Hobby · 12 lipca 2022

Ranking książek

Ranking książek

Ostania aktualizacja 23 marca 2023

Ranking książek wakacyjnych – kiedy zbliża się okres wakacyjnych, często poszukujemy ciekawej literatury, która umili nasz wolny czas. Wybór jest bardzo szeroki, preferencje odmienne, jednak z jakiegoś powodu niektóre tytuły cieszą się większą popularnością od pozostałych. Dlaczego rankingi książek wakacyjnych są tak powszechne? Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem pięciu najlepszych książek wakacyjnych.

Dlaczego rankingi książek wakacyjnych cieszą się tak dużą popularnością?

Wiele osób przed zakupem książek decyduje się na weryfikację internetowych rankingów książek. Jest to w zupełności zrozumiałe, bowiem takie strony dostarczają wiele interesujących informacji zarówno o poszczególnych tytułach, ale również autorach. Czytelnik jest w stanie zapoznać się z subiektywnym wyborem twórcy wpisu. Co więcej, zapoznaje się zarysem poszczególnych pozycji książkowych. W wielu przypadkach znaleźć można również opinie internautów, którzy również są pomocni i wystawiają rzetelne oceny, oparte na własnych doświadczeniach. 

 1. “Kochanka Wittgensteina”

Ranking książek

Ranking książek

Autorem tej książki jest Dawid Markson, który jest amerykańskim pisarzem. Wskazany przez nas tytuł to prawdopodobnie jedno z jego największych sukcesów. Kochanka Wittgensteina to kobieta, która w wyniku bliżej nieokreślonej katastrofy została sama na Ziemi. A może tylko tak myśli… Z całą pewnością można stwierdzić, że jest to wyciąg z pracy umysłu- funkcjonuje on w taki sposób, jakby był na świecie zupełnie sam. W tym przypadku mamy do czynienia z narracją pierwszoosobową – w końcu tylko i wyłącznie ostatnia osoba żyjąca na świecie jest w stanie opowiedzieć o swoich odczuciach w związku z samotnością. Akapity są stosunkowo krótkie, często jednozdaniowe i połączone na zasadzie asocjacji. W pierwszej części zastanawia się czy rzeczywiście jest sama, jednocześnie kontynuuje poszukiwania z nadzieją, że odnajdzie kogoś, z kim będzie mogła nawiązać jakikolwiek kontakt. Jest to abstrakcyjna powieść, która przez wielu czytelników została uznana jako awangardowa.

Dużo o książkach:

   1. “Tak blisko tak daleko. Bieszczady po drugiej stronie granicy”

Twórca tej pozycji jest Krzysztof Potaczała- popularny pisarz, dziennikarz i reporter. Jest to ambitna książka, którą czyta się z ogromnym zaciekawieniem. Przedstawia historię Bieszczad z Ukraińskiej strony, zahaczając jednocześnie o Polskę. Autor przedstawia Bieszczady z nieco innej, historycznej strony. Opisuje turystyczne miejscowości, które w błyskawicznym czasie się rozwinęły, tętniące życiem wsie, jak również współpracę dwóch narodów – Polski i Ukrainy, pomimo zróżnicowania kulturowego, językowego i religijnego. Książka charakteryzuje się wieloma fotografiami, których twórcą jest sam autor książki. Ukazują one historyczne, jednakże nadal istniejące życie w Bieszczadach. Jest to zdecydowanie lektura, na którą warto poświęcić kilka godzin.

   1. “Nie ma i nie będzie”

Zmiany zachodzące w gospodarce, które miały miejsce w latach 90-tych doprowadziły do przykrej sytuacji, w której państwowe przedsiębiorstwa upadły. Autorka, Magdalena Okraska, stara się dotrzeć do takich lokalizacji i opisać, jak dziś działają i funkcjonują. Jest to pozycja o tym, co tak właściwie kryje się za wieloma zniszczonymi osiedlami i opuszczonymi zakładami. Jest to również historia o kilku miastach, które zostały dotknięte transformacją. Czytelnik podczas lektury może cofnąć się 30 lat wstecz, dokładnie do przeszłości prowincjonalnej. Wszelkie przeprowadzane monologi są w pełni subiektywne i silnie nacechowane emocjonalnie. W tym przypadku brak obiektywizmu jest jednak celowym zabiegiem, który można rozpatrywać w samych superlatywach. 

   1. “Bieguni”

Książka została napisana przez doskonale znaną i cenioną pisarkę- Olgę Tokarczuk, która urodziła się w Sulechowie. W 2019 roku otrzymała ona Nagrodę Nobla za rok 2018. Opowiada o niesamowitych losach głównej bohaterki, która uwielbia podróżować po świecie, regularnie się przemieszcza, jednocześnie poznaje i spotyka nowe osobowości. Pomiędzy opowieści niejednokrotnie wtrącane są historie ludzi, z którymi się widziała i rozmawiała.

   1. “Dom dzienny, dom nocny”

Książka opowiada o losach mieszkańców Nowej Rudy. W tomie znajdziemy opowieści przede wszystkim o współczesnych osobach, które są pracownikami banku, jasnowidzami. Pomimo wszystko nie zabrakło również historii, która dotyczy przeszłości wcześniej wspomnianego regionu. Znajdziemy tam chociażby informacje o założycielach Nowej Rudy. Olga Tokarczuk (bo to ona jest autorką) stara się balansować pomiędzy jawą, a snem. “Dom dzienny, dom nocny” to fantastyczne dzieło wielowarstwowe, które skutecznie zmusza do głębokiej analizy, jak również do refleksji. Jest to jeden z najambitniejszych projektów pisarki. Książka jest przepełniona melancholijnym smutkiem, jednakże oferuje ostatecznie optymistyczny koncept. Pozycja poniekąd otwiera czytelników na poznawanie życia, doświadczania zupełnie odmiennego istnienia. Nie podsuwa żadnych odpowiedzi i zachęca do tego, abyśmy sami się nad tym zastanowili. 

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl