Transport / Usługi · 26 lipca 2021

Jak zwiększyć ładowność autolawety?

Jak zwiększyć ładowność autolawety?

Ostania aktualizacja 17 października 2022

Jak zwiększyć ładowność autolawety? Na rynku funkcjonuje spora liczba branż, które do przewozu wyprodukowanych przez siebie dóbr potrzebuje specjalnych środków transportu. Zwykłym ciągnikiem z naczepą nie da się przecież dostarczyć odbiorcom  łodzi, aut, czy nawet domków, a autolawety są również niezbędne dla pracy pomocy drogowej. To dzięki takim platformom można szybko i sprawnie usunąć pojazd i odblokować ruch na drodze, ale czy zawsze ładowność lawety jest wystarczająca i czy można tę ładowność zwiększyć?

Czym jest laweta i autolaweta?

Zadanie podstawowe każdego rodzaju pojazdu drogowego to przemieszczanie się z miejsca startu do punktu docelowego. Problem jednak w tym, że nie zawsze pojazdy są w stanie dokonać tego samodzielnie, ponieważ zawiodła ich sprawność. Wówczas do przewiezienia takiego pojazdu wykorzystuje się lawetę, a ze względu na niesprawność przewożonego pojazdu, lawety wyposażone są w sprzęt dodatkowy, czyli podjazdy oraz wciągarki. Natomiast autolaweta w szerszym tego słowa znaczeniu to już rodzaj platformy samochodowej, wykorzystywanej m.in. do przewozu aut z fabryk do salonów samochodowych. Pozornie nie jest to konieczne, ponieważ z fabryki samochody wjeżdżają o własnych siłach i są w pełni sprawne, ale są to auta nowe i takich aut również, bez wyraźnego przebiegu, oczekują klienci w salonach. Dodatkowo istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia auta podczas podróży, a ilość niezbędnych do zatrudnienia kierowców znacznie obniżałaby zysk fabryki albo takie koszty przerzucone zostałyby na klientów. Ze względów praktycznych i ekonomicznych wykorzystywane są więc autolawety, transportujące auta do konkretnych dealerów i salonów. Mogą to być platformy na klika aut lub na kilkanaście i mogą to być platformy jedno lub dwupoziomowe.

Wszechstronność platform-lawet

Jak zwiększyć ładowność autolawety?

Jak zwiększyć ładowność autolawety?

Ważna jest tutaj również pojemność takiej autolawety w odniesieniu do ilości aut, które można przewieźć w jedno konkretne miejsce albo w klika miejsc podczas jednego transportu przy odpowiednim uszeregowaniu aut na platformie. Takie duże platformy-lawety są także używane do przewozu innych towarów. Tutaj dobrze jest przypomnieć, że często warto pokusić się o wynajem lawety do przewiezienia domku holenderskiego, kontenerów, części składowych więźby dachowej, a nawet zdarza się, że i przyczepy kempingowej. Po zakupie takowej w salonie zdarza się bowiem, że towar został zakupiony z opcją dostarczenia na miejsce i wówczas taki transport musi zostać zorganizowany przez salon samochodowy, tutaj kempingowych przyczep. Nie każdy samochód jest w stanie taką przyczepę holować, a niektóre z przyczep wagą mogą przewyższać dopuszczalną masę dla konkretnego auta osobowego. Wówczas jedyną opcją dostępną pozostaje autolaweta, do czego może posłużyć wypożyczalnia lawet, często oferująca również w zestawie kierowcę do jej obsługi. Bardzo istotnym elementem w odniesieniu do użyteczności autolawet na drogach jest również wykorzystanie takich platform przez pomoc drogową.

Autolawety w pomocy drogowej – zwiększanie ładowności

Autolaweta w firmie zajmującej się pomocą drogową jest elementem niezbędnym i w każdej z takich podmiotów de facto jest standardem wyposażenia. Laweta ponadto musi być wyposażona w wyciągarkę służącą do usuwania szkód powstałych podczas zdarzenia drogowego, a także mieć odpowiednią ładowność. Co jednak zrobić, gdy ta ładowność jest niewystarczająca i czy można ją zwiększyć?

Niezdatność samochodu do dalszej jazdy, awarie, kraksy i stłuczki, czasami wypadnięcia z drogi. W takich sytuacjach wzywana jest pomoc drogowa i przybywa właśnie z lawetą. Na lawecie zamontowana jest specjalna wciągarka, dzięki której można sprawnie umieścić niesprawny pojazd na lawecie i odwieźć do warsztatu, czy na oględziny techników policyjnych. Wszystko po to, aby nie blokować ruchu drogowego i szybko udrożnić dany odcinek jezdni. Zdarza się, że auto jest duże, np. ciężki SUV i czy w wypadku małej ładowności lawety istnieje możliwość zwiększenia ładowności? Otóż można i jest to możliwe w świetle prawa, ale do tego celu trzeba nabyć specjalny rodzaj przyczepy, Tego rodzaju przyczepa jest czymś w rodzaju dodatkowej osi, która rozkłada ciężar przewożonego pojazdu na większej płaszczyźnie tutaj na większej liczbie osi. Dzięki takiemu rozwiązaniu można przy tym uzyskać całkiem sporo do ładowności lawety, bo nawet do siedmiuset kilogramów. Jeżeli natomiast pragniemy przewieźć cięższe auto, wówczas może pomóc wypożyczalnia autolawet z dodatkową osią.

Zwiększenie ładowności autolawet nie jest wynalazkiem nowym, ale popularnym już od dłuższego czasu nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach. Na rynku polskim funkcjonują firmy zajmujące się tego rodzaju zleceniami, gdyż często dodanie przyczepy z dodatkową osią jest jedynym możliwym sposobem do legalnego przewiezienia ciężkiego pojazdu. Auto lawety są bowiem wykorzystywane wprawdzie na wiele sposobów, to głównie do przewożenia pojazdów, często pojazdów nie nadających się do użytku. Każda laweta fabryczna ma  ograniczenia, a za pomocą dodatkowej osi zwiększymy jej ładowność. A co niebagatelnie istotne, jest to legalne i bezpieczne.