Wnętrza · 19 grudnia 2019

Co warto wiedzieć o roletach okiennych?

Co warto wiedzieć o roletach okiennych?

Ostania aktualizacja 25 października 2022

Co warto wiedzieć o roletach okiennych? Rolety okienne pełnią zarówno funkcje ozdobne, jak i praktyczne. Stanowią świetną alternatywę dla klasycznych zasłon, a niekiedy również i firanek. Przez wzgląd na to, że zainteresowanie nimi stale rośnie na rynku dostępne są ich różnorodne rodzaje. W związku z powyższym możemy podzielić je pod kątem materiału z jakiego zostały wykonane, wzornictwa, specyfiki i oczywiście ceny. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie konkretnych rolet, powinniśmy zaznajomić się z tematem i zgłębić wiedzę odnośnie tego czym kierować się podczas ich doboru. 

O czym warto wiedzieć przed zakupieniem rolet okiennych?

Jedną z ważniejszych kwestii, które powinny nam przyświecać, kiedy wybieramy rolety okienne jest zapewnienie pomieszczeniom dużej ochrony  przed promieniami słonecznymi. Oczywiście jeżeli nie przywiązujemy do tego wagi i bardziej stawiamy na walory estetyczne niż praktyczne wówczas wystarczy, że dokonamy zakupu rolet wykonanych z cienkiego papieru. Są to produkty najtańsze, ale też i nie zapewniają ochrony przed nadmiernym wdzieraniem się promieni słonecznych do wnętrza naszego domu czy mieszkania. Jeśli jednak przede wszystkim zależy nam na zastosowaniach praktycznych, to najlepszym rozwiązaniem będą rolety droższe tzw. podgumowane.

Co warto wiedzieć o roletach okiennych?

Co warto wiedzieć o roletach okiennych?

Kolejnym ważnym wątkiem jest sposób montażu rolet. Do wyboru mamy tak naprawdę dwa rodzaje. Pierwszym z nich, w przypadku rolet klasycznych, jest montaż do ściany lub ramy okna. Ten typ rolet z reguły zasłania całe okno i może pełnić funkcje ozdobne. Coraz częściej jednak wybierane są rolety okienne w wersji mini zaliczane do tych nowoczesnych. Montuje się je w ramie okna lub na listwie przyszybowej. Za sprawą dodatkowych prowadnic, które znajdują się po bokach możliwe jest jeszcze lepsze zaciemnienie pomieszczenia.

Przed zakupem rolet należałoby przemyśleć także kwestie związane z ich kolorem. Jest to istotne zarówno pod względem walorów estetycznych, jak i pod kątem stopnia zaciemnienia pomieszczenia. Należy mieć na względzie fakt, że jasne rolety przepuszczają około 30% więcej światła niż rolety ciemne. W związku z tym powinno się mieć to na uwadze decydując o wyborze odpowiednich rolet do domu czy mieszkania.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje rolet?

Wśród rolet oferowanych przez producentów możemy znaleźć ich spore ilości. Największym powodzeniem cieszą jednak rolety okienne ekranowe, austriackie, rzymskie, plisowane oraz rolety dzień/noc. W przypadku rolet ekranowych są one uważane za jedne z najbardziej funkcjonalnych. Idealnie pasują zarówno do domów jak i biur. Ten typ rolet składa się ze zwijanego pasa, który przeważnie wykonany jest z takich materiałów jak: poliester, PCV czy włókno szklane. Rolety ekranowe mogą występować w charakterze rolet wolnowiszących oraz umieszczonych w specjalnej kasecie.

Rolety austriackie doceniane są przez klientów, którym w głównej mierze zależy na walorach dekoracyjnych produktu. Swoim wyglądem przypominają one kurtyny, które są podnoszone za pomocą zintegrowanych systemów sznurków. Ten typ rolet, może być wykonany tak naprawdę z każdego rodzaju materiału służącego do produkcji rolet, jednak największym powodzeniem cieszą się te wykonane z woalu.
Rolety rzymskie są bardzo zbliżone do modelu austriackiego z tym, że materiał zwija się falami do góry i w ten oto sposób tworzy ciekawą dekorację. W przypadku rolet rzymskich z wyższej półki, posiadają one fiszbiny, które stanowią dodatkowe, pionowe wzmocnienia.

Rolety plisowane są popularnym rodzajem rolet, które swoje zastosowanie znajdą zarówno w przypadku okien ściennych jak i dachowych. Wyżej wspomniane możemy podzielić na jednofunkcyjne – zwijające się w harmonijkę ku górze oraz dwufunkcyjne – zwijające się w obu kierunkach. W przypadku tych ostatnich, cieszą się one sporym powodzeniem, ponieważ umożliwiają zasłonięcie tylko wybranej części okna, a ponadto dobrze się prezentują.

Rolety dzień/noc to świetny pomysł do zastosowania we wnętrzach narażonych na wzmożone nagrzewanie promieniami słonecznymi. Ten typ rolet składa się z poziomych pasów materiałowych, które mogą przepuszczać światło lub zapewniać całkowite zaciemnienie pomieszczenia.

Jaki jest sposób na to, aby nie przepłacić za rolety?

Przede wszystkim powinniśmy jasno odpowiedzieć sobie na pytanie, na temat naszych rzeczywistych potrzeb. Jeżeli naprawdę zależy nam na tym, aby rolety okienne nie kosztowałyby nas zbyt drogo, wówczas warto wziąć pod uwagę zakup tych najtańszych, do których niewątpliwie zaliczają się rolety ekranowe. Pamiętajmy jednak o tym, aby dobrać taki kolor materiału, który pozwoli nam na zapewnienie należytej ochrony wnętrzom przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Ponadto ważnym aspektem jest również przeanalizowanie ofert kilku producentów. To da nam ogląd na to, jak kształtują się ceny na rynku oraz pozwoli dokonać wyboru tej, która jest przez nas najbardziej akceptowalna. Jeżeli jednak bliżej naszemu sercu są rolety austriackie lub rzymskie, wówczas musimy liczyć się z tym, że nie będzie to dla nas zbyt mały wydatek.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski szwedzki duński