Hobby · 15 grudnia 2020

Sporty wodne - aktywność fizyczna dla każdego

Sporty wodne – aktywność fizyczna dla każdego

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Sporty wodne – aktywność fizyczna dla każdego staje się stałym elementem życia codziennego coraz większego grona społeczeństwa. Wynika to zarówno z chęci utrzymania prawidłowej sylwetki ciała, jak i dobrej kondycji, ale również z przyczyn zdrowotnych. Coraz większą popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych cieszą się sporty wodne, m.in. nurkowanie czy wakesurfing.

Według statystyk zarówno kursy nurkowania dla młodzieży i dorosłych, jak i kursy nurkowania dla dzieci przeżywają prawdziwe oblężenie wśród osób szukających ekstremalnych wrażeń z zachowaniem wszelkich warunków bezpieczeństwa, pod okiem specjalistów w nurkowaniu na różnych głębokościach. Ośrodki szkoleniowe prowadzą dynamiczną strategię marketingową, ukierunkowaną na pozyskanie klientów, dzięki czemu sporty wodne stały się główną uprawianą dziedzina sportową zarówno przez amatorów, jak i osoby zaawansowane.

Dlaczego warto uprawiać sporty wodne?

Sporty wodne - aktywność fizyczna dla każdego

Sporty wodne – aktywność fizyczna dla każdego

Sporty wodne uznawane są za najlepszą aktywność fizyczną wpływającą na budowę całego ciała oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Konieczność zaangażowania wielu partii mięśni jednocześnie oraz stała stymulacja i dostarczanie bodźców utrzymujących mięśnie w ciągłym napięciu umożliwia m.in. nurkowanie czy wakesurfing. Największą zaletą dla osób uprawiających sporty wodne jest wzmocnienie i utrzymanie prawidłowej sylwetki ciała, możliwość modelowania mięśni, dotlenienia organizmu oraz zachowanie jędrności skóry, co spotyka się najczęściej z pozytywną opinią wśród kobiet. Kolejnym atutem jest fakt, że sporty wodne, tj. wakesurfing, uprawiane są na świeżym powietrzu, głównie na otwartych akwenach wodnych, natomiast sprzęt m.in. deski do wakesurfingu można wypożyczyć za niewielką opłatą.

Ośrodki szkoleniowe prowadzące kursy nurkowania dla dorosłych oraz kursy nurkowania dla dzieci, w fazie początkowej szkolenia realizują program również w obiektach zamkniętych, tj. baseny. Po opanowaniu podstawowych czynności oraz po zapoznaniu się ze sprzętem do nurkowania dalszy proces szkolenia realizowany jest w terenie naturalnym, tj. jeziora, rzeki czy w morzu nad polskim wybrzeżem. Wakesurfing to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w dziedzinie sportów wodnych, ciesząca się największym zainteresowaniem w okresie wiosennym i letnim. Do uprawiania tego rodzaju sportu nie trzeba posiadać własnego sprzętu, ponieważ deski do wakesurfingu dostępne są w ośrodkach szkolenia oraz w punktach usługowych oferujących wypożyczanie sprzętu wodnego. Sklepy oferujące sprzedaż sprzętu wodnego posiadają szeroki wybór asortymentu, m.in. profesjonalne deski do wakesurfingu dostosowane do potrzeb każdego klienta.

Dla kogo zalecane są sporty wodne?

Okres wiosenny wakacje to czas, w którym wiele osób rozpoczyna wzmożoną aktywność fizyczną, dlatego wielu fascynatów ekstremalnej aktywności fizycznych poszukuje nowych wyzwań gwarantujących dużą dawkę adrenaliny. Według specjalistów sporty wodne należą do grupy aktywności narażonych na najmniejsze zagrożenie doznania kontuzji lub uszczerbku na zdrowiu, dzięki czemu zalecane są również dla dzieci, młodzieży, jak i osób w starszym wieku cieszących się dobrą kondycją fizyczną. Sprzęt nurkowy czy deski do wakesurfingu dostosowane są dla osób w każdym wieku. Zarówno nurkowanie, jak i wakesurfing nie wymagają dużego nakładu finansowego. Ośrodki szkolenia oferujące kursy nurkowania dla dzieci oraz kursy nurkowania dla młodzieży i dorosłych zapewniają swoim klientom profesjonalny sprzęt, m.in. deski do wakesurfingu czy zaawansowany sprzęt do nurkowania. W późniejszej fazie uprawiania sportów wodnych klient może zainwestować w sprzęt dostosowany do jego indywidualnych potrzeb, którego często wysoki koszt rekompensuje wysoka jakość wykonania oraz funkcjonalność ułatwiająca uczenie się, oraz przyswajanie właściwych nawyków.

Kursy nurkowania – czy warto?

Kursy nurkowania cieszą się coraz większą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie. Oferty promocyjne ośrodków szkolenia wpływają na wzrost zainteresowania wśród osób w każdym wieku. Dolna granica wieku w większości ośrodkach szkoleniowych wynosi 10 lat oraz ogólnie dobry stan zdrowia. Kursy nurkowania dla dzieci do głębokości maksymalnej wynoszącej 12 m przewidują nurkowanie z instruktorem lub rodzicem posiadającym certyfikat płetwonurka. W przypadku młodzieży i osób dorosłych kursy nurkowania realizowane są do głębokości wynoszącej najczęściej maksymalnie 18 m. Kursy nurkowania dla dzieci oraz dorosłych umożliwiają uzyskanie certyfikatu płetwonurka, który pozwala na nurkowanie z partnerem.

Program kursów nurkowania obejmuje zapoznanie m.in. z zasadami bezpiecznego nurkowania, z technikami nurkowania, obsługą sprzętu nurkowego oraz z zasadami właściwego planowania i organizowania nurkowania. Kursy pomimo barier czasowych ukierunkowany jest na opanowanie wszystkich planowanych zagadnień przez szkolonego. Kursy realizowane są w akwenach zamkniętych i otwartych, w grupach 2-5 osobowych, 6-9 osobowych oraz powyżej 10 osób. Na życzenie klientów ośrodki szkolenia realizują również indywidualne kursy nurkowania.