Usługi · 25 sierpnia 2021

Ile za mycie i malowanie elewacji?

Ile za mycie i malowanie elewacji?

Ostania aktualizacja 17 października 2022

Ile za mycie i malowanie elewacji? Koszt malowania i mycia elewacji to temat, który interesuje nie tylko inwestorów, ale również właścicieli domów jednorodzinnych. Jakie są ceny odświeżenia i malowania zewnętrznej ściany budynku?

Od czego zależy cena malowania elewacji?

Ile za mycie i malowanie elewacji?

Ile za mycie i malowanie elewacji?

Po pierwsze cena zależy od tego, czy prace wykonamy samodzielnie, czy zlecimy ją firmie zewnętrznej. Jeśli decydujemy się na drugą opcję, lepiej jest wcześniej poprosić o cennik usług. Co więcej, warto wiedzieć, że koszty różnią się w zależności od województwa czy konkretnego miasta. Ceny różnią się w zależności od tego, jakie koszty ustalą pracownicy za robociznę. Więcej za tego typu usługi zapłacimy w województwie mazowieckim niż podlaskim. Szacuje się, że ceny oscylują wokół 30-33 zł/m2, ale odnoszą się tylko do robocizny. Na wartość usługi wpływa również rodzaj zastosowanych preparatów. Dostępnych jest wiele rodzajów farb fasadowych, w tym takie jak: winylowe, cementowe, silikonowe, które różnią się miedzy sobą poszczególnymi właściwościami. Jeśli planujesz wyłącznie odświeżenie elewacji, a nie je malowanie od podstaw, cena obejmuje nie tylko robociznę, ale także materiały. Ponadto profesjonalne przygotowanie powierzchni ścian do pokrycia ich farbą. Przed rozpoczęciem malowania wymagane jest sprawdzenie stanu podłoża, uzupełnienie ewentualnych pęknięć czy rys, a także powierzchowne usunięcie zabrudzeń (kurzu czy zielonego nalotu). Każdy z wymienionych etapów ma swój wpływ na koszt usługi.

Czyszczenie elewacji należy rozpocząć od zastosowania myjki ciśnieniowej. Zabrudzenia atmosferyczne i pozostałe można usunąć na własną rękę. Jeśli nie posiadasz jednak profesjonalnego urządzenia, lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom. Koszt mycia elewacji zależy przede wszystkim od wielkości powierzchni oraz stopnia zanieczyszczeń. Cena za pozbycie się zabrudzeń atmosferycznych przy zastosowaniu myjki ciśnieniowej wynosi mniej więcej 14 zł za m2. Natomiast w przypadku gdy elewacja jest bardzo zabrudzona, a na jej powierzchni pojawiły się także glony lub grzyby, niezbędne jest wykorzystanie dodatkowego preparatu. Środek do niwelowania nalotów, grzybów oraz silnych zabrudzeń ze ścian zewnętrznych to koszt około 40 zł. Preparat ma taką pojemność, która wystarczy na umycie około 20-40 m2 elewacji. Wiele zależy od tego, w jakim stopniu będziemy go rozcieńczać. Na rynku dostępne są produkty w różnych wariantach cenowych. Aby poprawnie aplikować preparat, który usuwa mikroorganizmy niezbędne są odpowiednie akcesoria. Po pierwsze szeroki pędzel znany jako ławkowiec, który kosztuje około 40 zł.

Od czego zależy cena za malowanie elewacji?

elewacjaCena malowania elewacji zależy głównie od tego, czy planujemy zająć się tym samodzielnie, czy zatrudnić fachowców. Na cenę ma również wpływ województwo, w którym wykonujemy usługę. Najdroższe ceny obowiązują w mazowieckim, gdzie za metr malowania elewacji trzeba zapłacić około 32 złotych. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów i rozczarowań, warto wcześniej poprosić kilka firm o wycenę i wybrać ofertę, która jest najbardziej korzystna cenowo. Cena usługi to nie tylko robocizna, ale także koszt farby oraz wyczyszczenia elewacji. Etap usuwania zabrudzeń jest bardzo istotny, ponieważ decyduje o przyczepności farby. Tym również może zająć się firma- ich usługi wynoszą około 14 zł/m2 przy użyciu myjki ciśnieniowej. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo silne, konieczne jest zastosowanie specjalnego preparatu na glony lub grzyby. Ich koszt wynosi około 40 zł, a wystarczy na wyczyszczenie około 20-40 m2 elewacji. Należy rozprowadzić go za pomocą szerokiego pędzla.

Ile kosztuje malowanie elewacji domu bez pomocy specjalistów?

Wiele osób sądzi, że samodzielne malowanie i czyszczenie elewacji jest tańsze. Wciąż jednak może nas sporo kosztować. Przed rozpoczęciem prac należy ściany zewnętrzne dokładnie wyczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej, której koszt wynosi około 400 zł. Można ją również wypożyczyć. Farba 15l kosztuje około 300 złotych. Aby obliczyć liczbę opakowań farby niezbędnych do wykonania prac, należy sprawdzić, jak wygląda wydajność określona przez producenta. Samodzielne malowanie elewacji można wykonać z pomocą specjalnego agregatu. To jednak kosztowne urządzenie, które można wypożyczyć na kilka dni za około 200 złotych. Głównym czynnikiem determinującym koszt przedsięwzięcia jest jednak głównie cena farby. Jeśli nie chcesz jednak zajmować się tym samodzielnie, zadanie można zlecić profesjonalistom. Ceny dyktowane przez firmy również zależą od wielu czynników. Wiele zależy od tego w jakiej miejscowości stoi dom. Najwięcej należy zapłacić w stolicy, gdzie cena za metr kwadratowy malowania elewacji wynosi 33 złote, nie wliczając w to materiałów.

Podsumowując, malowanie elewacji to jeden z ważniejszych elementów, który podnosi wartość dekoracyjną i estetyczną budynku. Można się tym zająć samodzielnie, jak i zlecić zadanie firmie. Podobnie sprawa wygląda z myciem elewacji. Ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy powierzchni ścian zewnętrznych.