Technologia · 23 grudnia 2022

Jak działają detektory mikrofalowe?

Jak działają detektory mikrofalowe?

Ostania aktualizacja 4 stycznia 2024

Jak działają detektory mikrofalowe? Wielu z Was na pewno spotkało się z wykrywaczami mikrofal. Jest to urządzenie o bardzo szerokim zastosowaniu np. do instalacji oświetleniowych. Jednak niewiele wiadomo na temat działania takich detektorów. Czym charakteryzują się mikrofalowe czujniki ruchu? Jak działają czujniki ruchu? Jaki jest schemat ideowy mikrofalowego czujnika ruchu? Gdzie można zastosować czujki mikrofalowe? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Mikrofalowy czujnik ruchu – jakie ma funkcje?

Chcesz wiedzieć, czym charakteryzują się mikrofalowe czujniki ruchu? Chętnie odpowiemy! Otóż ​​jest to proste i dyskretne urządzenie, dzięki czemu może zautomatyzować nasze oświetlenie LED lub inne instalacje elektryczne. Czujniki można zamontować na suficie lub na ścianie – to kwestia osobistych preferencji. Czujniki mikrofalowe są bardzo charakterystycznymi urządzeniami, ponieważ są instalowane między lampą a naszym zasilaczem. Kiedy detektor nie może wykryć żadnego ruchu, prąd zatrzymuje się, więc prąd nie dociera do lampy. Jeśli jednak ruch zostanie ponownie wykryty, prąd elektryczny dociera do oprawy oświetleniowej i aktywuje ją z prędkością błyskawicy. Warto wspomnieć, że działanie czujnika ruchu może zależeć od potencjometru. W praktyce warto mieć na uwadze, że parametry czujnika można dowolnie ustawiać.

Jak działają mikrofalowe czujniki ruchu?

Jak działają detektory mikrofalowe?

Jak działają detektory mikrofalowe?

Skoro znamy charakterystykę zwykłych mikrofalowych czujników ruchu, warto zainteresować się tym, jak działają mikrofalowe czujniki ruchu. Powinieneś wiedzieć, że to tylko pozornie skomplikowane urządzenie. Nietrudno zrozumieć, jak działają. Okazuje się, że mikrofalowe czujniki ruchu działają poprzez emitowanie i odbieranie fal elektromagnetycznych. W praktyce oznacza to, że czujnik jest w stanie wysyłać fale, które po odbiciu się od ruchomej przeszkody wysyłają powiadomienie, dzięki czemu urządzenie zostaje aktywowane. Nie wolno nam zapominać, że czujki mikrofalowe są znacznie bardziej czułe niż konwencjonalne czujki PIR.

Dlatego można wykryć najmniejszy ruch, co nie zawsze jest pozytywne. Urządzenia te można zobaczyć w różnych wersjach, ale najbardziej popularna jest czujka ruchu 360, która charakteryzuje się możliwością wykrywania ruchu niezależnie od strony czy orientacji. Jest też czujnik mikrofalowy 12V. Jest to mały element, który łączy się z paskiem LED lub ewentualnie z innymi lampami o niskim napięciu zasilania. Nie można nie wspomnieć o Sufitowym Czujniku Ruchu, który jak sama nazwa wskazuje montowany jest na suficie. W celu zwiększenia szczelności powszechnie stosuje się zewnętrzny mikrofalowy czujnik ruchu.

Jaki jest schemat ideowy mikrofalowego czujnika ruchu?

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, detektor mikrofalowy podłączany jest pomiędzy źródłem zasilania a urządzeniem, którego działanie chcemy zautomatyzować. Dlatego przy wyborze czujnika dowolnego producenta należy zwrócić uwagę na prąd zasilania. Urządzenie musi zawsze pasować do całej instalacji – nie możemy o tym zapominać. W rzeczywistości okazuje się, że mikrofalowe czujniki ruchu i schematy ich instalacji nie są zbyt skomplikowane, dlatego możemy sobie pozwolić na ich podłączenie bez korzystania z usług fachowców. Kluczowe jest prawidłowe podłączenie przewodów, które do tej pory były podłączane bezpośrednio do naszego urządzenia. W bardzo podobny sposób wyprowadzamy przewody, które idą do świateł. Na ostatnim etapie montujemy czujnik, który można schować w dowolnym miejscu. Nie powinien jednak zasłaniać zbyt wiele, aby zmaksymalizować wydajność i nie zakłócać sygnału.

Jak działają detektory mikrofalowe? Gdzie można je zastosować?

Nie da się ukryć, że nowoczesne detektory mikrofalowe są bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Do niedawna najpowszechniejsze były detektory dopplerowskie, które nadawały się jedynie do wnętrz budynków. Dlatego mogą nie działać poprawnie we wszystkich przypadkach. Chociaż ich czujność jest zadowalająca, często zdarzają się fałszywe alarmy. Dlatego takie urządzenia są daleko. Nowoczesne czujniki mikrofalowe mogą lepiej wykonywać zadania. Po pierwsze różnią się tym, że pozwalają na określenie wielkości danego obiektu, kierunku ruchu oraz aktualnej odległości od urządzenia. Dzięki temu ich działania są dokładniejsze, o czym warto pamiętać. Nie wspominając o tym, że dzisiejsze detektory mikrofalowe działają dobrze wewnątrz i na zewnątrz budynków.