Budownictwo / Usługi · 29 października 2019

Bezpieczna budowa: nieoceniona pomoc geodety

Bezpieczna budowa: nieoceniona pomoc geodety

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Bezpieczna budowa: nieoceniona pomoc geodety: w trakcie budowy domu niezbędny jest kontakt i usługi ekspertów z różnych branży. W końcu ktoś musi zaprojektować dany budynek, ktoś poprowadzić samą budowę, a jeszcze ktoś inny wykonać wszelkiego rodzaju mapki i pomiaru gruntów. To właśnie na tych ostatnich osobach chcemy skupić się najbardziej w tym artykule.

Poniżej znajdą Państwo informacje na temat tego, na których etapach budowy niezbędne okazują się usługi geologa, geodety lub geotechnika. Współpraca z geodetą trwa przez całą budowę, od momentu, kiedy nie zostanie ona nawet rozpoczęta do ostatnich prac i oddania budynku do użytkowania, dlatego w tym celu warto wybrać dobrego specjalistę, który pomoże we wszystkich kwestiach, a także będzie miał czas, aby zająć się naszą budową.

Przed rozpoczęciem budowy

Bezpieczna budowa: nieoceniona pomoc geodety

Bezpieczna budowa: nieoceniona pomoc geodety

Zadanie geodety na tym etapie polega na dokładnym określeniu granic działki na podstawie informacji uzyskanych z miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W momencie otrzymania pozwolenia na budowę geodeta wytycza położenie budynku, tak aby było ono zgodne z danym projektem zagospodarowania terenu. Spotkanie z geodetą najlepiej ustawić od razu po zakupie danej działki budowlanej lub po wizycie w studiu projektowym i uzyskaniu informacji, jakie dane będą niezbędne do wykonania projektu domu. Ma on za zadanie wykonanie mapę celów projektowych, która to natomiast jest niezbędna dla projektanta. Wszelkie szczegóły naniesione na nią są ważna informacja, która pozwala na zaplanowanie budowy zgodnie ze sztuka. Kolejna wizyta powinna odbyć się natomiast już po uzyskaniu projektu budowlanego w celu określenia lokalizacji budynku, na danej powierzchni działki. W jej trakcie wytyczane są dokładnie granice, na których obszarze ma powstać budynek. Tego typu mapa sytuacyjno- wysokościowa jest niezbędnym dokumentem, który należy złożyć wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowie w danym urzędzie, bez niej wniosek zostanie oddalony, a nawet odrzucony. Dodatkowo jest to także istotna informacja dla samej ekipy budowlanej, która odczytuje z niej informacje, w którym miejscu ma rozpocząć prace związane z wnoszeniem domu.

Jak przygotować się do spotkania z geodetą

Przygotowany inwestor, jest bardziej świadomy tego, czego ma wymagać od geodety, dlatego przed spotkaniem z nim warto przygotować się do tego w odpowiedni sposób. Ułatwi to z pewnością prace obu stronom, a także zaoszczędzi czasu i nerwów.

Podstawowa informacje jaką należy przygotować to numer działki, na której mają odbywać się prace budowlane. Pozwoli to określić dokładnie geodecie, która działka ma pracować na mapie. Geodeta powinien w trakcie spotkania także dokładnie dokonać pomiarów szerokości i długości działki. Do jego zadań należy także usytuowanie działki na mapce względem kierunków świata. Warto też przed spotkaniem z geodetą, skonsultować się z architektem i projektantem, jakie informacje są dla nich niezbędne ze strony geodety do wykonania bezproblemowo swojej pracy. Warto zadbać także o to, aby na mapce do celów projektowych zostały zawarte sieci uzbrojenia terenu, które w przyszłości posłużą za przyłącza do budynku mieszkalnego, który ma powstać na danej działce.

W trakcie spotkania po stronie inwestora leży także dopilnowanie wszelkich formalności, takich jak to czy dany geodeta ma odpowiednie uprawnienia do wykonywania danych prac. Można to w prosty sposób zweryfikować, prosząc o podanie numeru licencji danego geodety. Jedynie geodeci z ważnymi uprawnieniami mają prawo wykonywać jakiekolwiek pomiary i badania na działkach, które zostaną zaakceptowane przez dane ośrodki geodezyjno-kartograficzne.

Koszta związane z pracą geodety

Wykonanie czterech egzemplarzy mapki do celów projektowych to w naszym kraju w zależności od lokalizacji oraz renomy geodety koszt od 500 do nawet 1200 złotych. Całość przygotowana jest w okresie po dwóch tygodni niekiedy nawet do miesiąca.

Zakończenie współpracy

Zakończeniem współpracy z geodetą jest moment, kiedy to budynek zostanie oddany do użytku. Wtedy to geodeta wybrany przez nas jeszcze przed rozpoczęciem prac powinien nanieść na mapę danej działki nowo powstały budynek oraz wszelkiego rodzaju przyłącza wodno-kanalizacyjne, oraz energetyczne. Dodatkowo wszelkie pomiary powinny zostać wpisane przez niego do dziennika budowy i opatrzone niezbędnymi pieczątkami i podpisami. Ponadto geodeta po zakończeniu prac ma za zadanie wykonanie pomiarów inwentaryzacyjnych, które uwzględnia wszystko to, co znalazło się a działce w okresie wykonywanych prac budowlanych.

Rozpoczęcie, przeprowadzenie, a nawet zakończenie budowy domu, bez usług geodety nie jest właściwie możliwe. Dlatego też szukając dobrego geodety warto kierować się nie tylko cena, ale także jego renomą. Warto zasięgnąć porady osób, które mają już za sobą budowę domu. Być może oni będą w stanie polecić fachową osobę, która pomoże nam przejść przez wszystkie etapy budowy bez szwanku i niepotrzebnych emocji, które są częstym gościem na placach budowy.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki ukraiński duński