Zdrowie / Usługi · 3 czerwca 2019

Podolog z Warszawy radzi: jak skutecznie usunąć kurzajkę?

Podolog z Warszawy radzi: jak skutecznie usunąć kurzajkę?

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Podolog z Warszawy radzi: jak skutecznie usunąć kurzajkę? Kurzajka – inaczej brodawka, która jest wywoływana przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Zarazić się nim można w wielu miejscach publicznych: na basenie, saunie, w jacuzzi, jednak najczęściej przenoszony jest on poprzez bezpośrednie zetknięcie się ze skórą osoby chorej . Jak wygląda kurzajka? Jak ją leczyć i skutecznie pozbyć się wirusa? Czy można usunąć ją w domu? Korzystając z wiedzy podologów odpowiadamy na wszystkie pytania, nurtujące naszych czytelników.

Kurzajka – niechciany gość dłoni i stóp

podolog Warszawa - kurzajki

Grudkowata i chropowata brodawka pojawia się niepostrzeżenie. Na początku nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, więc osoba zarażona często nawet nie zauważa nieproszonego gościa. Tymczasem wirus się roznosi i może zaatakować skórę w innych miejscach, potęgując problem. Pozbycie się zmian jest nieuniknione, jeśli nie chcemy walczyć z wieloma nieestetycznymi zmianami.

Na pojawienie się kurzajek są narażone osoby, które cierpią na nadpotliwość stóp lub mają obniżoną odporność (np. kobiety w ciąży). Warto zapobiegać zmianom, korzystając z odpowiednio dobranego obuwia i dbając o higienę, jednak nigdy nie będziemy mieć absolutnej pewności że zmiana się nie pojawi.

Usuwanie kurzajki u podologa

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak podolog usuwa kurzajkę? Zabieg w gabinecie podologicznym powinien odbyć się jak najszybciej po wykryciu zmiany. Nie zwlekaj – rozprzestrzenianie się wirusa sprawi, że zmian będzie więcej, a nieleczone brodawki będą bolesne. Wyleczenie ich w szybkim czasie może się opłacić. W gabinetach podologicznych popularnym sposobem jest krioterapia (wymrażanie), usuwanie mechaniczne lub laserowe. Podczas zabiegu podolog musi zachować maksymalne standardy higieny – wirus może się rozprzestrzenić po wycięciu zmiany. Po zabiegu specjalista oczyszcza miejsce, a następnie może nam zalecić stosowanie środków złuszczających oraz dezynfekujących. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń podologa: zapewne zaleci on dobór odpowiednich preparatów, które hamują rozprzestrzenianie się kurzajek. Po wyleczeniu można przystąpić do innych czynności pielęgnacyjnych, których zadaniem jest pielęgnacja i upiększanie stóp.

Usuwanie kurzajki w domu

Podolog z Warszawy radzi: jak skutecznie usunąć kurzajkę?

Podolog z Warszawy radzi: jak skutecznie usunąć kurzajkę?

Wiele osób – z oszczędności lub braku czasu –  próbuje pozbyć się brodawek samodzielnie. Podolodzy załamują ręce na wieść o zmianach wycinanych nożyczkami lub eksperymentach z metodami domowymi. Chcąc zachować zdrowie, nie stosuj domowych metod. Narażasz się na zakażenie, rozniesienie wirusa i powstawanie nieestetycznych blizn. Jeśli kurzajka pojawiła się np. w trakcie wyjazdu, to możesz spróbować zatrzymać jej rozwój delikatnymi preparatami aptecznymi.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski szwedzki duński