Usługi · 15 lipca 2020

Agencja ochrony - wszystko co należy wiedzieć

Agencja ochrony – wszystko co należy wiedzieć

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Agencja ochrony – wszystko co należy wiedzieć – obecnie coraz więcej osób poszukuje profesjonalnych agencji ochrony skąd mogą podjąć współpracę z kompetentnymi osobami pilnującymi ich majątku. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w sytuacji gdy w chronionym miejscu znajduje się wiele rzeczy o dużej wartości materialnej bądź sentymentalnej dla zlecającego. Dotyczy to również osób, które same wyrażają chęć posiadania ochrony przez profesjonalistów. Warto zatem wiedzieć czym jest agencja ochrony, w jaki sposób funkcjonuje, oraz czym się powinna charakteryzować.

Czym jest profesjonalna agencja ochrony?

Pod pojęciem profesjonalnej agencji ochrony kryje się na dobrą sprawę kilka rodzajów ochrony oferowanych przez tego typu instytucje. Sama agencja ochrony, według definicji, jest to prywatne przedsiębiorstwo (rzadziej publiczne), które w ramach swoich usług oferuje pełną ochronę mienia czy też określonej osoby. W skład działań tego typu ochrony wchodzą:

  • Ochrona mienia;
  • Ochrona osobista;
  • Bezpośrednia ochrona fizyczna;
  • Ochrona techniczna (technologiczna).

Na podstawie wyżej wymienionych rodzajów działań agencji ochrony można stwierdzić, iż zakres działań jest dosyć szeroki i obejmuje trzy osobne płaszczyzny. Można równocześnie stwierdzić, że agencje ochrony są wielozadaniowe co świadczy o ich kompleksowości.

Rodzaje agencji ochrony

Na podstawie wyżej wymienionych rodzajów ochrony oferowanych przez profesjonalne agencje warto wiedzieć czym zajmują się poszczególne agencje. Pozwoli to na wybór odpowiedniego rodzaju ochrony, który będzie dopasowany – mowa tutaj o stwierdzeniu czy potrzebna jest ochrona mienia prywatnego, wybranej osoby (lub grupy osób), czy też ochrona technologiczna osób prywatnych bądź innych przedsiębiorstw.

Ochrona mienia

Jest to jedna z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych form ochrony z profesjonalnych agencji ochrony. Jej głównym przedmiotem działania jest ochrona własności materialnych wybranej osoby lub grupy osób. Wlicza się w to np. ochrona nieruchomości, ochrona całego obiektu przedsiębiorstwa, czy też zabezpieczenie rzeczy należących do indywidualnej osoby bądź przedsiębiorstwa. Dodatkowo do obowiązków osób zatrudnionych z tego rodzaju agencji ochrony zaliczają się kontrolowanie ruchu osób na terenie posiadłości/przedsiębiorstwa, rejestracja osób wchodzących ora wychodzących na teren wybranego obiektu, obsługa systemu alarmowego oraz dokonywanie obchodów.

Ochrona osobista

Ten rodzaj ochrony dotyczy przede wszystkim ochrony wybranej osoby przed zagrożeniami z zewnątrz zarówno w kontekście fizycznym jak i psychicznym. Tego typu profesjonalny ochroniarz ma za zadanie przede wszystkim zabezpieczenie wybranej osoby przed zagrożeniem ze strony osób postronnych oraz przed atakami cielesnymi jak i słownymi ze strony osób stanowiących zagrożenie.

Praca tego typu ochroniarza jest bardzo odpowiedzialna. Zwykle agencje ochrony rekrutują ochroniarzy wyłącznie przeszkolonych, którzy są w stanie reagować szybko oraz sprawnie na różne sytuacje. Dzięki temu można praktycznie do zera zniwelować zagrożenie przed potencjalnym atakiem ze strony innej osoby bądź grupy osób. 

Bezpośrednia ochrona fizyczna

Agencja ochrony - wszystko co należy wiedzieć

Agencja ochrony – wszystko co należy wiedzieć

Ten rodzaj ochrony oferowany przez profesjonalne agencje jest póki co mało popularny jednak szybko zyskujący nową grupę zwolenników. Dzięki takiej ochronie można uzyskać bezpośrednie bezpieczeństwo przed atakami zarówno psychicznymi (słownymi) jak i fizycznymi ze strony innych osób. Różnica między ochroną osobistą a tym rodzajem ochrony polega na tym, iż profesjonalny ochroniarz jest obecny w domu, mieszkaniu, czy też miejscu gdzie dużo czasu spędza osoba domagająca się ochrony.

Takie rozwiązanie jest coraz częściej praktykowane np. wśród biznesmenów, polityków czy też osób sławnych. Zapewnia ono komfort psychiczny oraz stanowi zabezpieczenie przed niechcianymi osobami, które mogłyby wyrządzić krzywdę dla osoby wymagającej ochrony. Do dodatkowych obowiązków ochroniarza przy tym rodzaju ochrony należy również stały monitoring kamer znajdujących się na terenie danej posesji. 

Ochrona techniczna

Ostatni rodzaj ochrony przypada ochronie technicznej. Ten rodzaj ochrony jest praktykowany równie często zarówno przez przedsiębiorstwa jak i osoby indywidualne. Ma on na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pod względem technologicznym wybranej osoby lub firmy. W praktyce oznacza to zapewnienie zabezpieczeń przed atakami hakerskimi oraz przed wykradzeniem poufnych danych.

Czy korzystanie z usług agencji ochrony jest opłacalne?

Wysoki poziom bezpieczeństwa oraz zadowolenie osób i instytucji korzystających z usług agencji ochrony jest dowodem, iż korzystanie z usług takiej agencji jest jak najbardziej opłacalne. Oprócz podstawowego aspektu pozytywnego jakim jest komfort psychiczny wynikający z zapewnienie ochrony jest również możliwość swobodnego poruszania się w wybranym miejscu.

Dodatkowo w przypadku ochrony technologicznej można mieć pewność, iż poufne dane, które nie mogą ujrzeć światła dziennego bądź są kluczowe dla właściciela są dobrze chronione. To z kolei sprawia, iż coraz więcej osób nie musi obawiać się wykradzenia swoich danych osobowych czy też poufnych danych przedsiębiorstwa, którego jest właścicielem, lub w którym pracuje.