Ostania aktualizacja 31 lipca 2024
Co warto wiedzieć przed zakupem nowego mieszkania w Warszawie? Własne cztery kąty to coś, co kojarzy się ze stabilnością finansową i ogólnym bezpieczeństwem. Nic więc dziwnego, że ogromną popularnością cieszą się kredyty na mieszkania lub/i gromadzenie oszczędności (również przez osoby dopiero wchodzące w dorosłość) na kupno własnego lokum. Ale nawet, jeśli zgromadzimy już dostateczne środki, czeka nas sporo poważnych decyzji do podjęcia.
Jedną z nich jest wybór dzielnicy. Lokalizacja często bowiem wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale też codzienny komfort życia, wyrażający się np. w dobrych połączeniach komunikacyjnych i łatwą dostępnością do różnorodnych usług. W dzisiejszym tekście przeanalizujemy kilka dzielnic w stolicy i zastanowimy się, gdzie warto kupić nowe mieszkania.
Gdzie zapłacimy najwięcej za nowe mieszkanie w Warszawie?
Jak łatwo się domyślić, najwyższe ceny za metr kwadratowy spotkamy w Śródmieściu – średnio koszt jest wyższy o 1/3 niż w innych dzielnicach Warszawy. Zalety takiego położenia lokalu można mnożyć i zaliczają się do nich m.in. bliskość do urzędów, banków, restauracji, placówek kulturalnych, dobre połączenie niemal z każdą częścią miasta oraz, co dla wielu osób również jest bardzo ważne, możliwość pełnego doświadczania i odczuwania życia stolicy – tętna malowniczych kamienic i nowoczesnych wieżowców. Za ekskluzywne dzielnice (a więc tym samym jedne z najdroższych) uznaje się też Żoliborz, Mokotów, Wolę i Wilanów. Nazwa pierwszej dzielnicy pochodzi od francuskiego Joli Bord i oznacza “piękny brzeg”. Właśnie to piękno często podkreślane jest przez fanów Żoliborza – zielone skwery zapraszają do spacerów, a spokój i ciszę tu panującą doceni każda osoba, która ma dość zgiełku centrum, ale której, jednocześnie, zależy na dobrym dojeździe do Śródmieścia. Wilanów z kolei często doceniany jest w rankingach za bezpieczeństwo, harmonijną zabudowę oraz dobrą komunikację i świetnie rozwiniętą ofertę gastronomiczną i kulturalną. Za metr kwadratowy sporo zapłacimy również na Woli i Mokotowie; zwłaszcza ta druga dzielnica cieszy się wśród mieszkańców Warszawy dobrą opinią i jest uważana za lokalizację o wysokim prestiżu. Wiele osób, nie posiadające wystarczającego kapitału na zakup nowego mieszkania w Warszawie w droższych dzielnicach, decyduje się na mieszkania położone w większej odległości od Centrum.
Nowe mieszkania Warszawa – gdzie za metr kwadratowy zapłacimy najmniej?
Dzielnice, w których mieszkania są najtańsze, to Targówek, Białołęka, Wawer, Rembertów i Wesoła. Zwłaszcza w Białołęce i na Targówku nie brakuje tańszych mieszkań – nowoczesna deweloperka oferuje sporo opcji dostępnych również dla osób niedysponujących bardzo dużym kapitałem. Z tego powodu często te lokalizacje wybierają młodzi dorośli, poszukujący pierwszego mieszkania, dla których komunikacja nie jest problemem. Takie nowe mieszkania w Warszawie kuszą nie tylko ceną – dzięki nowej linii metra dojazd do bardziej odległych rejonów stolicy staje się dużo łatwiejszy. Wawer z kolei to największa dzielnica warszawska, posiadająca ogromny potencjał. Deweloperzy przychylnym okiem spojrzeli na nią po roku 2012 (to wtedy zbudowano ogromny kolektor, który rozwiązał problem braku kanalizacji w tych rejonach). Również w tych oddalonych od centrum miejscach największy wpływ na cenę konkretnego lokalu ma jego standard, odległość od metra, a nawet to, jak wysoko znajduje się mieszkanie – te położone na parterze w wielu przypadkach są tańsze, niż mieszkania na najwyższych piętrach (wpływa na to nie tylko widok, ale też poziom nasłonecznienia).
Jak wybrać dobrego dewelopera?
Nowe mieszkanie Warszawa? Jeśli już zdecydowaliśmy o lokalizacji, przyszedł czas na wybór dewelopera. Na kupno mieszkania przeznaczamy często całe oszczędności życia. Warto więc przeprowadzić rzetelny research, zanim zdecydujemy się na konkretną firmę. Po pierwsze, dobrze zdawać sobie sprawę, że mamy prawo zapoznać się z kapitałem danej spółki, jej ewentualnymi zaległościami i wierzytelnościami. Wystarczy postarać się o odpis z KRS. Rzetelny deweloper powinien na naszą prośbę udostępnić nam plan zagospodarowania danej przestrzeni. Wybierając firmę warto sprawdzić również ewentualne programy rabatowe, dzięki którym za niższą cenę uda się nam wyposażyć i wykończyć mieszkanie. Niezależnie od tego, na jakiego dewelopera się zdecydujemy, koniecznie sprawdźmy treść ustawy deweloperskiej. Dzięki temu zyskamy wiedzę na temat tego, w jakim stopniu jesteśmy chronieni prawem oraz dowiemy się, w jaki sposób finansowana jest inwestycja i co dokładnie dzieje się z naszymi pieniędzmi.
Kupno nowego mieszkania w Warszawie wiąże się nie tylko z szeregiem formalności, ale też z własnym researchem. Obejmuje on lokalizację, porównanie cen oraz wybór dewelopera. Zacząć jednak powinniśmy od jasnego sprecyzowania swoich potrzeb i skorygowania ich o budżet, którym dysponujemy. Takie ustalenie priorytetów i skonfrontowanie ich z naszymi możliwościami finansowymi zdecydowanie ułatwi nam podejmowanie dalszych decyzji oraz oszczędzi niepotrzebnego stresu.