Hobby / Zdrowie · 19 maja 2020

Czy warto skorzystać z usług trenera personalnego?

Czy warto skorzystać z usług trenera personalnego?

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Czy warto skorzystać z usług trenera personalnego? Jak uzyskać nienaganną sylwetkę, jednocześnie rezygnując z zajęć na siłowni? Jedną z opcji jest skorzystanie z porad trenera personalnego. Taka usługa jest oczywiście droższa od zajęć grupowych, jednak szybciej pomaga dojść do celu, ponieważ instruktor podchodzi do ćwiczeń indywidualnie, zważając na kondycję, wiek czy budowę ciała ćwiczącego. Stąd treningiem personalnym nazywa się zajęcia, podczas których trener pracuje tylko z jedną osobą w taki sposób, by jak najszybciej osiągnęła ona odpowiednie wyniki.

Dla kogo jest przeznaczony?

Usługa treningu jest przeznaczona dla osób, spodziewających się natychmiastowych efektów swoich ćwiczeń. Godna polecenia jest także dla początkujących ćwiczących, którzy mogą dowiedzieć się, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, poznają tajniki treningu oraz jakość własnego organizmu. Coraz częściej skłaniają się osoby zaawansowane, jednak niezadowolone obecnymi wynikami treningów. Najczęściej proszą one o radę i spojrzenie z zewnątrz, co można poprawić. Trenerzy personalni sprawują funkcję prozdrowotną. Z prośbą o pomoc przychodzą do nich osoby, chcące wyeliminować wady postawy lub wzmocnić kręgosłup. Czasami zdarza się tak, że niektórzy zaniechując ćwiczeń. Wtedy, po długiej przerwie, indywidualna praca z trenerem może przynieść szybszy powrót do dawnej formy, szczególnie osobom starszym, które są zmuszone zmniejszyć intensywność treningu. Trener personalny jest bardzo dobrym motywatorem. To on powinien natchnąć do działania i wyznaczać drogę do celu.

Najważniejszą informacją dla trenera jest nie kondycja ale cel, jaki chce osiągnąć dany uczestnik. Dopiero w dalszej kolejności dostosuje trening, jaki należy wykonać. Od pierwszych zajęć będzie obserwować, jakie są zalety i wady ćwiczącego i na bieżąco będzie modyfikować program. Odpowiedzialność trenera polega na wyznaczeniu optymalnego czasu, w jakim będzie można zrealizować zamiary oraz dokładne wytłumaczenie, dlaczego to tyle potrwa. Takie podejście do klienta uświadomi mu, w jakim stanie jest jego organizm a także, jakie ćwiczenia są najbardziej optymalne. Trener personalny dzieli się swoją wiedzą, którą każdy może wykorzystać w przyszłości a podczas jego nieobecności można samodzielnie wykonywać wszystkie ćwiczenia. Trener czuwa nad prawidłowością wykonywanych zadań, odpowiednim nastawieniem psychicznym, szczególnie w momentach kryzysowych. Monitoruje także stan zdrowia ćwiczącego.

Przeważnie można zasięgnąć od niego porady w kwestii prawidłowego żywienia, mimo że nie jest dietetykiem. Taka wiedza przydaje się na początku treningów, kiedy trzeba wpoić inne nawyki żywieniowe i wyeliminować złe pożywienie z diety. Odpowiedzialny trener nie przekonuje, żeby już na starcie ćwiczeń zaopatrywać się w różnorodne suplementy. One powinny być stopniowo włączane do diety w tym czasie, w którym organizm rzeczywiście ich potrzebuje. Przydadzą się po kilku miesiącach bardzo intensywnych treningów.

Przewaga nad zajęciami grupowymi

Czy warto skorzystać z usług trenera personalnego?

Czy warto skorzystać z usług trenera personalnego?

Trening indywidualny jest zdecydowanie bardziej efektywny. Wszystkie ćwiczenia są dostosowane do możliwości ćwiczącego. Program może być ułożony tak, aby klient jak najszybciej osiągał wyniki i był z zajęć zadowolony. Trener zwraca uwagę nie tylko na kondycję, ale i na budowę ciała oraz potrzeby ćwiczącego. Trening w grupie charakteryzuje się uśrednieniem ćwiczeń. Jego zadaniem jest dopasowanie ćwiczeń do największej możliwej ilości odbiorców. Osoby, które przychodzą na zajęcia grupowe łączy ten sam cel a zajęcia są dostosowane do jego osiągnięcia. Jednak te same zadania wykonują osoby o różnym stopniu zaawansowania czy innej kondycji. Wreszcie, nie wiadomo, jak poszczególny organizm zareaguje na uśrednioną dawkę ćwiczeń. Trening personalny jest o tyle dobry, że trener zmniejszy obciążenia, gdy klient jest przemęczony lub ma zły dzień. Na to nie można liczyć podczas zajęć w grupie. Z faktu, iż niekiedy można zrobić więcej niż przewiduje plan, samodzielny trening szybciej doprowadzi do zamierzonych efektów.

Kolejna zaleta treningu personalnego polega na spotkaniu się w miejscu odpowiednim dla klienta, więc istnieje możliwość ćwiczenia w domu. Wiadomo, że niektóre ćwiczenia wymagają posiadania specjalistycznego sprzętu, który znajduje się w siłowniach. Jednak królują zadania, wymagające jedynie odrobiny przestrzeni. Gdy przychodzi do takiego rodzaju ćwiczeń, warto umówić się z trenerem u siebie.

Kwestie finansowe

Niewątpliwie trening indywidualny jest droższy od grupowego. Czy opłaca się taki wydatek? To zależy od celów klienta i tego, czy zajęcia w grupie będą wystarczające. Ciekawym wyborem są zajęcia mieszane. Zajęcia z trenerem personalnym będą polegać na nauce techniki ćwiczeń i samodzielnym treningu i doraźnych spotkaniach indywidualnych mających na celu skonsultowanie się ze specjalistą a w międzyczasie uczestniczy się w zajęciach grupowych. Trening indywidualny nie jest dla każdego, ponieważ w grę wchodzą także kwestie finansowe. Warto obserwować i pytać inne osoby, uczęszczające na zajęcia indywidualne, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy wiedza o takim treningu może być przydatna.