Ostania aktualizacja 23 marca 2023
Ranking książek wakacyjnych – kiedy zbliża się okres wakacyjnych, często poszukujemy ciekawej literatury, która umili nasz wolny czas. Wybór jest bardzo szeroki, preferencje odmienne, jednak z jakiegoś powodu niektóre tytuły cieszą się większą popularnością od pozostałych. Dlaczego rankingi książek wakacyjnych są tak powszechne? Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem pięciu najlepszych książek wakacyjnych.
Dlaczego rankingi książek wakacyjnych cieszą się tak dużą popularnością?
Wiele osób przed zakupem książek decyduje się na weryfikację internetowych rankingów książek. Jest to w zupełności zrozumiałe, bowiem takie strony dostarczają wiele interesujących informacji zarówno o poszczególnych tytułach, ale również autorach. Czytelnik jest w stanie zapoznać się z subiektywnym wyborem twórcy wpisu. Co więcej, zapoznaje się zarysem poszczególnych pozycji książkowych. W wielu przypadkach znaleźć można również opinie internautów, którzy również są pomocni i wystawiają rzetelne oceny, oparte na własnych doświadczeniach.
-
“Kochanka Wittgensteina”
Autorem tej książki jest Dawid Markson, który jest amerykańskim pisarzem. Wskazany przez nas tytuł to prawdopodobnie jedno z jego największych sukcesów. Kochanka Wittgensteina to kobieta, która w wyniku bliżej nieokreślonej katastrofy została sama na Ziemi. A może tylko tak myśli… Z całą pewnością można stwierdzić, że jest to wyciąg z pracy umysłu- funkcjonuje on w taki sposób, jakby był na świecie zupełnie sam. W tym przypadku mamy do czynienia z narracją pierwszoosobową – w końcu tylko i wyłącznie ostatnia osoba żyjąca na świecie jest w stanie opowiedzieć o swoich odczuciach w związku z samotnością. Akapity są stosunkowo krótkie, często jednozdaniowe i połączone na zasadzie asocjacji. W pierwszej części zastanawia się czy rzeczywiście jest sama, jednocześnie kontynuuje poszukiwania z nadzieją, że odnajdzie kogoś, z kim będzie mogła nawiązać jakikolwiek kontakt. Jest to abstrakcyjna powieść, która przez wielu czytelników została uznana jako awangardowa.
Dużo o książkach:
-
- życie przed sobą książka https://literackigps.pl/zycie-przed-soba-na-bellevilleu/
- ranking ciekawych książek https://literackigps.pl/moje-rankingi/
- pilch książki https://literackigps.pl/autor/jerzy-pilch/
-
-
-
“Tak blisko tak daleko. Bieszczady po drugiej stronie granicy”
-
-
Twórca tej pozycji jest Krzysztof Potaczała- popularny pisarz, dziennikarz i reporter. Jest to ambitna książka, którą czyta się z ogromnym zaciekawieniem. Przedstawia historię Bieszczad z Ukraińskiej strony, zahaczając jednocześnie o Polskę. Autor przedstawia Bieszczady z nieco innej, historycznej strony. Opisuje turystyczne miejscowości, które w błyskawicznym czasie się rozwinęły, tętniące życiem wsie, jak również współpracę dwóch narodów – Polski i Ukrainy, pomimo zróżnicowania kulturowego, językowego i religijnego. Książka charakteryzuje się wieloma fotografiami, których twórcą jest sam autor książki. Ukazują one historyczne, jednakże nadal istniejące życie w Bieszczadach. Jest to zdecydowanie lektura, na którą warto poświęcić kilka godzin.
-
-
-
“Nie ma i nie będzie”
-
-
Zmiany zachodzące w gospodarce, które miały miejsce w latach 90-tych doprowadziły do przykrej sytuacji, w której państwowe przedsiębiorstwa upadły. Autorka, Magdalena Okraska, stara się dotrzeć do takich lokalizacji i opisać, jak dziś działają i funkcjonują. Jest to pozycja o tym, co tak właściwie kryje się za wieloma zniszczonymi osiedlami i opuszczonymi zakładami. Jest to również historia o kilku miastach, które zostały dotknięte transformacją. Czytelnik podczas lektury może cofnąć się 30 lat wstecz, dokładnie do przeszłości prowincjonalnej. Wszelkie przeprowadzane monologi są w pełni subiektywne i silnie nacechowane emocjonalnie. W tym przypadku brak obiektywizmu jest jednak celowym zabiegiem, który można rozpatrywać w samych superlatywach.
-
-
-
“Bieguni”
-
-
Książka została napisana przez doskonale znaną i cenioną pisarkę- Olgę Tokarczuk, która urodziła się w Sulechowie. W 2019 roku otrzymała ona Nagrodę Nobla za rok 2018. Opowiada o niesamowitych losach głównej bohaterki, która uwielbia podróżować po świecie, regularnie się przemieszcza, jednocześnie poznaje i spotyka nowe osobowości. Pomiędzy opowieści niejednokrotnie wtrącane są historie ludzi, z którymi się widziała i rozmawiała.
-
-
-
“Dom dzienny, dom nocny”
-
-
Książka opowiada o losach mieszkańców Nowej Rudy. W tomie znajdziemy opowieści przede wszystkim o współczesnych osobach, które są pracownikami banku, jasnowidzami. Pomimo wszystko nie zabrakło również historii, która dotyczy przeszłości wcześniej wspomnianego regionu. Znajdziemy tam chociażby informacje o założycielach Nowej Rudy. Olga Tokarczuk (bo to ona jest autorką) stara się balansować pomiędzy jawą, a snem. “Dom dzienny, dom nocny” to fantastyczne dzieło wielowarstwowe, które skutecznie zmusza do głębokiej analizy, jak również do refleksji. Jest to jeden z najambitniejszych projektów pisarki. Książka jest przepełniona melancholijnym smutkiem, jednakże oferuje ostatecznie optymistyczny koncept. Pozycja poniekąd otwiera czytelników na poznawanie życia, doświadczania zupełnie odmiennego istnienia. Nie podsuwa żadnych odpowiedzi i zachęca do tego, abyśmy sami się nad tym zastanowili.
Literacki GPS – blog literacki |
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203 |
04-078 Warszawa |
604 810 444 |
www.literackigps.pl |