Technologia / Budownictwo · 4 czerwca 2020

Dom inteligentny: poznajmy go bliżej

Dom inteligentny: poznajmy go bliżej

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Dom inteligentny: poznajmy go bliżej – wiele uwagi poświęca się w ostatnim czasie inteligentnym rozwiązaniom. Zalicza się do nich również tak zwany dom inteligentny, na który decyduje się coraz więcej osób. Nie brakuje jednak tych, którzy kompletnie nie wiedzą, co kryje się za tym pojęciem. W naszym artykule spróbujemy przybliżyć zagadnienie inteligentnego domu.

Inteligentny dom, czyli co?

Inteligentny dom, czyli tak zwany smart home, to zbiorcza nazwa, której używa się dla określenia systemów oraz urządzeń zaliczanych do automatyki domowej. Mówiąc bardziej obrazowo: jeśli z naszym domem jesteśmy w stanie się porozumieć i możemy wydawać mu najróżniejsze polecenia, to mamy do czynienia właśnie z domem inteligentnym. Aby mówić o domu inteligentnym, niezbędny jest tak zwany Internet Rzeczy. Terminem tym określa się przedmioty połączenia w sieć. Mogą one komunikować się między sobą, ale również użytkownicy domu mogą komunikować się z nimi. Jak wyjaśnić to nieco prościej? Wystarczy jeden smartfon, aby można było sterować natężeniem światła w domu czy włączyć bądź wyłączyć na przykład żelazko będące podłączone do gniazdka elektrycznego. Bardzo często czynności te można wykonać nie tylko wówczas, gdy przebywamy w domu. Możemy robić to, będąc na przykład w pracy.

Podstawowe elementy inteligentnego domu

Inteligentny dom to szereg urządzeń. Generalnie zasada jest prosta: im ich ilość jest większa, tym dom można określić jako bardziej inteligentny. Wśród urządzeń znajdują się te wpływają na komfort mieszkańców, ich bezpieczeństwo, a także te, które przekładają się na niemałe oszczędności. Za najbardziej podstawowe uważa się jednak:

– inteligentne oświetlenie – światłem w domu można sterować, wykorzystując do tego smartfona. Światło można włączyć, wyłączyć, ale również regulować jego natężenie;

– inteligentne gniazdka – jeśli dom jest w nie wyposażony, możemy włączać i wyłączać urządzenia elektryczne. System pozwala nawet na ustalenie pewnego harmonogramu pracy wybranych urządzeń;

– inteligentne ogrzewanie – w tym wypadku mamy możliwość regulowania temperatury, jaka panuje nie tylko w całym domu, ale w poszczególnych pomieszczeniach;

– inteligentne czujniki – to urządzenia, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowników domu. Zalicza się do nich między innymi czujniki dymu i gazu. Co ciekawe, obecnie dostępne są nawet czujniki zalania, które mogą uchronić przed poważnymi uszkodzeniami domu;

– systemy alarmowe – trudno wyobrazić sobie inteligentny dom bez systemów alarmowych. Chodzi tu nie tylko o syrenę, którą włączy się w określonym przypadku, ale również czujniki ruchu.

Dom inteligentny to także system monitoringu. Obejmuje się urządzenia rejestrujące, które mogą nagrywać nie tylko w dzień, ale również po zachodzie słońca.

Wskazane przez nas elementy inteligentnego domu mogą oczywiście pracować pojedynczo. Na ogół jednak są łączone w całe zestawy, co sprawia, że ich możliwości są jeszcze większe.

Centralka, czyli najważniejszy element całego domu

Za najważniejszy element inteligentnego domu uważana jest centralna. Jest to element odpowiadający nie tylko za sterowanie poszczególnymi częściami systemu, ale również zarządzaniem nim. Ma połączenie ze wszystkimi elementami systemu, a także z Internetem. To ostatnie sprawia, że z poszczególnych urządzeń można korzystać nawet wówczas, kiedy nie ma nas w domu. Wystarczy, że za pośrednictwem Internetu zalogujemy się do systemu.

Czy warto, czyli jakie zalety ma inteligentny dom?

Inteligentny dom to mnóstwo zalet – jest to rzecz oczywista. Decydując się na takie rozwiązanie, zapewniamy sobie przede wszystkim ogromną wygodę. Aby przyciemnić światło w pokoju, nie musimy nawet na chwilę wstawać z kanapy czy fotela. Ma to szczególnie duże znaczenie wówczas, gdy jesteśmy chorzy bądź wyjątkowo zmęczeni. Dokładnie w ten sam sposób możemy włączyć ulubioną muzykę.

Dom inteligentny: poznajmy go bliżej

Dom inteligentny: poznajmy go bliżej

Inteligentny dom to także bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Wiele osób, które zdecydowały się na rozwiązania z zakresu inteligentnego domu podkreśla, że zrobiły to właśnie z chęci poprawy bezpieczeństwa. Monitoring i nowoczesne czujniki sprawiają, że nie należy obawiać się pożaru, zalania czy włamania. Dom błyskawicznie sygnalizuje, że właśnie dzieje się coś złego. To, jaki zakres ochrony będziemy mieli zapewniony jest uzależniony od tego, na jakie czujniki zdecydujemy się postawić.

System inteligentnego domu pozwala również na niemałą oszczędność pieniędzy. Kiedy wychodząc z domu zapomnimy zgasić światło, nie musimy się martwić. Zrobimy to za pomocą smartfona. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby szybko wyłączyć to, o czym zapomnieliśmy. Zużycie energii błyskawicznie spadnie, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na przykład na zakup roślin do ogrodu otaczającego dom.

Inteligentny dom to rozwiązanie, na które warto postawić. Zapewnia wygodę, bezpieczeństwo, a także pozwala zaoszczędzić. Obecnie wykonanie instalacji inteligentnego domu nie pochłania niewyobrażalnych kosztów. Tak naprawdę pozwolić sobie mogą na to praktycznie wszyscy, którzy podjęli decyzję o budowie własnego domu.