Usługi · 4 marca 2022

Co trzeba mieć ze sobą przychodząc do lombardu?

Co trzeba mieć ze sobą przychodząc do lombardu?

Ostania aktualizacja 4 marca 2022

Co trzeba mieć ze sobą, przychodząc do lombardu? Lombardy są miejscami, które cieszą się coraz większą i stale rosnącą popularnością. Słyną przede wszystkim ze swojej elastyczności względem klienta. Tak naprawdę jednak korzystanie z ich usług to nie tylko mnóstwo przywilejów i możliwości. To też kilka wymagań oraz zasad, których należy przestrzegać. Co zatem trzeba mieć ze sobą, by lombard nas obsłużył? Z jakimi wymaganiami trzeba się liczyć? Kilka słów na ten temat powiemy w naszym dzisiejszym wpisie.

Lombardy – czym tak właściwie się trudnią i jak działają?

Lombard jest miejscem, które kojarzy niemal każdy. Znany jest przede wszystkim z przyjmowania rzeczy pod zastaw. Tym, co wyróżnia go na tle innych firm jest przekazywanie gotówki bezpośrednio po przyjęciu konkretnego przedmiotu. Tak właściwie nie trzeba jej oddawać – z tym jednak, że wiąże się to ze zrezygnowaniem z posiadania tegoż przedmiotu.

Lombardy już dawno przestały zajmować się wyłącznie zastawem. Od dłuższego czasu prowadzą również skup, z góry podpisując z klientem umowę kupna / sprzedaży. Skupowaniu towarzyszy też, oczywiście, sprzedaż. Podczas gdy nieodebrany przedmiot zostawiony pod zastaw może być sprzedany dopiero po upłynięciu czasu wyszczególnionego w umowie (czasu na wykupienie go), ten skupowany przez niego może być przeznaczony do bezpośredniej odsprzedaży. Tak zresztą najczęściej jest, a lombard nie zwleka z jego wystawieniem na sprzedaż.

Lombardy stale poszerzają spektrum swoich możliwości i zakres świadczonych usług. Te popularniejsze i lepsze, jak Lombard VIP, operują również na rynku nieruchomości (domy i mieszkania) oraz ruchomości (samochody, motory, rowery). Można więc śmiało powiedzieć, że u wielu sprzedać można praktycznie wszystko to, co ma dla nich wartość i nadaje się do późniejszej odsprzedaży.

Co trzeba mieć ze sobą, by zostać obsłużonym przez lombard?

Odwiedzając lombard trzeba mieć świadomość tego, że trzeba będzie spełnić kilka wymagań, by doszło z nim do ostatecznej transakcji. Sprawa przedstawia się bardzo prosto w przypadku kupowania od niego przedmiotów. To nie wymaga niczego oprócz gotówki. Wiele lombardów, zwłaszcza tych porządnych i najbardziej profesjonalnych, przyjmuje płatności kartą kredytową. Tak robi chociażby znany na rynku Lombard VIP. Odwiedzając inne miejsca tego typu trzeba, mimo wszystko, mieć przygotowaną gotówkę.

Rzecz wygląda zgoła odmienne w kontekście sprzedawania lombardowi przedmiotów. Wtedy też trzeba się do tego znacznie bardziej przygotować. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty – jest to podstawowy dokument, na podstawie którego spisywana jest stosowna umowa. Ta konieczna jest do zawarcia przy każdorazowym dokonywaniu transakcji sprzedaży lub pozostawienia czegokolwiek pod zastaw. To klient jest odpowiedzialny za legalność pozostawionych przez niego w lombardzie przedmiotów. Umowa ma na celu zabezpieczyć lombard i zapobiec paserstwu, w Polsce ściganemu jako przestępstwo;
  • przedmiot, który chce się sprzedać – oczywistym jest, że odwiedzając lombard celem sprzedania przedmiotu, trzeba mieć go ze sobą. Rzecz ma się inaczej w przypadku nieruchomości, na których oglądanie trzeba się z lombardem umawiać indywidualnie. Lombardy skupują wyłącznie przedmioty nadające się do ich późniejszej odsprzedaży – dlatego też należy zadbać o to, by znajdowały się w należytym stanie. Jeżeli ma się do czynienia z rzeczami o większych gabarytach, ich wyceny można dokonać przez Internet (by nie jechać na próżno, jeśli ta byłaby niesatysfakcjonująca);
  • opakowanie, w którym był sprzedawany produkt – wiele lombardów stawia to jako wymóg konieczny do spełnienia, choć niektóre przymykają na to oko. Opakowanie jest w stanie zwiększyć wartość produktu – zwłaszcza jeśli jest w dobrym stanie. Ludzie znacznie chętniej sięgają po przedmioty w oryginalnym opakowaniu, uważając je za bardziej zadbane;
  • dowód zakupu / posiadania tego przedmiotu – w przypadku droższych i bardziej wartościowych przedmiotów, wiele lombardów wymaga przedłożenia dokumentu potwierdzającego wejście w ich posiadanie. Może nim być chociażby paragon lub jego kopia. Należy pamiętać, że lombard ma prawo odmówić skupu w dowolnych okolicznościach – w szczególności wtedy, gdy ma zasadne podejrzenie co do tego, że konkretny przedmiot może pochodzić z nie do końca legalnych źródeł.

Oczywiście warto mieć na uwadze to, że każdy lombard ma swoje własne wymagania. Choć absolutnym standardem jest dowód osobisty oraz – oczywiście – przedmiot konieczny do sprzedania, reszta zależy od konkretnej firmy.

Podsumowanie

Lombardy nie bez powodu cieszą się współcześnie tak dużym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z ich wszechstronności, ale też podejścia do klienta i szerokiego spektrum świadczonych usług. Nigdy jednak nie należy uważać, że nie narzucają na swoich klientach pewnego rodzaju wymagań. Nawet najlepsi zawodnicy na rynku, jak chociażby Lombard VIP, dbają o bezpieczeństwo transakcji. To właśnie ono jest powodem wielu wymagań. Ono i troska o to, by wszystko odbywało się na korzystnych dla obu stron warunkach.