Praca / Sklepy · 7 sierpnia 2020

Jaką kawę do firmy wybrać?

Jaką kawę do firmy wybrać?

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Jaką kawę do firmy wybrać? Stworzenie swoim pracownikom odpowiednich warunków pracy jest kluczowe nie tylko dla rozwoju firmy, ale i komfortu psychicznego i budowania relacji pomiędzy współpracownikami. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa i niezbędnych materiałów warto również zadbać o miejsce, w którym będą mogli spędzać przerwę, zjeść posiłek lub wypić kawę. I to właśnie o tym napoju, uznawanym przez wielu za niezbędny do życia się skupimy. Dobrym pomysłem jest wcześniejszy wybór kawy do firmy i umożliwienie pracownikom stałego do niej dostępu.

Jaka kawa do firmy?

Jeśli zależy nam na rozwoju firmy oraz prawidłowych stosunkach pomiędzy pracownikami powinniśmy zadbać o ich komfort. Mądrym posunięciem jest przygotowanie osobnego pomieszczenia lub stolika kawowego, przy którym osoby mogłyby się gromadzić, wymieniać informacjami i rozmawiać. Spełnianie podstawowych potrzeb pracowników owocuje ich wkładem w pracę oraz zaangażowaniem. Gdy już podejmiemy decyzję o zorganizowaniu dla nich odpowiedniego miejsca, należy zastanowić się, jaka kawa do firmy będzie najlepsza. Wiele zależy od ilości naszych pracowników, ponieważ zupełnie inaczej wygląda organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem zatrudniającym kilkaset osób, a inaczej kilkunastoosobowym zespołem.

Ekspresy do kawy

Wybierając kawę do firmy warto zainteresować się ekspresami, które nie tylko szybko i łatwo przyrządzają napój, ale i oferują znacznie smaczniejszą kawę od tej tradycyjnie parzonej. Ogromną zaletą ekspresów są liczne rodzaje kaw, które możemy sobie przygotować. Dzięki temu zarówno miłośnicy mocnego espresso, jak i zwolennicy delikatnego latte znajdą coś dla siebie. Wybierając rodzaj ekspresu możemy wziąć pod uwagę:

  • Jaką kawę do firmy wybrać?

    Jaką kawę do firmy wybrać?

    Ekspresy ciśnieniowe, które są najdroższą z możliwości podczas zakupu, ale jednocześnie znacznie tańszą w utrzymaniu. Ekspresy ciśnieniowe wahają się w cenach od 2000 zł nawet do kilkudziesięciu. Jednak już za kilka tysięcy złotych kupimy naprawdę wysokiej jakości produkt, który posłuży nam samym oraz naszym pracownikom przez wiele lat. Takie ekspresy oferują zaparzanie różnych kaw – zwykłą białą lub czarną, espresso, latte, cappuccino, flat white… Mamy naprawdę szeroki wybór, więc codziennie możemy pić kilka różnych kaw o odmiennym natężeniu smaku i intensywności. Po zakupie ekspresu musimy pamiętać jedynie o regularnym dokupowaniu kawy, mleka oraz ewentualnych dodatków, np. wkładów.

  • Ekspresy kapsułkowe, które są znacznie tańszym rozwiązaniem podczas zakupu. Wysokiej jakości ekspres kosztuje kilkaset złotych i przygotowuje naprawdę pyszne, aromatyzowane kawy. Jednak kapsułki są znacznie droższe w porównaniu do zwykłych ziaren, ponieważ paczki zawierające 15-20 jednorazowych kapsułek kosztują w granicach 20-25 zł. Jeśli mamy kilku pracowników, to może to być nie najtańsze, ale komfortowe rozwiązanie. Kawy są pyszne, intensywne. Ekspresy przygotowują kilkadziesiąt rodzajów napojów, podobnie jak ekspresy ciśnieniowe, w zależności od tego, jakie kapsułki zakupimy.
  • Ekspresy przelewowe, będące najtańszym rozwiązaniem zarówno podczas zakupu, jak i w trakcie korzystania i utrzymania urządzenia. Za kilkaset złotych kupimy wysoki jakościowo produkt, do którego później będziemy musieli dokupować kawę, mleko, filtry i środki czyszczące. Taka kawa jest dobrym rozwiązaniem dla kilkunastoosobowego zespołu. Ekspres, w zależności od modelu w regularnych odstępach czasu dolewa świeżą kawę do dzbanka lub przygotowuje jej większą ilość, a później utrzymuje stałą temperaturę napoju.
  • Automaty do kawy – to dobre rozwiązanie dla wielkich hal produkcyjnych, w których pracują setki lub tysiące osób. Rozstawienie automatów jest najszybszym sposobem na przyrządzenie kawy dla takiej liczby pracowników.

A może… tradycyjna kawa do firmy?

Jeśli nie jesteśmy przekonani do zakupu ekspresu lub chcemy sprawdzić, czy organizowanie miejsca dla pracowników ze stolikiem kawowym jest dobrym i wartym uwagi pomysłem, możemy początkowo sięgnąć po tradycyjną kawę. Kawa parzona, rozpuszczalna, 3w1… Mamy do wyboru wiele firm oferujących smaczne i mocne kawy, które rozbudzają i przynoszą smakowity aromat. Oprócz kawy do firmy warto również pamiętać o herbacie, drugim ciepłym napoju, który także posiada wielu zwolenników. Niech nasi pracownicy mają wybór i sięgają po to, na co mają ochotę. Powinniśmy oczywiście pamiętać o stałym monitorowaniu dostępnych produktów i uzupełnianiu zapasów. W końcu po cóż nam czajnik i czekające filiżanki, skoro brak kawy…

Higiena i bezpieczeństwo

Kawa do firmy dla pracowników to mądry i komfortowy pomysł. Nie wolno jednak zapominać o bezpieczeństwie personelu oraz higienie, która jest konieczna zarówno do zachowania urządzenia w prawidłowym stanie, jak i zdrowia zespołu. Ekspresy należy regularnie sprawdzać pod kątem ewentualnych wad. Część z nich posiada serwisantów, którzy sprawują pieczę nad usterkami i szybko je usuwają. Również czystość w pokoju przeznaczonym na przerwy powinna być sprawdzana. Należy zatrudnić osobę sprzątającą, która będzie dbała o higienę biura, hali i stołówki. Łatwo zostawić brudne kubki, otwarte opakowania i nieschowane mleko, które się psuje, brudzi i zaburza poczucie komfortu.