Zdrowie · 20 kwietnia 2021

Jak robić masaż

Jak robić masaż

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Jak robić masaż – masaż to wspaniała rzecz. Właściwie ciężko byłoby chyba znaleźć osobę na świecie, która by powiedziała, że masażów nie lubi. Masaż kojarzy nam się oczywiście z byciem masowanym przez masażystę lub masażystkę, ale oczywiście wyróżniamy dużo więcej rodzajów masaży niż tylko zwykły masaż za pomocą dłoni. Wśród tych wielu rodzajów, wyróżniamy na przykład masaż balijski gorącymi kamieniami, olejkowy masaż tajski, masaż wyszczuplający, masaż antycellulitowy, masaż antycellulitowy, masaż olejkowy oraz wiele innych.

Naprawdę rodzajów masażu jest bardzo dużo, ale dzisiaj porozmawiajmy sobie o tym, w jaki sposób sami możemy zrobić masaż, na przykład naszemu partnerowi lub partnerce, ponieważ można to zrobić dość łatwo i przy okazji, można sprawić osobie masowanej dużą przyjemność, a na pewno możemy sprawić, że na przykład, jeśli kogoś bolą plecy, to poczuje się trochę lepiej.

Masaż pleców

Najpierw powiedzmy sobie, dlaczego na przykład, masaż za pomocą gorących kamieni, czy na przykład masaż z wykorzystaniem świec nazywamy masażem. Masaż jest to takie działanie na organizm, które może spowodować, że napięcie mięśniowe ustępuje, a dodatkowo poprawię się ukrwienie masowanych części ciała. Na przykład masowanie za pomocą gorących kamieni czy świec, znacząco różni się od mocowania za pomocą rąk, ale efekt jest z grubsza bardzo podobny, czyli miejsca poddane masażowi na przykład za pomocą gorących kamieni, stają się bardziej rozluźnione, a jednocześnie bardziej ukrwione.

Jak robić masaż

Jak robić masaż

Rozmawiamy tutaj o masażu pleców nie bez powodu. Plecy jest to część naszego ciała, która boli zdecydowanie dużą liczbę osób i zaczyna nas boleć, kiedy jesteśmy w coraz młodszym wieku. Tak naprawdę bardzo duża część z nas, ma większe lub mniejsze dolegliwości z tej strony ciała, czyli po prostu cierpi. Dlatego nawet krótki i wykonany przez niezbyt wykwalifikowaną osobę (ale z zachowaniem podstawowych reguł) może znacząco poprawić nasz komfort życia. Kiedy wykonujemy masaż pleców, to musimy zwrócić uwagę na to, że masaż taki jest podzielony na kilka etapów. Etapy te nazywa się również technikami masażu i będziemy sobie tutaj o tych technikach rozmawiać.

Głaskanie

Masaż pleców zaczynamy od głaskania, czyli od niezbyt intensywnego muskania skóry osoby masowanej za pomocą dłoni. Głaskanie może być wykonywane za pomocą całej dłoni lub tylko opuszkami palców. Jestem swego rodzaju wstęp do masażu. Dzięki temu niwelujemy niepotrzebne napięcie mięśniowe, a osoba masowana, może się dzięki temu zrelaksować.

Rozcieranie

Kolejny etap masażu jest to rozcieranie. Ta technika wykorzystuje podobne metody jak głaskanie, tylko dodatkowo w etapie rozcierania wywieramy już nacisk na rozcierane miejsca, nie jest to nacisk duży i nie jest również punktowy, ponieważ rozcieramy całą powierzchnią dłoni. Rozcierane części pleców zaczynają być lepiej ukrwione, co jest istotne w trakcie masażu.

Rolowanie i ugniatanie

Kolejnym etapem może być rolowanie lub ugniatanie. Tych dwóch technik możemy używać naprzemiennie. Tak naprawdę w zależności od tego, które uważamy za bardziej skuteczne, lub którą bardziej lubimy. Są to etapy masażu właściwego, kiedy faktycznie dochodzi do działania siły na włókna mięśniowe.

Oklepywanie

Oklepywanie jest kolejną czynnością, jaką powinniśmy wykonać podczas masażu pleców. Oklepywanie wykonujemy za pomocą palców, możemy stosować również tak zwane oklepywanie karate, czyli boczną częścią dłoni. Są to bardzo szybkie i częste i niezbyt mocne uderzenia, które oczywiście nie mają nikomu zrobić krzywdy, ale mają dodatkowo rozluźnić mięśnie. Oklepywanie wykonujemy tylko i wyłącznie w poprzek włókien mięśniowych. Cały masaż tak naprawdę jest zakończony ponownym głaskaniem, co jest bardzo miłym zakończeniem tego procesu.

Musimy również wspomnieć o tym, że kiedy masujemy, to powinniśmy zaczynać od linii brzucha i kierować się stopniowo w stronę barków. Dodatkowo masowanie powinno odbywać się, wykonując ruchy okrężne i najczęściej w jednym miejscu, powinniśmy wykonać dwa lub trzy takie ruchy okrężne, za każdym razem stopniowo zwiększając nacisk. Nie bez znaczenia jest również kwestia taka, że do masowania powinniśmy używać olejku. Nie musi być to oczywiście żaden olejek specjalistyczny, który przeznaczony jest typowo do masażu, ale najlepiej, gdyby to był olejek naturalny. Jeśli będzie to na przykład olejek zapachowy, to dodatkowo może on wpłynąć pozytywnie na odczucia osoby masowanej.

Czy możemy masować się samodzielnie?

Wszystko jest fajnie, dopóki mamy osobę, która może nas masować. Co wtedy, kiedy tak naprawdę nie mamy takiej osoby i jednak potrzebujemy masażu, a nie chcemy lub nie możemy po prostu iść do fizjoterapeuty. Tak naprawdę możemy sobie z tym poradzić. Przede wszystkim, jeżeli chodzi na przykład o niektóre partie ciała, takie jak nogi i ręce, to możemy rzeczywistości masaż taki sobie wykonać samodzielnie. Problem najczęściej występuje z plecami. Możemy w takiej sytuacji zakupić różnego rodzaju rolery lub wałki do masowania i po prostu kładąc taki roler na podłogę, a następnie kładąc się plecami na nim, wymasować sobie plecy.