Usługi / Zdrowie · 17 listopada 2022

Jak wybrać dom opieki?

Jak wybrać dom opieki?

Ostania aktualizacja 17 listopada 2022

Jak wybrać dom opieki? W Polsce umieszczanie osób starszych i chorych w domach pomocy społecznej budzi spore kontrowersje. Pojawiają się oskarżenia o chęć pozbycia się starego, egoizm i szukanie wygody. Jest to ocena bardzo niesprawiedliwa, ponieważ najczęściej decyzja o wysłaniu osoby starszej do domu pomocy społecznej jest motywowana troską o jej zdrowie i dobre samopoczucie. Kluczem jest właściwy wybór ośrodka, który zapewni powrót do zdrowia oraz przyjemny i bezpieczny pobyt.

Przyjaciele w ośrodku

Osoby starsze często czują się opuszczone i samotne. Dzieci i wnuki przyjeżdżają tu od czasu do czasu, zwykle na kilka godzin. Oglądanie telewizji czy picie kawy z sąsiadami nie zaspokaja potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem. Wiele osób ze względu na własne uwarunkowania zdrowotne nie może uczestniczyć w zajęciach osób starszych w mieście. Dla osób starszych, chorych dom opieki jest miejscem nawiązywania nowych znajomości i uczestniczenia w zajęciach organizowanych przez ośrodek. Wspólna praca sprawia, że ​​czują się potrzebne i szczęśliwe. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej są w podobnym wieku, łatwo nawiązują przyjaźnie, a nawet znajdują miłość w trudnych chwilach życia.

Trudne decyzje i pytania

Jak wybrać dom opieki?

Jak wybrać dom opieki?

W wielu przypadkach osoby starsze ogłaszają młodszym członkom rodziny, że chcą zamieszkać w domu seniora. Wiedzą, że w takim miejscu jak to jest dobra opieka zdrowotna i potrzebują rehabilitacji i kogoś, z kim mogą porozmawiać w każdej chwili. Osoby starsze mają trudności z wykonywaniem podstawowych czynności życiowych, chodzenie sprawia im ból, mają problemy z pamięcią. W niektórych przypadkach to rodzina decyduje o umieszczeniu osoby starszej w domu opieki. Trudno im opiekować się osobami przewlekle chorymi, niepełnosprawnymi czy dziadkami mającymi problemy z pamięcią. Specjalistyczne ośrodki zatrudniają doświadczonych specjalistów, którzy wiedzą, jak opiekować się osobami starszymi i jak zapewnić im godne życie. Dobry dom opieki to miejsce, które budzi zaufanie u osób starszych, zapewnia całodobową opiekę i różnorodne zajęcia. Rodzina musi wyremontować dom opieki. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie wyboru domu opieki jest przeczytanie recenzji online. Pozwala to na weryfikację informacji podanych w serwisie na podstawie opinii pacjentów i ich rodzin. Rodziny powinny obejrzeć to miejsce i porozmawiać z personelem, zanim osoby starsze przyjadą do ośrodka. Pozwoli im to upewnić się, że pracownicy są współczujący, sympatyczni i doświadczeni w pracy z seniorami. Seniorzy szybko oceniają, czy opieka w ośrodku jest dla nich odpowiednia. Dobry dom opieki zapewnia całodobową opiekę pielęgniarską, w szpitalu dyżurują lekarze, a członkowie rodziny mają możliwość odwiedzania oddziału. W domu opieki musi istnieć możliwość dostosowania diety do indywidualnych potrzeb osób starszych.

Zajęcia dla osób starszych

Centrum Pielęgniarstwa oferuje różnorodne zajęcia dla osób starszych, takie jak koncerty, występy artystyczne, wycieczki. Rodziny powinny pamiętać, że komercjalizacja nie może przysłonić pielęgniarsko-terapeutycznego charakteru placówki, a przede wszystkim organizacji zajęć pielęgnacyjno-leczniczych i terapeutycznych. Praca fizjoterapeutów, lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, techników musi być odpowiednio skoordynowana, a personel medyczny regularnie szkolony. Planowanie opieki rozpoczyna się od oceny stanu zdrowia osoby starszej. W domach pomocy społecznej nie mogą występować bariery architektoniczne, które utrudniają funkcjonowanie mieszkańców i zwiększają ryzyko niebezpiecznych wypadków. W wielu ośrodkach istnieje możliwość ustawienia ulubionych mebli, takich jak stoły czy krzesła, dzięki czemu seniorzy mogą zastąpić własny dom.

Kontakt rodzinny

Ośrodki opiekuńczo-lecznicze nie mogą uniemożliwiać seniorom łączenia się z rodzinami. Relacje rodzinne są bardzo ważne dla seniorów i rodzin. Osoby bliskie mają prawo znać stan zdrowia podopiecznego oraz zajęcia, w których uczestniczy. Zaleca się ładowanie raz w tygodniu. Najgorzej jest, gdy członkowie rodziny nie przychodzą na oddział – stan psychiczny takiej osoby pogarsza się, a osoby starsze czują się opuszczone.

Opieka i towarzystwo

Dom opieki to miejsce, w którym osoby starsze otrzymują opiekę, pomoc i towarzystwo w życiu codziennym. Nie nudzą się, są w centrum uwagi i nie czują się samotni. Zapewnienie całodobowej opieki w takim ośrodku jest z pewnością lepsze niż wynajęcie niani z MOPS-u, która zajmuje się porodami, lekami i gotowaniem. Postrzeganie domów opieki poprawiło się na przestrzeni lat. Wysoki standard obsługi, uprzejma obsługa i inne firmy, które pobierają opłatę, nadają tym miejscom pozytywny wizerunek. Rodziny zawierające umowy z ośrodkami seniora powinny mieć świadomość, że wszelkie klauzule, które mogą skutkować natychmiastowym rozwiązaniem umowy w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, są niezgodne z prawem.