Półkolonie gdzie zgłosić - najważniejsze informacje
Categories:

Półkolonie gdzie zgłosić – najważniejsze informacje

Ostania aktualizacja 9 6月 2021

Półkolonie z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wpływ na takie zjawisko ma przede wszystkim to, że są one bardzo tanie, a czasami nawet w pełni bezpłatne. Półkolonie zawsze organizowane są na terenie miejscowości, w której mieszkają dzieci i młodzież. Wobec tego nie muszą oni wyjeżdżać z poza obszaru swojego miejsca zamieszkania, aby móc w sposób interesujący spędzić swój czas wolny w wakacje. Przy czym należy również zaznaczyć to, że półkolonie coraz częściej są organizowane również nie tylko w okresie wakacyjnym, ale także w okresie ferii zimowych.

Wszystko co musisz wiedzieć o zgłoszeniu półkolonii

Każdy podmiot, który jest zainteresowany organizacją półkolonii powinien zgłosić taki fakt do kuratorium oświaty, minimum 14 dni przed planowanym ich rozpoczęciem. Przy czym należy pamiętać przede wszystkim o tym, że właściwym miejscowo kuratorium oświaty jest to kuratorium, które mieści się w obrębie siedziby, bądź miejsca zamieszkania organizatora takich zajęć. Kuratorium oświaty

Kiedy należy złożyć wniosek do kuratorium oświaty w sprawie organizacji półkolonii?

Otóż, w sprawie organizacji półkolonii, jak również w sprawie innego rodzaju wypoczynku kierowanego w stosunku do dzieci i młodzieży, trwającego minimum dwa dni, należy złożyć do kuratorium oświaty. W przeciwnym razie mogą zostać na organizatora takich zajęć nałożone duże grzywny o charakterze pieniężnym.

W jaki sposób organizację takiego rodzaju wypoczynku dla dzieci i młodzieży, jakim są półkolonie?

Jeżeli chodzi o sposób zgłoszenia wypoczynku dla dzieci i młodzieży, jakim są półkolonie należy zrobić w następujący sposób:

  • w pierwszej kolejności trzeba wejść na stronę internetową htttp://wypoczynek.men.gov.pl/
  • w następnej kolejności należy zarejestrować się na takiej stronie, potem zalogować (oczywiście nie ma potrzeby rejestracji w sytuacji, gdy organizator takich półkolonii posiada już konto na tej stronie)
  • należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie po zalogowaniu

Warto pamiętać także o tym, że taki formularz może zostać przesłany do kuratorium oświaty zarówno pocztą tradycyjną, jak i pocztą elektroniczną. W sytuacji, gdy będziemy chcieli złożyć formularz w formie papierowej, powinniśmy wypełnić go na stronie internetowej http://wypoczynek.men.gov.pl/ a następnie go wydrukować.

Zgłoszenie dotyczące organizacji półkolonii, aby zachowało w pełni wszystkie wymogi formalne powinno być podpisane przez wszystkie osoby, które są uprawnione do reprezentowania organizacji. Należy również pamiętać, iż w przypadku wysyłania zgłoszenia w formie papierowej trzeba też dołączyć do niego stosowne załączniki. Załącznikami są wszystkie te dokumenty, które zostały wskazane w części “B” formularza.

Załączniki do zgłoszenia w sprawie organizacji półkolonii dla dzieci i młodzieży

W przypadku kwestii odnoszącej się do załączników w sprawie zgłoszenia organizacji półkolonii dzieci i młodzieży trzeba pamiętać przede wszystkim o dodaniu odpowiedniej opinii powiatowego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Opinii ta powinna dotyczyć tego, czy budynek oraz teren, na którym będą przebywały dzieci podczas półkolonii, spełniają wszystkie aspekty odnoszące się ochrony przeciwpożarowej. Jeżeli taka opinia nie zostanie dodana do zgłoszenia to kuratorium oświaty będzie zmuszone odrzucić wniosek w sprawie organizacji półkolonii dla dzieci i młodzieży.

Innym z załączników, który należy dodać do zgłoszenia wysyłanego do kuratorium oświaty jest szkic poszczególnych pomieszczeń obiektu, w którym będą przebywały dzieci i młodzież podczas półkolonii. Otóż, przede wszystkim chodzi tutaj o precyzyjne określenie funkcji takich pomieszczeń, jak również o odpowiednie nakreślenie kwestii związanych z sanitariami, a także stołówki, w której będą żywić się dzieci podczas pobytu na takich zajęciach.

Jakie są zalety wynikające z uczęszczania na półkolonie?

Półkolonie cieszą się bardzo dużą popularnością. Zarówno, jeżeli chodzi o dzieci młodsze, jak i o młodzież. Otóż, każda osoba, która decyduje się na uczęszczanie na takie zajęcia może liczyć na to, że swój wolny czas spędzi w sposób produktywny, nawiąże nowe znajomości z rówieśnikami, jak również rozwinie swoje pasje i zainteresowania. Uczęszczanie dzieci na półkolonie to również pewna korzyść dla rodziców, ponieważ zajęcia takie są organizowane w większości przypadków podczas godzin trwania ich pracy. W związku z tym, jeżeli rodzice nie mają z kim zostawić dziecka na czas swojej nie obecności w ciągu dnia to bez problemu może swoją pociechę zapisać na takie zajęcia, bowiem tam będzie ono pod stałą opieką osób dorosłych. Jeżeli chodzi o ilość opiekunów wymaganych na półkoloniach to liczba ta jest uzależniona od ilości uczestników takich zajęć. Otóż, w przypadku grupy 20 osób wystarczy jeden wychowawca. Natomiast, jeżeli w grupie są wyłącznie dzieci poniżej dziesiątego roku życia to jeden wychowawca musi przypadać na 15 uczestników takich półkolonii. Z kolei, jeżeli w grupie są dzieci niepełnosprawne to jeden wychowawca musi przypadać na dwoje takich dzieci.

英语 捷克语 法语 德语 意大利语 波兰语 俄语 西班牙语 瑞典语 乌克兰语 阿尔巴尼亚语 阿拉伯语 亚美尼亚语 巴斯克语 Bengali 波斯尼亚语 保加利亚语 加泰罗尼亚语 繁体中文 克罗地亚语 丹麦语 荷兰语 世界语 爱沙尼亚语 芬兰语 Galician 希腊语 希伯来语 印地语 匈牙利语 冰岛语 印度尼西亚语 爱尔兰语 日语 韩语 库尔德语 拉脱维亚语 立陶宛语 马其顿语 Malay 马耳他语 蒙古语 尼泊尔语 挪威布克莫尔语 波斯语 葡萄牙语(巴西) 葡萄牙语(葡萄牙) 旁遮普语 盖丘亚语 罗马尼亚语 赛尔维亚语 斯拉夫语 斯洛文尼亚语 索马里语 泰米尔语 泰语 土耳其语 乌尔都语 乌兹别克语 越南语 威尔士语 依地语 祖鲁语