Użycie drewna do budowy i wystroju domów

Użycie drewna do budowy i wystroju domów

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Użycie drewna do budowy i wystroju domów – laminowane materiały drewniane cieszą się coraz większą popularnością wśród ekspertów budowlanych. Wykorzystują bowiem wszystkie niesamowite właściwości drewna. Ponadto zastosowano w nich kilka ulepszeń dla większej wydajności.

Najważniejsze zalety

Mocne, niezawodne i trwałe – to trzy najważniejsze elementy drewna konstrukcyjnego i laminowanego. Proces tworzenia najwyższej jakości drewna, który może być stosowany w oknach, drzwiach lub klatkach schodowych, był używany od wielu lat. Jednak dopiero w ciągu ostatnich paru lat, duże europejskie firmy stolarskie zainwestowały w najwyższej jakości sprzęt do produkcji drewnianych elementów.

Użycie drewna do budowy i wystroju domów

Użycie drewna do budowy i wystroju domów

Od lat 80 do początku XX wieku, PCV było najczęściej używanym materiałem do okien i drzwi. Niestety jest szkodliwy dla środowiska, ze względu na zawarte w nim toksyczne chemikalia i niezdolność do recyklingu. Zwykle wytrzymuje do 30 lat, z kolei drewno nawet do 60. Na szczęście trendy się zmieniają i drewno coraz częściej wykorzystywane jest do produkcji okien, drzwi i schodów. Jest idealnym połączeniem elegancji, dojrzałości i piękna. Poza tym tego typu materiały umożliwiają tworzenie drewnianych profili, dostosowanych do danego projektu. Dzięki temu proces jest wysoce wydajny.

Dlaczego drewniane okna są tak popularne?

Takie okna są ponadczasowe i bardzo modne. Pozwalają zwiększyć ogólną wartość domu. Okna PCV mogą być tańsze, ale ich żywotność wynosi maksymalnie 35 lat. Zanim pojawią się pęknięcia, stopniowo stają się coraz bardziej kruche i tracą błyszczące wykończenie. Natomiast drewniane okna mogą wytrzymać nawet 100 lat. Chociaż początkowo są droższe od plastikowych okien, mogą wytrzymać nawet 3 razy dłużej. Ponadto są przyjazne dla środowiska. Nie są tak drogie w utrzymaniu. Właściwości okien drewnianych umożliwiają ekstremalną wydajność, biorąc pod uwagę szczelność, bezpieczeństwo, ocenę energetyczną i wartości u (miara skuteczności materiału jako izolatora w budynku).

Meble

Dom jest zwodniczo skomplikowanym miejscem. Biorąc pod uwagę opłacalność, ekologiczność i wszechstronność, właściciele domów coraz częściej wykorzystują drewno. Niezależnie od tego, czy kupujemy meble, czy tworzymy je od podstaw, są podstawowym aspektem aranżacji wnętrz. Od krzeseł i stołów, do kredensów i regałów, meble są w dużej mierze odzwierciedleniem osobowości właściciela. Podczas gdy trendy i estetyka się zmieniają, drewniane meble są wszechstronne. Sprawdzą się w każdym wnętrzu. Najczęściej do produkcji mebli wykorzystywane jest drewno, metal, tkaniny i tworzywa sztuczne. Drewno staje się coraz bardziej popularne. Uniwersalność drewna oznacza, że świetnie pasuje do wielu różnych stylów. Na przykład listwy mogą być wykonane z drewna iglastego, jak i twardego, np. sosnowego. Wspaniale sprawdzą się w rustykalnym wnętrzu. Pasują do wszystkich naturalnych wzorów mebli.

Ściany i sufity

Drewno może być idealnym materiałem do podkreślenia spójnego projektu. Ma także duże walory estetyczne. Możemy tu wykorzystać zarówno drewno iglaste, jak i liściaste. Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Warto wybrać drewno łatwe w obróbce, z doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Drewno iglaste, np. świerk pospolity czy sosna zwyczajną doskonale sprawdzą się przy zadaszeniu i do ścian szkieletowych. Jeśli przewidujemy większe obciążenie, możemy zdecydować się na drewno iglaste. Świetnie sprawdzi się w większych domach, biurach i innych tego typu nieruchomościach.

Podłogi

Podczas projektowania, zwraca się na dużą uwagę. Świetnie sprawdzi się tutaj drewno. Podłogi z dywanem lub wykładziną są nadal popularne, jednak coraz więcej osób decyduje się na drewno. Dzięki temu wzrasta wartość domu. Podłogi z litego drewna są niezwykle estetyczne i oferują najlepszy nowoczesny szyk połączony z ponadczasowym pięknem. Są również łatwe w utrzymaniu i uzupełniają większość wyborów projektowych. Jeżeli będą właściwie zadbane, mogą wytrzymać wiele lat. Do podłóg możemy używać wiele różnych gatunków drewna, jednak zaleca się wybranie czegoś trwałego. Dąb europejski lub amerykański jest doskonałym wyborem, podobnie jak orzech. Solidne i stabilne drewno liściaste pozwala tworzyć wspaniałe ciemne i jasne wzory. Jednocześnie jest dość odporne na zadrapania i zarysowania.

Panele

Panele mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Drewniane panele wyglądają bardzo profesjonalnie. Ponadto są odnawialne, zużywają mniej energii, a węgiel zatrzymany w wyniku wzrostu drzewa, jest zamknięty w drewnie. Dlatego polecane są wszystkim miłośnikom ekologii. Przy panelach zewnętrznych, możemy zdecydować się na cedr. Ma wysoką odporność na wypaczenia i warunki zewnętrzne. Jeśli jednak chcemy wybrać coś mocniejszego, możemy kupić modrzew syberyjski. Jest trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i łatwy w montażu. Jeżeli chodzi o wnętrza, możemy zdecydować się na amerykański biały dąb. Ma dobrą wytrzymałość. Ciemnoczerwone meranti również jest doskonałą opcją. Ma znakomite właściwości wygięcia. Dzięki temu zapewnia dużą elastyczność w projektowaniu. Przy wyborze drewna, mamy duże możliwości wyboru. Uwzględnijmy swój gust, budżet i właściwości materiałów.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski szwedzki duński