Ostania aktualizacja 18 października 2022
Jak wybierać smartfony? Poznaj nasze porady! Smartfony to urządzenia, które w ciągu kilku ostatnich lat zdobyły ogromną popularność zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Dzięki nim możemy utrzymywać stały kontakt ze swoimi bliskimi znajomymi oraz rodziną, ale nie tylko. Dzięki smartfonom możemy także grać w rozmaite gry, oglądać filmy i wiele, wiele więcej. Nowoczesne technologie zmieniły i ulepszyły codzienne życie milionów ludzi na całym świecie. Producenci smartfonów cały czas zaskakują swoich klientów nowymi propozycjami, które mają przykuć ich uwagę.
Coraz lepsze specyfikacje techniczne, coraz niższe ceny – wszystko to powoduje, że smartfony mają coraz większe wzięcie. W natłoku rozmaitych ofert można przyprawić się o niezły zawrót głowy. Czym kierować się przy zakupie smartfona? Takie pytanie z całą pewnością zadaje sobie bardzo wielu konsumentów. Specjalnie z myślą o nich przygotowaliśmy dzisiejszy artykuł. Krok po kroku tłumaczymy, czym należy kierować się przy zakupie smartfona. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Zakup smartfona – najważniejsze wskazówki, o których trzeba pamiętać!
Smartfony to w dzisiejszych czasach ogromna kategoria produktów. W każdym kwartale ich producenci dosłownie zalewają nas milionami egzemplarzy tych popularnych urządzeń. Telefony są z roku na rok coraz wydajniejsze, mają piękne, duże ekrany o bardzo wysokich rozdzielczościach, a dodatkowo dają nam stały dostęp do szybkiego internetu. Osoby, które w najbliższym czasie chciałyby zakupić smartfon, mają bardzo trudne zadanie do wykonania. Jak wybrać jeden telefon spośród ogromnej ilości propozycji? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe. Ostateczny wybór smartfona uzależniony jest od bardzo wielu rozmaitych czynników. Poniżej opisujemy najważniejsze kryteria, które zawsze trzeba brać pod uwagę, gdy kupujemy nowy smartfon.
Najważniejsza kwestia: wybierz przedział cenowy dostosowany do Twojego budżetu
Bez względu na to, jakie zakupy robimy, podstawową kwestią zawsze jest dla nas jasne określenie budżetu, jakim dysponujemy. Nie inaczej jest w przypadku smartfonów. Smartfony są umownie podzielone na kilka kategorii cenowych – system ten w nieformalny sposób od jakiegoś czasu funkcjonuje już na rynku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kategorie cenowe smartfonów:
- smartfony w cenie do 500-600 złotych – są to smartfony budżetowe, które są dedykowane osobom poszukującym urządzeń do wykonywania najprostszych czynności. Jeśli kupujemy taki smartfon, nie powinniśmy oczekiwać bardzo wysokiej wydajności. Nie oznacza to jednak, że w tej grupie nie zdarzają się ciekawe modele – wręcz przeciwnie;
- smartfony w cenie od 1000-1200 złotych – są to smartfony uznawane przez ekspertów za urządzenia ze średniej półki. Bez większego problemu można znaleźć w tej grupie bardzo wydajne i atrakcyjne dla klienta modele wpisujące się w oczekiwania zdecydowanej większości konsumentów;
- smartfony w cenie do 2000 złotych – są to smartfony, które charakteryzują się bardzo dużą wydajnością. Nierzadko są to modele flagowe wydane w ostatnich latach;
- smartfony w cenie powyżej 2000 złotych – najdroższa grupa smartfonów. Wiele flagowych modeli najpopularniejszych producentów osiąga ceny rzędu nawet 5-6 tysięcy złotych. Płacimy tutaj nie tylko za niezwykle wysoką jakość, ale również za markę.
Jak wybrać rozdzielczość smartfona?
Jednym z najważniejszych elementów każdego smartfona jest oczywiście ekran. Podczas kupowania konkretnego modelu powinniśmy zwracać na tę kwestię szczególną uwagę. Najpierw spójrzmy na wielkość przekątnej. W chwili obecnej największą popularnością cieszą się smartfony, w których przekątna wynosi 5 cali. Jeśli smartfon będziemy nosili w torbie bądź torebce, wówczas możemy zdecydować się nawet na wybór jakiegoś większego urządzenia. Mowa tutaj chociażby o ekranie 5,5 cala lub większym.
Bardzo ważnym parametrem jest również rozdzielczość ekranu. W sytuacji, gdy będzie ona odpowiednio wysoka, będziemy mieli zapewnioną wygodną pracę bez widocznych pojedynczych pikseli na ekranie. Wszystko zależy od tego, jaka jest wielkość ekranu. Na ten moment optymalnym minimum, które zapewnia dobre użytkowanie telefonu, jest 1280 x 720, czyli 720p. Producenci w ostatnim czasie produkują coraz większą liczbę smartfonów o bardzo wysokich rozdzielczościach, jednak trzeba pamiętać o tym, że wraz ze wzrostem rozdzielczości rośnie także zapotrzebowanie telefonu na energię. A to nierozerwalnie wiąże się z koniecznością częstszego ładowania urządzenia.
Aparat – megapiksele to nie wszystko
Każdy dobry smartfon musi być również wyposażony w jak najlepszy aparat. W telefonach producenci montują coraz lepsze aparaty, co potwierdzają opinie konsumentów. Nie wolno jednak dać się zwieść marketingowym wyścigom na liczbę megapikseli w smartfonie. Warto wiedzieć, że ostateczna jakość zdjęć zależy również od wielu innych parametrów. Mowa tutaj na przykład o wielkości i jakości zastosowanej w smartfonie optyki. Najlepszą opcją jest odszukanie w internecie recenzji danego smartfona – wtedy będziemy wiedzieli, jaka jest jakość jego aparatu w rzeczywistości.