Usługi / Praca · 10 sierpnia 2020

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Ostania aktualizacja 18 grudnia 2023

Jak wybrać biuro rachunkowe? Należy mieć świadomość, że wybór biura rachunkowego jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszystkie osoby planujące prowadzić działalność gospodarczą mają jednak świadomość, jakie kwestie powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Podstawowe dokumenty potwierdzające kwalifikacje

Jak wiadomo prowadzenie księgowości jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. Konieczne jest zatem bardzo dokładne sprawdzenie czy dane biuro księgowe będzie posiadało nie tylko doświadczenie, ale również odpowiednią wiedzę. Tylko w ten sposób możliwe jest świadczenie profesjonalnych usług. Godny uwagi jest fakt, że zgodnie z polskim prawem biuro rachunkowe może prowadzić praktycznie każdy. Rekomendowane jest jednak zapytanie właściciela biura rachunkowego o takie dokumenty, jak certyfikaty z ukończonych kursów czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Warto wiedzieć, że w przeszłości do prowadzenia biura rachunkowego https://rachunkowebiuro.szczecin.pl konieczne było posiadanie odpowiedniego certyfikatu Ministerstwa Finansów. Obecnie co prawda nie jest on wymagany, ale przedsiębiorca powinien się bardzo poważnie zastanowić czy chciałby, aby biuro księgowe, które będzie zajmowało się finansami firmy, nie było w jego posiadaniu. Należy również pamiętać, że wspomniany certyfikat nie jest wydawany na całe biuro, tylko imiennie. Warto zatem zapytać właściciela biura rachunkowego, którzy pracownicy posiadają certyfikat, a także kiedy dokładnie został on wystawiony.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Przedsiębiorcy powinni koniecznie zdawać sobie sprawę, że od 2004 roku każde biuro księgowe musi być w posiadaniu polisy odpowiedzialności cywilnej. Należy także zaznaczyć, że doradcy podatkowi powinni mieć indywidualne ubezpieczenie. Rekomendowane jest jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze biura rachunkowego bardzo dokładnie zweryfikować czy jest ono w posiadaniu ubezpieczenia od wydarzeń, które są także objęte tradycyjną polisą. Bardzo duże znaczenie ma także fakt, w jakim dokładnie towarzystwie ubezpieczeniowym biuro rachunkowe Wiol wykupiło wspomnianą polisę.

Ochrona danych personalnych a biuro rachunkowe.

Warto mieć świadomość, że obecnie obowiązuje ustawa dotycząca ochrony danych osobowych. Nie wszyscy oczywiście wiedzą, że część obowiązków, które wcześniej realizowało GIODO, zostało przeniesionych na administratorów danych osobowych. Przedsiębiorca, który będzie miał w planach rozpoczęcie współpracy z danym biurem rachunkowym powinien wcześniej dokładnie się upewnić czy zostały w nim wdrożone wszystkie najbardziej istotne procedury gwarantujące efektywną ochronę danych personalnych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ma to bardzo istotne znaczenie, gdyż brak odpowiedniej ochrony danych może nieść ze sobą liczne konsekwencje.

Opłaty w biurze rachunkowym za prowadzenie ksiąg rachunkowych

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Warto wiedzieć, że dla zdecydowanej większości przedsiębiorców cena jest jednym z bardziej istotnych kryteriów przy wyborze biura rachunkowego. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że właściwy wybór nie będzie polegał na wybraniu biura księgowego wyróżniającego się na rynku najniższą lub najwyższą ceną. Biuro powinno bowiem oferować cenę, która będzie proporcjonalna do jakości świadczonych usług. Nie może również znacząco odstawać od cen rynkowych. Przedsiębiorca musi sobie uzmysłowić, że praktycznie każde obniżenie ceny biura rachunkowego będzie wiązało się z oszczędzeniem na pewnym aspekcie działania.

Dodatkowo niskie koszty mogą być związane ze znacznie mniejszym zakresem świadczonych usług. Biuro księgowe może wyróżniać się także na rynku niską ceną, gdyż jego pracownicy nie posiadają pewnych kompetencji do wykonywania określonych obowiązków. Mogą również realizować pracę z bardzo dużym opóźnieniem czasowym. Nie jest zatem kierowanie się tylko i wyłącznie ceną. Doskonałym rozwiązaniem może być udanie się do biura rachunkowego EKB w celu dokładnego sprawdzenia zakresu oferowanych usług. W ten sposób przedsiębiorca będzie mógł zweryfikować, jak archiwizowane są dokumenty.

Zakres świadczonych usług biura rachunkowego

Warto zdawać sobie sprawę, że obecnie na rynku funkcjonują biura rachunkowe, które mają w swojej bardzo szerokiej ofercie rachunkowość finansowo-zarządczą, podatkową, a także obsługę kadrowo-płacową. Oczywiście działają także biura księgowe, które specjalizują się w zdecydowanie węższym zakresie usług. Wyróżniają się jednak bardzo indywidualnym podejściem do klienta. Przedsiębiorca musi bardzo dokładnie zastanowić się czego dokładnie oczekuje od biura rachunkowego. Można bowiem zdecydować się tylko i wyłącznie na prowadzenie księgowości. Z kolei bardziej wymagający właściciele firm będą chcieli, aby biuro rachunkowe zaoferowało im szerszy zakres usług. W przypadku, gdy prowadzona działalność będzie koniecznie wymagała pracy bardzo dużej liczby specjalistów, warto wybrać większe biuro rachunkowe. Z kolei przedsiębiorcy, którzy potrzebują przede wszystkim usług księgowych, a także oczekują od indywidualnego podejścia, powinni rozważyć rozpoczęcie współpracy z mniejszym biurem.