Wnętrza · 26 października 2019

Pościel: jaką wybrać?

Pościel: jaką wybrać?

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Pościel: jaką wybrać? W łóżku spędzamy niemal połowę swojego życia, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby w odpowiedni sposób zadbać o komfort naszego snu. Niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów sypialni jest pościel, która zapewni nam zdrowy i długi sen. Na jaką jednak pościel warto się zdecydować? Aby podjąć właściwy wybór, warto przeczytać poniższy artykuł.

Bawełna

Pościel: jaką wybrać?

Pościel: jaką wybrać?

Najpopularniejszym rodzajem pościeli w naszych domach jest oczywiście ta wykonana z bawełny, ponieważ wspomniany materiał jest bardzo przyjemny dla naszego, a samą pościel można bardzo łatwo utrzymać w czystości. Bawełna to w pełni naturalny i przewiewny materiał, który sprawdza się bardzo dobrze zarówno latem (nie przegrzewa naszego ciała), jak i zimą (dobrze grzeje).

Satyna

Kolejnym bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym podczas produkcji pościeli jest satyna, która z jednej strony jest błyszcząca, co jest efektem zastosowania specjalnego splotu materiału. Taka pościel podobnie jak ta bawełniana jest przewiewna i bardzo dobrze sprawdza się u alergików, ponieważ w odróżnieniu od innych materiałów nie gromadzi w sobie zbyt dużej ilości roztoczy. Satyna z wyglądu jest dosyć elegancka, jednak sprawdza się idealnie zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych sypialniach. Bardzo łatwo się ją pielęgnuje, dlatego też nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż coraz chętniej po nią sięgamy.

Jedwab

Jeden z najbardziej cenionych na świcie i ekskluzywnych materiałów, za który należy zapłacić nieco więcej niż za bawełnę oraz satynę. Taka pościel jest przyjemna dla naszego ciała, bardzo dobrze wentyluje, nadaje się idealnie dla osób cierpiących na alergię i nie przyciąga kurzu. Z tego materiału powinny być zadowolone przede wszystkim kobiety, ponieważ satyna dba o dobry wygląd naszej skóry, opóźniając proces jej starzenia. Wpływa również korzystnie na stan naszego zdrowia, gdyż pomaga się zrelaksować i ukoi nasze skołatane nerwy. Na zakup pościeli jedwabnej warto jednak zdecydować się wyłącznie latem, gdyż zimą nie zapewnia dobrego grzania.

Wełna

Obecnie spotykana w sklepach pościel wełniana produkowana jest najczęściej z wełny merynosów australijskich, co wpływa oczywiście na dosyć wysoki koszt jej zakupu. Wspomniana wełna to dosyć luksusowy materiał, przez co nie cieszy się ona tak dużą popularnością, jak bawełna i satyna. Dlaczego jednak warto zdecydować się na jej zakup? Z pewnością ze względu na skuteczną termoizolację podczas dosyć zimnych nocy, a także dobrą wentylację podczas nieco cieplejszych dni. Pod nią z pewnością się ani nie pocimy, ani nie wychodzimy. Po wełnianą pościel z powodzeniem mogą sięgać alergicy, gdyż nie przyciąga kurzu oraz roztoczy. Co jeszcze warto wiedzieć o wełnie? Idealnie dopasowuje się do temperatury naszego ciała, dlatego też warto spać pod nią nago.

Len

Len kojarzy się głównie z latem, ponieważ materiał ten bardzo dobrze wentyluje nasze ciało, jest przewiewny i pomaga naszej skórze oddychać. Czy po len warto zatem sięgać zimą? Czy pod takim materiałem nie zmarzniemy? Nie należy się tego oczywiście obawiać, ponieważ len jest dosyć gruby i bardzo dobrze zatrzymuje ciepło. Można go zaliczyć do grona jednego z najzdrowszych materiałów, ponieważ jest antyalergiczny i antystatyczny. Jeśli decydujemy się jednak na zakup takiej pościeli, musimy mieć świadomość tego, iż ma ona dosyć specyficzny zapach, który nie każdemu może odpowiadać. Jest też dosyć podatna na gniecenie, dlatego też po praniu należy ją prasować, co może jednak sprawić wiele trudności. Jest więc nad czym się zastanawiać.

Syntetyczne materiały

Ostatnią propozycją, która z wszystkich przedstawionych powyżej jest najtańsza, jest pościel syntetyczna, która może być wykonana np. z poliestru. Materiał ten ma zarówno wady, jak i zalety, z którymi należy się zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie. Syntetyczne materiały nie zapewniają niestety dobrej wentylacji, dlatego też podczas snu możemy się pocić, co nie jest oczywiście zbyt przyjemne i nie o to chodzi podczas spania. Kolejną wadą tego materiału jest to, iż nie jest on zbyt przyjazny dla naszej skóry, ponieważ może doprowadzić do pojawienia się na niej wysypki i świądu. Jeśli chodzi natomiast o zalety, to można wśród nich wymienić w szczególności szybkość schnięcia, wytrzymałość, a także brak konieczności prasowania. W większości sklepów można zakupić pościel, która albo w 100% składa się z syntetyku lub też zawiera tylko domieszkę takiego materiał. Z tego też względu przed zakupem należy bardzo dokładnie przeczytać informacje znajdujące się na opakowaniu.

Zakup odpowiedniej pościeli to nie lada wyzwanie dla każdego z nas, ponieważ wszystko uzależnione jest głównie od indywidualnych preferencji, a także zasobności portfela. Największą popularnością cieszy się przede wszystkim bawełna oraz satyna, jednak warto również rozważyć zakup wełny lub jedwabiu. Jeśli chodzi natomiast o syntetyki, to są one dosyć tanie i sprawdzają się idealnie u alergików, jednak mają niestety kilka wad, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski czeski francuski niemiecki włoski rosyjski hiszpański szwedzki ukraiński duński