Budownictwo · 8 grudnia 2020

Jak wybrać właściwą farbę do dachu?

Jak wybrać właściwą farbę do dachu?

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Jak wybrać właściwą farbę do dachu? Wykończenie dachu własnego domu jest zwykle ostatnią częścią prac związanych z jego przygotowywaniem do zamieszkania – przynajmniej od zewnątrz. Choć każdy kojarzy to przede wszystkim z jego nakładaniem, tak naprawdę najważniejszym jego elementem jest jego malowanie. Na rynku istnieje całe mnóstwo farb do dachu i choć przy ich wybieraniu zazwyczaj kierujemy się wyłącznie kolorem, tak naprawdę ma on marginalne znaczenie.

Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze tego typu farby? Co jest tutaj najważniejsze, a co nie ma tak dużego znaczenia? Odpowiedzi na te wszystkie pytania postaramy się udzielić w tym wpisie.

Farba do dachu – dlaczego jej wybór jest tak ważny?

Jak wybrać właściwą farbę do dachu?

Jak wybrać właściwą farbę do dachu?

Farba do dachu jest jednym z najbardziej bagatelizowanych produktów, które zwykle wybiera się na końcu i “na szybko”, by móc szybko pokryć swój dach kolorem. Niedocenianie jej istotności jest wielkim błędem – jej wybór bowiem decyduje nie tylko o walorach wizualnych dachu (ale i całego domu), ale też o jego… trwałości. Dobrze dobrana farba do dachu jest w stanie znacząco poprawić żywotność dachu i sprawić, że będzie on bardziej odporny na stawiane przed nim warunki atmosferyczne. Pamiętajmy, że to on chroni nas przed deszczem, śniegiem, gradem i mrozem – te wszystkie rzeczy nie wpływają dobrze na materiał, z którego jest on wykonany. W nabraniu odporności na nie pomaga właśnie umiejętnie dobrana farba. Decydując się na właściwą farbę mamy pewność, że ta nie zjedzie po roku, a nasz dom będzie wyglądał spektakularnie nawet po wielu latach od postawienia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze farby do dachu?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, podejmując się wyboru farby do dachu najczęściej zwracamy uwagę na jej kolor. Rzeczywiście, jest to czynnik bardzo istotny, bo najbardziej wpływający na odbiór naszego budynku przez osoby trzecie. Kolor nie powinien jednak przysłaniać nam inne istotne aspekty wybieranej przez nas farby. Znacznie istotniejsze wydaje się być zwrócenie uwagi na:

  • trwałość i wytrzymałość – najważniejsze aspekty każdej farby. To od nich zależy to, czy będzie ona podatna na zróżnicowane warunki atmosferyczne, z którymi z całą pewnością przyjdzie jej sobie radzić. To one wpływają też na jej żywotność – każda farba po jakimś czasie zaczyna schodzić czy zmieniać swoją barwę. Ważne, by ta wybierana przez nas robiła to tak późno, jak to tylko możliwe. Zwłaszcza, że malowanie dachu nie jest tanim przedsięwzięciem i zmusza nas do zatrudnienia specjalistów;
  • gwarancję – dobrzy producenci są pewni swojego produktu i tego, że rzeczywiście sprawdza się on w akcji i można na nim polegać. Właśnie dlatego większość z nich daje na farbę wieloletnią gwarancję – im dłuższa ona jest, tym z lepszą farbą mamy do czynienia. Szacuje się, że 15 lat gwarancji to najbardziej odpowiednia jej ilość – jako że producenci stale ścigają się w walce o klienta, zazwyczaj oferują więcej;
  • producenta – jak już powiedzieliśmy, farba do dachu jest czymś, na czym powinniśmy móc polegać. Właśnie dlatego warto postawić na takiego jej producenta, który działa na rynku już od dłuższego czasu i jest znany z niebywałej jakości oferowanych przez siebie produktów. tego typu producenci rzadko kiedy ryzykują utratę swojej renomy, a swoje produkty testują w najbardziej wymagających dla nich warunkach. Strońmy od nowych, ale tańszych marek – jeśli stajemy przed wyborem, postawmy na tę, o której wcześniej dane nam było już słyszeć;
  • faktura – wybierając farbę musimy zadecydować, czy będziemy chcieli, by ta odbijała promienie słoneczne, czy też preferujemy jej matowy wygląd. Trzeba to określić zawczasu – farby połyskującej nie można “zmatowić”;
  • wielkość opakowania – im większe jest opakowanie farby, którą wybieramy, tym wygodniejsze będzie jej stosowanie; większe opakowanie to też zwykle mniejsza cena w przeliczeniu na litr. Oczywiście dbajmy o to, aby ilość farby odpowiadała naszym potrzebom – nie każdy dach jest duży i nie każdy wymaga dużych ilości farby.

Choć nie wymieniliśmy tego powyżej, istotną rzeczą przy wyborze farby może być także jej cena. Nie ma co się oszukiwać – pomalowanie dachu kosztuje. Zwłaszcza, że zazwyczaj zakłada ono pomalowanie ogromnej powierzchni, ale też zatrudnienie kilku specjalistów gotowych do pracy na wysokości. Nigdy jednak nie nadawajmy priorytetu owej cenie – odpowiednia jakość i  trwałość farby sprawi, że przez długi czas będziemy mogli zapomnieć o konieczności ponownego pomalowania dachu. Tak naprawdę zatem bardziej ekonomiczne wydaje się być postawienie na… droższy, ale trwalszy jej wariant.

Podsumowanie

Choć farba do dachu wydaje się być jedynie czymś, co wpływa na wizualne walory nie tylko samego dachu, ale i całego domu, tak naprawdę jej rola jest o wiele większa. Właśnie dlatego warto rozsądnie podejść do jej wyboru, skupiając się wyłącznie na farbach znanych i zaufanych marek. Pamiętajmy, że w razie potrzeby zawsze możemy sięgnąć po pomoc ekspertów – chociażby tych pracujących w sklepach z farbami. Z pewnością udzielą nam oni cennych informacji związanej z wyborem farby pod nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania.