15 cm nad zniwelowanym poziomem terenu. Musimy oczyścić teren z gruzu, humusu, korzeni drzew i organicznych szczątków. Powinniśmy usunąć spulchniony grunt. Wcześniej doprowadźmy urządzenia kanalizacyjne i grzewcze. Ukończmy też wszystkie prace podpowierzchniowe.

Przed stężeniem betonu, musimy go koniecznie wygładzić. Po stężeniu betonu możemy też pokryć go warstwą gładzi z zaprawy cementowej. Musi być wykonana w proporcji 1:3 (cement: piasek) grubości 1,9 cm. Powinniśmy starannie wyrównać tę gładź.

Konstrukcja płytowo-fundamentowa powinien się składać z ławy na obrysie budynku połączonej z płytą. Podstawa ławy musi być zagłębiona w gruncie minimum 30 cm poniżej poziomu terenu. Powinna się opierać na rodzimym gruncie właściwie odwodnionym. Zwykle płyta pełni rolę podstawy wewnętrznej konstrukcji nośnej i murowanego komina lub kominka. W takiej konstrukcji wykorzystuje się również kotwy fundamentowe mocujące podwalinę.

Niezależne podłogi betonowe i ściany fundamentowe

Są to niezależne podłogi (płyty) betonowe. Układamy je bezpośrednio na gruncie. Przed ułożeniem tej płyty musimy wykonać ściany fundamentowe. Płyta będzie się opierać na gruboziarnistej podsypce o grubości 12,5 cm i na odsadzce, ukształtowanej w ścianie fundamentowej.  W miejscach dużych skoncentrowanych obciążeń np. pod kominkiem lub murowanym kominem, koniecznie zastosujmy niezależne stopy fundamentowe. Drewnianą podwalinę mocujemy do fundamentów stalowymi kotwami.

Odpowiednia folia polietylenowa i papa stanowią zabezpieczenie przeciwwilgociowe podłóg betonowych. W stykach arkuszy izolacji przeciwwilgociowej zastosujmy zakłady co najmniej 10 cm.

Zabezpieczenie izolacji termicznej

Grubość izolacji uzależniona jest od wymagań klimatycznych i od rodzaju zastosowanego materiału. Zwykle wystarcza izolacja z twardych płyt styropianowych. Izolacja powinna sięgać w dół od podwaliny na głębokość 60 cm poniżej powierzchni ziemi. Pokrywa się ją warstwą tynku cementowego grubości 1,2 cm na siatce. W ten sposób zabezpieczymy ją przed zniszczeniem.

Instalacje ogrzewcze podłóg na poziomie ziemi

Domy z betonowymi podłogami w poziomie ziemi ogrzewane są zwykle strumieniami ciepłego powietrza. Często wykonuje się kanał obwodowy poniżej płyty betonowej przy ścianach zewnętrznych. Ciepłe pomieszczenie dostaje się do pomieszczeń przez kratki wentylacyjne (z ruchem powietrza regulowanym zastawkami) połączone z tym kanałem. Kanał powinien być obudowany warstwą betonu grubości przynajmniej 50 cm. Starannie zaplanujmy proces budowy. Wtedy unikniemy wielu błędów.