Budownictwo · 2 grudnia 2019

Wiązary dachowe – najważniejszy element dachu

Wiązary dachowe – najważniejszy element dachu

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Wiązary dachowe – najważniejszy element dachu – montaż dachu oznacza, że budowa budynku zbliża się do szczęśliwego końca. Dach jest jedną z najważniejszych części budynku. Od jego trwałości i szczelności zależy bezpieczeństwo użytkowników i komfort przebywania w pomieszczeniach. Dach musi być odporny na czynniki atmosferyczne i chronić konstrukcję budynku przed zawaleniem się i tragedią mieszkających tam ludzi.

Istnieją bardzo wysokie normy dotyczące budowy dachu, które gwarantują, że dach wykonany zgodnie z nim, jest funkcjonalny i zapewnia wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych elementów konstrukcji dachu są wiązary dachowe.

Funkcje wiązarów dachowych

Wiązary dachowe są najważniejszym elementem wewnętrznej konstrukcji dachu. Utrzymują ciężar całego dachu. Budowa dachu z wiązarami w roli głównej zyskuje popularność na kontynencie europejskim. Zadaniem wiązarów dachowych jest przenoszenie obciążenia pomiędzy dachem a resztą budynku, np.: ścianami nośnymi. Można je stosować do każdego rodzaju dachu. Najlepiej sprawdzają się w przypadku dużych dachów, ponieważ można wtedy ograniczyć ilość punktów podparcia. W zimie dach musi wytrzymać znacznie większe obciążenie niż w pozostałej części roku. Dlatego wszystkie elementy budowy dachu i połączenia dachowe muszą cechować się znakomitymi parametrami wytrzymałościowymi i niewielką podatnością na temperaturę otoczenia. Wiązary dachowe spełniają powyższe wymagania techniczne. 

Budowa wiązarów dachowych

Podstawowymi elementami wiązarów dachowych są pasy górny i dolny. To podparcie dla słupków i krzyżulców. Słupki są elementami pionowymi, które bezpośrednio podpierają zewnętrzną konstrukcję dachu. Krzyżulce to element ukośny niezbędny w przypadku dachu o niewielkim spadzie. Słupki i krzyżulce mocuje się pasami. Elementy wiązarów dachowych łączy się z sobą na węzłach. Wiązary dachowe produkowane są najczęściej z drewna, choć można znaleźć w ofercie wiązary ze stali i żelbetu. W przypadku zastosowania wiązarów z innych materiałów niż drewno konieczne są znacznie mocniejsze fundamenty i ściany odporniejsze na przeciążenie. Budowa dachu musi być uwzględniona w projekcie budowlanym.

Wiązary – wzmocnienie dachu przed śniegiem

Wiązary dachowe stosowane są w krajach, gdzie często występuje śnieg, ponieważ podnoszą wytrzymałość dachu. Śnieg w okresie roztopów zwiększa swoją masę, przez co naraża dach na zniszczenie. Wiązary dachowe chronią dachy przed porywistym wiatrem. W związku z tym są często stosowane w klimacie umiarkowanym, np.:  w Europie i USA. Wiązarów dachowych nie używa się w Azji i we wschodniej części Rosji.

Niższy koszt budowy dachu

Wiązary dachowe – najważniejszy element dachu

Wiązary dachowe – najważniejszy element dachu

Wiązary dachowe są bardzo dobrym materiałem do budowy dachu. Oprócz cenionych właściwości technicznych mają jeszcze jedną zaletę  – niski koszt produkcji i łatwiejsze pokrywanie dachu w porównaniu do konstrukcji stalowych. Gotowe zadaszenie może zostać pokryte dachówką o dowolnym rodzaju, np.: ceramiczną, cementową, blachodachówką, gontem papowym, łupkiem,  blachą trapezową lub płytą obornicką. Zastosowanie wiązarów dachowych skraca proces montażu dachu o dwa dni w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji. Dach z wiązarów dachowych można montować również zimą, co wydłuża sezon budowlany i ukończyć budowę w terminie. Wiązary dachowe wykonuje się najczęściej w formie prefabrykatów, które na etapie produkcji wielokrotnie przycina się i wygładza. Niezbędne jest zrobienie otworów i wgłębień i innych elementów łączących w oparciu o przygotowany projekt. Do wykonania projektu coraz częściej wykorzystuje się program Pamir, obsługujący technologię trójwymiarową. Dzięki temu można przygotować wiązary dachowe najlepszej jakości. Wspomniany powyżej program dokonuje wyceny wszystkich elementów składowych dachów.

Montaż wiązarów dachowych

Gotowe i zabezpieczone wiązary dachowe przywożone są na plac budowy i łączone ze sobą nowoczesną metodą płytek kolczastych. Konstrukcja płytki gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo dachu, ponieważ wprasowana w strukturę wiązara za pomocą pras hydraulicznych. Technologię płytek kolczastych stosuje się nie tylko do budowy domów jednorodzinnych, ale do stawiania dachów hal i magazynów, a więc budynków o bardzo długich dachach. Drewno przeznaczone na wiązary dachowe musi wysokogatunkowe, odpowiednio strugane i suszone oraz  posiadać znakomite parametry wytrzymałościowe. Cena ustalana jest za metr kwadratowy, dla każdego inwestora indywidualnie.  Wiązary dachowe dobrze jest zamówić wcześniej, ze względu na rosnącą popularność tego rozwiązania.

Wiązary dachowe warto zamawiać w specjalistycznych firmach, które gwarantują wysoką jakość drewna i wszystkich akcesoriów. Dobry producent przywozi wiązary na budowę i wykonuje konstrukcję dachową. W przypadku materiałów do budowy dachu trzeba postawić na jakość i wybierać jedynie oferty sprawdzonych producentów, których produkty cieszą się zaufaniem nabywców i ekspertów budowlanych. Wiązary dachowe najwyższej jakości idealnie łączą się ze sobą i nie potrzebują dodatkowego przycinania.