Usługi · 19 sierpnia 2021

Ile kosztuje kremacja psa?

Ile kosztuje kremacja psa?

Ostania aktualizacja 17 października 2022

Ile kosztuje kremacja psa? Domowe zwierzęta to często najbliżsi przyjaciele człowieka. W związku z tym ich śmierć wiąże się z dużą stratą i dojmującym smutkiem. Pojawia się również żałoba, ale jej naturalnym etapem jest akceptacja sytuacji. Zanim jednak to nastąpi należy zająć się pochówkiem pupila. Jeszcze kilkanaście lat temu normalnym było grzebanie zwierzęcia w przydomowym ogródku czy na działce. Niewiele osób zdawało sobie sprawę z tego, że czynność jest nielegalna.

Jak zatem pochować ciało zwierzęcia zgodnie z prawem? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z usług krematorium, które proponuje nie tylko spopielenie zwłok, ale również odbiór zwierzęcia z wybranego miejsca oraz zakopanie urny. Większość z nich oferuje naprawdę potrzebne usługi, które pozwalają godnie pożegnać się ze zwierzęciem.

Czym są krematoria dla psów?

Krematoria to miejsca, gdzie można spalić zwłoki. W omawianym przykładzie będą to ciała zwierząt na przykład psów i kotów. W Polsce działa przynajmniej kilka takich obiektów, które znajdują się przede wszystkim w dużych miastach. Niektóre z nich rozszerzają swoje usługi, proponując odbiór zwierzęcia z konkretnego miejsca na przykład domu lub gabinetu weterynaryjnego. Kremacja pasa przebiega według jasno określonych zasad oraz z zachowaniem standardów bezpieczeństwa. Po spopieleniu ciała zwierzęcia pracownik zajmujący się całą procedurą, umieszcza prochy we wcześniej wybranej urnie. Właściciel może też zdecydować się na zakopanie urny na zwierzęcym cmentarzu należącym do krematorium.

Od czego zależy cena kremacji?

Wartość kremacji zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj usługi. Najczęściej właściciele zwierząt mają do wyboru dwie: kremację indywidualną oraz zbiorową. Jak sama nazwa wskazuje, pierwsza polega na spaleniu jednego zwierzęcia, przez co cena usługi jest wyższa. W ten sposób można jednak wyodrębnić prochy psa lub kota. Kremacja prochów odbywa się poprzez spalenie kilku ciał w tym samym czasie. W związku z tym prochy są zmieszane, a następnie umieszczone we wspólnej urnie i zakopane na cmentarzu. Drugie rozwiązanie jest tańszą alternatywą, dlatego wybiera ją wielu właścicieli.

Na czym polega kremacja?

animaledenProcedura kremacji, czyli spopielenia zwłok, wykonywana jest zawsze w podobny sposób. Postępowanie można zacząć od odebrania zwierzęcia od właściciela lub z gabinetu weterynaryjnego, a następnie transportu do krematorium. W pierwszej kolejności ciało przygotowywane jest to spalenia w wyznaczonym do tego miejscu. Wcześniej jednak zleceniodawca musi zdecydować, jaki rodzaj kremacji ma zostać przeprowadzony. Do wyboru jest kremacja zwierząt indywidualna oraz zbiorowa. Czas spalania ciała wynosi od 2 do 3 godzin. Decydującym czynnikiem jest tutaj waga psa. Niektóre krematoria umożliwiają oczekiwanie właścicielom na spalenie zwłok, a także częściowe uczestnictwo w procedurze. Najbardziej nowoczesne obiekty proponują również możliwość nagrania całego wydarzenia. W ten sposób nie trzeba osobiście uczestniczyć w nim, unikając czasami bardzo trudnych emocji. Kiedy zwłoki są spalone, umieszczane są przez pracownika krematorium w wybranej wcześniej przez właściciela urnie. Niektóre krematoria oferują również specjalne ceremonie pożegnalne. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każda dodatkowa usługa związana jest z dodatkowymi kosztami. Jeśli właściciel decyduje się zarówno na odbiór ciała, wybór spersonalizowanej urny, kremację indywidualną oraz ceremonię pożegnalną, to koszty mogą być naprawdę wysokie.

Dodatkowe koszty kremacji psa

Ile kosztuje kremacja psa?

Ile kosztuje kremacja psa?

Wśród dodatkowych kosztów kremacji należy przede wszystkim wymienić zakup urny. Podstawowe kosztują około kilkudziesięciu złotych. Można jednak zamówić spersonalizowane wersje z wizerunkiem swojego pupila lub odciskiem jego łapy. Niektóre krematoria oferują nawet wykonanie specjalnych przedmiotów, które nawiązują do zwierzęcia. Mogą one na przykład zawierać jego wizerunek albo prochy. Takim przykładem są kryształy pamięci. Urny mogą się znacznie od siebie różnić formą, kolorem czy kształtem. Ostateczny koszt kremacji może być bardzo różny. Ceny wynikają przede wszystkim z rodzaju spalania zwłok. Zbiorowa jest tańsza. Decydującym czynnikiem jest też waga psa. W przypadku kremacji zbiorowej koszt spalenia małych psów ważących nie więcej niż 10 kg wynosi około 120 zł. Z kolei kremacja indywidualna może kosztować od 590 do 990 zł. Największe koszty dotyczą psów ciężkich, które ważą więcej niż 60 kg. Na wartość kremacji wpływają również dodatkowo usługi wspomniane wcześniej. Podsumowując, kremacja to usługa, której koszt zależy od wielu czynników. Warto wziąć je wszystkie pod uwagę, rozważając taki rodzaj pożegnania psa. Bez wątpienia jest to jeden z częściej wybieranych sposobów pożegnania czworonożnego przyjaciela. Po spaleniu prochy umieszczane są na cmentarzu zwierzęcym. W niektórych elementach procedury kremacji może uczestniczyć właściciel psa. Krematorium zapewnia nie tylko wysoką jakość obsługi, ale również bezpieczeństwo oraz empatię, która jest tak ważna w tym momencie.