Usługi · 24 kwietnia 2019

Od czego zależy cennik usług detektywistycznych?

Jaki jest koszt usług detektywa?

Ostania aktualizacja 9 stycznia 2024

Jaki jest koszt usług detektywa? Sprawdzamy najpopularniejsze stawki O zawodzie detektywa wciąż powszechnie nie wiadomo zbyt wiele. I to nie dlatego, że zawód ten owiany jest jakąś specjalną tajemnicą – po prostu jest on dość niszowy, a jego szczegółami nie interesuje się zbyt wiele ludzi poza samymi zainteresowanymi. Myślisz o skorzystaniu z pomocy detektywa np. https://www.24detektyw.pl/, ale wydaje ci się, że może on być nieosiągalny cenowo?

Umowa podstawą rozliczenia

Jaki jest koszt usług detektywa?

Jaki jest koszt usług detektywa?

Podstawę końcowego rozliczenia stanowi umowa, jaką na samym początku spisuje z klientem biuro detektywistyczne z Wrocławia. Porządna umowa powinna zawierać:

  • przedmiot umowy, na przykład obserwację (w tym kogo), zebranie dowodów (na co) i tak dalej;
  • opis zasad współpracy pomiędzy zleceniodawcą a biurem detektywistycznym (w tym częstotliwość i sposób kontaktu, odpowiedzialność detektywa);
  • cenę usługi (z góry określona całość lub na przykład stawka godzinowa);
  • zasady obustronnej poufności;
  • czas, który biuro detektywistyczne ma na wykonanie zlecenia;
  • warunki na których klient może odstąpić od umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Umowa jest prawnie wymaganym warunkiem do rozpoczęcia czynności detektywistycznych. Bez jej spisania agencja detektywistyczne może się co najwyżej podjąć oszacowania kosztu sprawy oraz ile czasu może ona zająć.

Obserwacja osób i miejsc

Zazwyczaj prowadzona z ukrycia, z użyciem profesjonalnego i zaawansowanego technologicznie sprzętu, pozwalającego na wykonanie dokumentacji czy to fotograficznej, czy wideo. Na koniec dnia (lub po wykonaniu pełnego zlecenia) zleceniodawca otrzymuje szczegółowe pisemne sprawozdanie opisujące przebieg obserwacji, a także potwierdzające ją dowody pod postacią filmów lub zdjęć.

Godzina obserwacji kosztuje z reguły około 150 złotych, niekiedy nawet mniej. Oczywiście konkretny czas rozpoczęcia i zakończenia obserwacji zostanie umieszczony w raporcie sprawozdawczym, dzięki czemu klient będzie miał podstawę do szczegółowego rozliczenia.

Sprawy rozwodowe

Często obserwacja osób to jedno z działań w ramach pomocy przy sprawach rozwodowych, jednak pomoc przy całej sprawie rozwodowej to zupełnie inna kwestia. Wycena pomocy przy rozwodzie to zazwyczaj indywidualna kwestia, która zależy od większej ilości czynników, głównie jeżeli chodzi o orzeczenie o winie (zebranie dowodów na zdradę, ustalenie, że druga strona nieodpowiedzialnie zajmuje się dzieckiem i tak dalej).

Bywa, że do sprawy rozwodowej konieczne jest także ustalenie ojca dziecka. Dyskretne pobranie materiału genetycznego i zaniesienie go do labolatorium celem zbadania DNA kosztuje mniej więcej 6000 złotych.

Lokalizacja osób

Należą do nich ustalanie zarówno pobytu, jak i miejsca pracy danej osoby. Zazwyczaj na każdą usługę detektyw wyznacza czas realizacji i adekwatną do tego cenę; na przykład ustalenie miejsca pracy wskazanej osoby z tygodniowym terminem kosztuje minimalnie 1200 złotych, podobnie jak ustalenie miejsca zameldowania. Dwa razy więcej kosztuje ustalenie miejsca pobytu danej osoby, wydłużony jest także termin poszukiwań – trwa aż do miesiąca.

Poszukiwania osób

Chociaż najczęściej są to sprawy dla policji, wiele rodzin decyduje się na skorzystanie również z usług detektywistycznych. Koszt odnalezienia zaginionej osoby to 7000 złotych, o wiele mniejszy niż przy osobach, które się ukrywają; tu cena waha się od 20 000 od nawet 25 000 złotych.

Do poszukiwań osób należą także przypadki porwań; bardzo często rodzina nie decyduje się na skorzystanie z pomocy policji przez obawę o życie porwanej osoby. W tym przypadku koszt pomocy detektywistycznej to nawet 50 000 złotych, zaś do zakresu pracy należy zlokalizowanie miejsca przetrzymywania, negocjowanie z porywaczami, a także uwolnienie osoby.

Zupełnie innym rodzajem porwań są porwania rodzicielskie. Zlokalizowanie i uwolnienie dziecka porwanego przez matkę lub ojca kosztuje około 15 000 złotych.

Informatyka śledcza

Pod tę kategorię podchodzi przede wszystkim odzyskiwanie danych z telefonów komórkowych, komputerów czy innych nośników pamięci. Odzyskać można między innymi treści wiadomości, historię połączeń, wykasowane filmy czy zdjęcia. Cena zaczyna się już od 1000 złotych za jedno urządzenie.

Do usług detektywistycznych należy także przeszukanie komputera pod kątem wykrycia, czy nie zainstalowano w nim oprogramowania szpiegującego – tu również obowiązuje kwota od 1000 złotych za jeden komputer.

Jaki jest koszt usług detektywa?

Oferty dla firm

Mimo że korzystanie z usług detektywistycznych kojarzy się głównie ze zleceniodawcami indywidualnymi, całkiem często detektywi pomagają również firmom. Są to przede wszystkim sprawy gospodarcze, jak windykacja należności, weryfikacja potencjalnych partnerów biznesowych czy kandydatów na pracownika (czy dana osoba na pewno jest tym, za kogo się podaje), wykrywanie podsłuchu i monitoringu, zapobieganie nieuczciwej konkurencji.

Sprawy windykacyjne opierają cenowo na około 3000 złotych, weryfikacja to koszt mniej więcej 2000 złotych, z kolei wykrywanie podsłuchu to już bardziej indywidualna kwestia; wycena pomieszczeń odbywa się na podstawie metrażu – przeszukanie metra kwadratowego pod kątem wykrycia monitoringu czy podsłuchu kosztuje około 30 złotych. Z kolei wykrycie podobnego sprzętu w jednym samochodzie to cena w granicach 1000 złotych.

Wycena indywidualna

Warto również pamiętać, że w gruncie rzeczy każda sprawa jest inna. Z tego względu usługi detektywistyczne bardzo często wyceniane są indywidualnie, a podane powyżej ceny są wyłącznie orientacyjne.

Wiele biur detektywistycznych w ogóle nie podaje cen, nawet w przybliżeniu – głównie przy takich sprawach jak potwierdzenie występowania mobbingu w miejscu pracy, przejawy dyskryminacji, molestowanie i tak dalej, zwłaszcza że przy większości spraw chodzi również o zdobycie materiałów, które będzie można później przedstawić w sądzie. Brak odgórnych kwot wynika z tego, że bez szczegółowych danych odnośnie sprawy bywa trudno określić metody, jakimi należy się za nią zabrać.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski szwedzki duński