Ostania aktualizacja 28 listopada 2022
Co wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzacji mieszkań i sklepów? Na rynku znajdziemy różnorodne klimatyzatory. Część z nich to maszyny, które mogą tworzyć całą sieć, działając jednocześnie i doskonale chłodząc duże przestrzenie, takie jak magazyny lub większe sklepy. Inne są mobilne, sprawdzą się nawet w malutkich mieszkaniach, ale wymagają albo odprowadzenia rury na zewnątrz (klimatyzatory monoblokowe) albo umieszczenia urządzenia poza budynkiem (klimatyzatory split i multisplit). W dzisiejszym tekście podamy kilka kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzacji mieszkań i sklepów.
Zwróć uwagę na poziom generowanego hałasu
Klimatyzator to urządzenie, które latem będzie działać praktycznie nieprzerwanie. Z tego powodu, zanim zdecydujemy się na konkretną klimatyzację mieszkań i sklepów, koniecznie sprawdźmy, jak głośno pracuje maszyna. W sklepie taki hałas może nie być problemem, bo w tego typu miejscach i tak panuje nieustający szum ludzkich rozmów lub po prostu włączona jest muzyka. To znacznie zmniejszy słyszalność klimatyzatora. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w mieszkaniach. Oczywiście tu również mamy możliwość zagłuszenia maszyny rozmową, radiem czy włączoną telewizją, ale świadomość, że jest to konieczne, może być znacznym obciążeniem psychicznym i źródłem frustracji. W końcu we własnym mieszkaniu każdy ma ochotę czasem posłuchać… ciszy. Nowoczesne rozwiązania bardzo różnią się poziomem generowanego hałasu. Za stosunkowo głośny wariant uznaje się klimatyzator monoblokowy. Wynika to z faktu, że wszystkie elementy maszyny są tutaj umieszczone w jednej obudowę. Oczywiście, jeśli zależy nam właśnie na takim modelu klimatyzatora, możemy poszukiwać produktów, w których maksymalnie wyciszono generowane odgłosy. Niestety to wiąże się ze znacznym wzrostem ceny.
Kwestia energooszczędności
Energooszczędność to kryterium, które zawsze bierze się pod uwagę przy zakupie sprzętu elektronicznego; tyczy się to również klimatyzacji mieszkań i sklepów. Wiele osób rezygnuje z zakupu klimatyzacji właśnie z powodu wysokiego zużycia prądu oraz, co za tym idzie, wyższych rachunków. Należy podkreślić, że nowoczesne modele cechują się dużą energooszczędnością. Wynika to z zastosowania najnowszych technologii, które pozwalają obniżyć zużycie prądu do poziomu, który jeszcze dziesięć lat temu nie był osiągalny. Dawniej klimatyzacja działała w dwóch trybach – “off” i “on”. Mogła być więc albo włączona, lub wyłączona. Urządzenie samo wyłączało się, gdy powietrze zostaje schłodzone do określonej temperatury, a włączało się, gdy temperatura wzrosła i konieczne było ponowne jej obniżenie. Technologia wykorzystywana we współczesnych urządzeniach działa nieco inaczej i wykorzystuje oszczędne wentylatory, nowoczesne, energooszczędne silniki oraz sprężarki, które mogą osiągać zmienne prędkości obrotowe. Aby sprawdzić, czy wybrany przez nas model klimatyzacji mieszkań i sklepów jest energooszczędny, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Najlepsza to klasa A+++. Warto zwrócić również uwagę na to, czy urządzenie posiada możliwość włączenia trybu oszczędnego, pozwalającego na działanie wentylatora na najwolniejszych możliwych obrotach.
Estetyka – czy klimatyzator wygląda estetycznie, czy może warto go zamaskować?
Oczywiście estetyka nie jest najważniejszym z parametrów. Warto jednak zwrócić na nią uwagę, bo źle dobrany wentylator może oszpecić nawet najpiękniejsze pomieszczenie, które było urządzane pieczołowicie i precyzyjnie. Wśród nowoczesnych modeli nietrudno znaleźć takie, które albo wyglądają estetycznie i nie zaburzają harmonii aranżacji przestrzeni, albo pozwalają na ukrycie ich do pewnego stopnia – np. w podwieszanych sufitach. Jeśli projektujemy mieszkanie, już na etapie budowy warto zastanowić się, w jaki sposób zmniejszyć widoczność/całkowicie ukryć klimatyzator. Jednym z ciekawych pomysłów jest zbudowanie konstrukcji klimatyzatora w płytach gipsowych na sufitach. Jeśli jednak już na to za późno, starajmy się wybrać możliwie najbardziej estetyczne rozwiązanie, a później, podczas wyposażania mieszkania sprawdźmy, czy można je ukryć w fasadach meblowych lub szafkach pod sufitem.
Obsługa urządzenia
Dodatkowe udogodnienia w zakupionym urządzeniu to zawsze przyjemny bonus. Często opcje, które na początku wydawały nam się zbędne, okazują się bardzo przydatne w obsłudze klimatyzacji mieszkań i sklepów. Podstawą jest pilot służący do zdalnego sterowania. Współcześni producenci idą jednak dalej i wyposażają klimatyzatory w możliwość osuszania powietrza czy automatyczne uruchamianie się urządzenia po wyłączeniu, do którego doszło na skutek awarii w dostępie do prądu. Ciekawym rozwiązaniem dla osób o szczególnie lekkim śnie jest możliwość ściszenia klimatyzacji na czas nocy. Przydać się może również funkcja turbo, która na określony czas zwiększa moc klimatyzacji, możliwość filtracji powietrza oraz restartowania działania urządzenia. Takie dodatkowe funkcje oczywiście nie powinny być traktowane priorytetowo. Warto spojrzeć na nie, gdy mamy już wybranych kilka modeli i wahamy się, jaką decyzję podjąć.