Budownictwo / Transport · 3 września 2020

Kontenery morskie chłodnicze

Kontenery morskie chłodnicze

Ostania aktualizacja 28 maja 2023

Kontenery morskie chłodnicze i kontenery logistyczne jest to podstawa krwiobiegu współczesnej gospodarki. Przesyłanie towarów na duże odległości byłoby niemal niemożliwe. Szczególnie dotyczy to towarów, które na ogół mają wymiary dość niestandardowe, czyli nie można ich przewozić na przykład tankowcami jak ciecze, lub masowcami jak materiały sypkie. Dzięki nim olbrzymie statki, czyli kontenerowce oraz kolej może przewozić towary na znaczne odległości bardzo niskim kosztem finansowym, oraz energetycznym.

Standaryzacja, czyli podstawa współczesnej logistyki

Kontenery morskie chłodnicze

Kontenery morskie chłodnicze

Warto się przyjrzeć jednak temu tematowi od samych podstaw. Standaryzacja dotyczy oczywiście nie tylko kontenerów. Rozpoczęło się przede wszystkim od wprowadzenia wspólnego standardu najmniejszej jednostki logistycznej, czyli palety. Niegdyś palety występowały w różnego rodzaju wymiarach oraz rodzajach. Obecnie stosuje się przede wszystkim standard Euro, który to sprawia, że w każdym zakątku świata za pomocą podobnych urządzeń transportu bliskiego, można ładować i rozładowywać różnego rodzaju towary. Jak wspomniano standard paletyzacji spowodował również standaryzowanie się środków transportu bliskiego. Natomiast te wszystkie czynniki spowodowały, że standaryzowaną również kontenery, które obecnie mają odpowiednie wymiary po to, aby wykorzystanie przestrzeni ładunkowej ładując tam palety Euro, było jak najbardziej optymalne.

Kontenery morskie chłodnicze

Kontenery logistyczne służą również do przewozu materiałów, których normalnie nie można byłoby przewozić na tak znaczne odległości. Dotyczy to głównie żywności. Kontenery morskie chłodnicze powstały jako odpowiedź na zapotrzebowanie, na przesyłanie jedzenia na dalekie odległości. Dzięki temu możemy cały rok jeść świeże warzywa i owoce, co oczywiście wpływa pozytywnie na zbilansowaną dietę, ale możemy zaopatrywać w żywność takie rejony świata, które z żywnością mają problem, czy to z powodu zbyt małego areału uprawnego, czy to z powodu przeludnienia, czy z powodu klęsk głodu spowodowanych klęskami żywiołowymi. Kontenery morskie chłodnicze są zatem niezwykle istotną pochodną, powstania kontenerów morskich logistycznych.

Kontenery morskie chłodnicze mogą również służyć jako przenośne magazyny, a wiele firm stosuje jako magazyny stałe, dzięki czemu unikają kosztownej budowy magazynów i hal magazynowych, które są budynkami. Koszt zakupu kontenerów morskich chłodniczych jest zdecydowanie niższy niż wykonanie budowy całej instalacji i tak dalej. Dodatkowo kontenery morskie chłodnicze, umożliwiają elastyczne dostosowywanie się, jeżeli chodzi o potrzebną przestrzeń chłodniczą a tą, którą mamy dostępną. Jeżeli dostępna przestrzeń jest dużo większa od tej, której potrzebujemy, po prostu kontenery niepotrzebne możemy odłączyć od chłodzenia.

Zastosowanie kontenerów w sztuce

Kontenery mogą również służyć jako różnego rodzaju instalacje, a nawet dzieła sztuki, ponieważ mają dużą przestrzeń oraz powierzchnię zewnętrzną. Można je w różny sposób malować, instalować, ustawiać (niekoniecznie w poziomie), dzięki czemu na całym świecie powstają różnego rodzaju instalacje, a artyści zajęli się tym elementem logistycznym, nieco inaczej niż logistycy.

Kontenery logistyczne ewolucja do kontenerów mieszkalnych

Jakiś czas temu, szukano rozwiązań na to, aby móc kwaterować ludzi z dala od miejsca ich zamieszkania (na przykład pracowników), ale jak najtańszym kosztem, a następnie, aby można było ich znów szybko przekwaterować bardzo szybko w inny rejon. Z tego typu problemami boryka się przede wszystkim przemysł budowlany. Odpowiedzią na to było powstanie kontenerów mieszkalnych.

Kontenery mieszkalne są to niejako młodsi bracia kontenerów logistycznych. Powierzchnia takiego jednego kontenera ma najczęściej kilkanaście metrów kwadratowych. Na tej przestrzeni zmieści się łazienka, łóżko do spania, biurko, mały aneks kuchenny i w zasadzie wszystko to, co jest niezbędne do w miarę normalnej egzystencji. Kontenery mieszkalne są również zbudowane z podwójnych ścianek, które mają między sobą izolacje i dzięki czemu warunki termiczne zarówno latem, jak i zimą, są w nich dużo lepsze. W zwykłych kontenerach, po prostu zimą byłoby za zimno, a latem byłoby za gorąco. Kontenery takie najczęściej wyposażone są również w ogrzewanie, niezbędną infrastrukturę sanitarną oraz podłączenie do sieci energetycznej. Najczęściej współczesne kontenery mają również klimatyzację, ze względu na poprawę warunków bytowania pracowników. Dzięki kontenerom mieszkalnym możemy również odwiedzać różne niedostępne rejony świata i móc tam bezpiecznie przenocować, nie obawiając się o na przykład ataków dzikich zwierząt, lub innych niedogodności dnia codziennego, takich jak brak kąpieli czy w miarę wygodne łóżko. Kontenery mieszkalne umożliwiły powstanie miejsc noclegowych w miejscach, w których powstanie zwykłych hoteli jest nieopłacalne, ponieważ liczba turystów, która dociera w taki rejon jest dość niewielka. Dzięki nim możemy podróżować do miejsc, dla przeciętnego turysty do niedawna niedostępnych oraz zbyt dzikich.