Motoryzacja · 17 marca 2021

Jak rozpoznać oryginalne części samochodowe?

Jak rozpoznać oryginalne części samochodowe?

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Jak rozpoznać oryginalne części samochodowe? Proceder, w którym na rynku części samochodowych pojawiają się używane elementy, a następnie są sprzedawane jak nowe, nikogo nie dziwi. Upłynnianie podrobionych części samochodowych jest jednak coraz częściej zmorą dla tych uczciwszych właścicieli czterech kółek, którzy szukają taniej i skutecznej alternatywy dla nierzadko drogich, ale sprawdzonych części.

Choć ciężko sobie zdawać z tego sprawę na pierwszy rzut, także rynek samochodowy musi zmagać się z podróbkami, podobnie jak ma to miejsce w przypadku obuwia, markowej odzieży czy perfum i zegarków. Jak więc rozpoznać te oryginalne części? Na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać coraz liczniejszym oszustom?

Podrabianie części samochodowych jako nowy sposób na zarobek

Wzrost zainteresowania zamiennymi częściami do samochodów plasuje się obecnie wedle informacji udzielonych przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) na trzynastej pozycji wśród działów gospodarki najbardziej podatnych na naruszenia praw własności. Jak należy to rozumieć? Przede wszystkim pokazuje to różnorodność, skali działań przestępczych. Oprócz powszechnej wiedzy na temat podrabianych produktów takich jak leki czy elektronika oraz alkohol, to właśnie rynek części zamiennych należy do grupy tych, które najczęściej są w kręgu zainteresowań potencjalnych oszustów. Niby nic nowego prawda? Ale konsekwencje, jakie wiążą się z nieuważnych kupnem podrobionej części, są znacznie bardziej rozległe. Po pierwsze należy się liczyć ze stratą gotówki, której już być może się nie odzyska. Po drugie fałszywe części nie są tak sprawne jak oryginalne części do aut japońskich i koreańskich. Ich żywotność jest krótsza, a ryzyko uszkodzenia w trakcie jazdy wzrasta drastycznie z każdym przejechanym kilometrem. Czy jednak to wszystko? Niestety, by ustrzec się przed taką sytuacją, kluczowa jest wiedza oraz umiejętność rozpoznawania oryginalnych autoczęści.

Jak wnikliwe ocenić czy dana część jest podrobiona?

Jak rozpoznać oryginalne części samochodowe?

Jak rozpoznać oryginalne części samochodowe?

Problem istnieje i może dotyczyć każdego człowieka niezależnie od preferowanego modelu samochodu czy stanu gotówki. Pojawia się więc kilka pytań. Na co zwrócić uwagę, by nie dać się nabrać? Jakie podjąć kroki gdy do tego dojdzie? Na czym polega prawidłowa identyfikacja części aut? Prawa rynku są jednakowe dla wszystkich bez względu na to czy chcemy kupić futro z norek, czy torebkę lub nowe sprzęgło. Jeśli produkt wyróżnia się ceną, która jest zbyt niska, już, chociażby z tego faktu powinno to wzbudzić większe zainteresowanie i czujność. Części do aut koreańskich są tu świetnym przykładem. Z reguły nie są to elementy, które ulegają wahaniom cen i drastycznym spadkom. Toteż gdy ich wartość nagle jest mniejsza od rynkowej, wówczas powinna zapalić u nas lampka ostrzegawczą. Jednocześnie warto pamiętać, by bacznie obserwować przed potencjalnym zakupem cenę tego samego produktu oferowaną u autoryzowanego sprzedawcy. Czasem niska cena może być kusząca do zakupu, lecz jeśli różnica jest zbyt duża, to nie warto wówczas myśleć o zakupie. Jeśli dokonujemy zakupu przez internet, zawsze istnieje możliwość sprawdzenia wiarygodności sprzedawcy, przejrzenia historii aukcji, sprzedawanych części oraz poczytać opinie innych kupujących o przebiegu transakcji. Innym ciekawym sposobem oszukujących jest zamieszczanie jedynie zdjęć bez konkretnego opisu lub z oryginalnymi zdjęciami. Choć ta praktyka jest powoli wypierana, nadal są oszuści, którzy zamieszczają zdjęcia z internetu, ale nie są w stanie dołączyć wykonanych własnoręcznie. Tego typu nieuczciwe praktyki mają często miejsce w przypadku olejów silnikowych i akumulatorów.

Czytaj więcej:

Oryginalne części nie łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka

Nawet w przypadku posiadania istotnej do oceny autentyczności produktu wiedzy nie można być w stu procentach pewnym czy jest on tym produktem, za jakim płacimy. Wiedza jak powinna wyglądać oryginalna część Kia, jak musi prezentować się dany amortyzator oraz informacje o jego oznaczeniu i homologacji potrafią pomóc ochronić się przed oszustwem. Jednakże taką wiedzę należy skrupulatnie zdobywać, a i tak nie wszyscy są w stanie ją posiąść. Choćby z faktu, że producenci podrabianych części nie mają żadnych zahamowań wobec niemal perfekcyjnego kopiowania. Szczególnie mowa tu o homologacji i oznaczeń części samochodowych. Ich dogłębne rozpoznanie jest możliwe, lecz dopiero po zamontowaniu w aucie i pracy podczas jazdy lub rozebraniu na części. Rzecz jasna nie zawsze jest to możliwe.

Co jeśli używamy podrabianej części?

Po pierwsze kupno nieoryginalnej część stosunkowo szybko da o sobie znać. W jaki sposób? Wadą zamienników jest wpływ na pracę całego układu. Są to skrajne przypadki, lecz nie da się przed nimi uchronić inaczej jak tylko wymianą wadliwej części na nową. Znacznie częściej spotykana jest sytuacja gdy zakupiony element po prostu się zepsuje i nie będzie pracował w pełni efektywnie. Nie wpłynie to jednocześnie na pracę pojazdu. Z taką usterką należy bezpośrednio udać się do stacji diagnostycznej lub mechanika. Jeśli wada była prawdziwa i mamy już pewność, że padliśmy ofiarą nieuczciwego sprzedawcy, całą sytuację należy zgłosić zarówno na policję jak i do portalu aukcyjnego, z którego korzystaliśmy.