Zdrowie / Uroda · 26 października 2019

Co warto wiedzieć o implantach dentystycznych?

Co warto wiedzieć o implantach dentystycznych?

Ostania aktualizacja 18 grudnia 2023

Co warto wiedzieć o implantach dentystycznych? Protetyka zębowa proponuje wiele rozwiązań, jednak najbardziej docenianym przez pacjentów i nowoczesnym podejściem są implanty zębów. Jest to trwałe uzupełnienie brakującego zęba lub zębów, a wykonane implanty dentystyczne wyglądają jak prawdziwe zęby. Są to niewątpliwe zalety, które przekonują coraz większą część społeczeństwa, mimo swojej ceny. Warto jednak postawić na wyjątkowo estetyczną i bezpieczną, nowoczesną technologię.

Krótko o implantach dentystycznych, czyli cała prawda o nich

Implanty zębów – ich wady i zaletyWiększości z nas wydaje się, że implanty zębów https://doboszimplanty.pl/ to odkrycie ostatnich lat. Nic bardziej mylnego! Jest to rozwiązanie, które w stomatologii funkcjonuje już od kilkudziesięciu lat. Jednak ostatnich kilkanaście lat spowodowało znaczny rozwój tej metody pod względem wykorzystywanych materiałów oraz sposobów mocowania implantów dentystycznych. Standardy higieny oraz opieki, proponowane przez gabinety stomatologiczne również zyskały na jakości. Należy podkreślić, że coraz częściej lekarze specjalizują się w wybranej dziedzinie, czyli w stomatologii zachowawczej, ortodoncji czy protetyce zębowej, obejmującej również leczenie implantami zębowymi.

Obecnie mówi się, że skuteczność metod leczenia implantologicznego wynosi prawie sto procent. Spowodowane jest to znacznie większą świadomością dotyczącą higieny oraz uwzględnieniem czynników dyskwalifikujących pacjenta. Jest to rozwiązanie oferowane osobom do 65 roku życia, które cieszą się dobrym stanem zdrowia. Dodatkowo istotne jest, jakie pacjent przyjmuje leki, przebył choroby oraz jaki jest posiadany stan uzębienia i dziąseł. Jednak są to kwestie weryfikowane przez doświadczonego lekarza stomatologa w trakcie wizyty w gabinecie stomatologicznym podczas kwalifikacji do zabiegu.

Cena implantów zębowych obejmuje implant, którego koszt wynosi około 1500 złotych. Do tego należy także doliczyć wartość korony mogącej kosztować podobnie jak implant dentystyczny. W całkowitym kosztorysie uwzględnia się także łącznik implantu i korony, badania dodatkowe oraz konieczne zabiegi stomatologiczne umożliwiające rozpoczęcie leczenia implantologicznego. Ostateczna cena może sięgać około 5000 złotych za jeden ząb. Jednak warto podkreślić, że to rozwiązanie posłuży pacjentowi przez długie lata. Dodatkowo profesjonalne gabinety stomatologiczne udzielają kilkuletniej gwarancji na wybrane zabiegi, jak i implanty dentystyczne. Gwarantuje to spory komfort dla pacjenta, jednak bardzo rzadko cokolwiek dzieje się nowym zębem. Podstawą jest oczywiście właściwa higiena jamy ustnej oraz przestrzeganie zaleceń lekarza dentysty.

Implant stomatologiczny składa się z tytanowej śruby, która jest dopasowana do osobniczej anatomii każdego pacjenta. Wybrany i stosowany przez dentystów metal jest niezwykle wytrzymały i biokompatybilny z ludzkim organizmem, czyli jest dobrze tolerowany przez organizm. Wspomniana tytanowa śruba, która jest osadzona w kości, zastępuje korzeń brakującego zęba. Po czasie, kiedy implant zębowy zrośnie się trwale można osadzić przygotowaną indywidualnie dla pacjenta sztuczną koronę. W trakcie przygotowań takiej korony uwzględnia się przezierność zębów, ich kolor, kształt i pozostałe cechy charakterystyczne uzębienia klienta.

Jak przygotować się do leczenia z wykorzystaniem implantów dentystycznych?

Efekt, jaki można uzyskać w czasie leczenia dla wielu pacjentów jest satysfakcjonujący. Dotyczy to zarówno efektu estetycznego, jak i komfortu wynikającego z użytkowania wybranego rozwiązania. Zazwyczaj wystarczy standardowa higiena jamy ustnej, jeśli do tej pory była właściwie wykonywana. Dlatego warto poruszyć tą kwestię wraz z lekarzem dentystą w trakcie przygotowań do leczenia implantologicznego, w czasie jego leczenia i wizyt kontrolnych dedykowanych wykonanym implantom zębowym.

Co warto wiedzieć o implantach dentystycznych?

Co warto wiedzieć o implantach dentystycznych?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem procedury stomatologicznej wymagana jest konsultacja lekarska przeprowadzona przez dentystę. Uważa się, że podstawą właściwie wykonanej kwalifikacji do zabiegu obejmującego implanty zębowe jest zdjęcie pantomograficzne, gdyż pokazuje niewidoczną gołym okiem rozwijającą się próchnicę, problemy obejmujące uzębienie (począwszy od korony po korzeń) oraz problemy obejmujące przyległe kości do zębów. W jej trakcie przeprowadzony jest przede wszystkim wywiad lekarski i kontrola stanu uzębienia oraz dziąseł. Do dodatkowych badań zalicza się przeprowadzaną czasem kontrolę stanu kości szczęki i żuchwy z wykorzystaniem radiologii klasycznej lub tomografii komputerowej, które wykorzystują promieniowanie rentgenowskie. Zdarza się, że konieczne jest także wykonanie badań krwi. Jednak o całej procedurze decyduje lekarz prowadzący badanie na podstawie zebranych informacji dotyczących danego pacjenta.

W ramach wykonanej kwalifikacji do wykonania implantów zębowych planuje się dalsze kroki leczenia oraz szacowany jest jego kosztorys, jeśli pacjent może zostać poddany temu zabiegowi. W idealnym przypadku można rozpocząć procedurę, jednak zazwyczaj konieczne jest zaleczenie istniejącej próchnicy czy choćby wykonanie zabiegu usuwającego kamień nazębny. Takie czynniki mogą wpłynąć na długość czasu leczenia, który może trwać nawet 6 miesięcy.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski czeski francuski niemiecki włoski szwedzki duński