Hobby · 3 października 2019

Jeździectwo, czyli pasja na całe życie

Jeździectwo, czyli pasja na całe życie

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Jeździectwo, czyli pasja na całe życie – nie chyba na świecie człowieka, który nie chciałby jeździć na koniu, prawda? Jest to pasja, zamiłowanie, dla wielu miłość budząca ogromne emocje, wrażenia, niezwykłą przygodę. Ze względu jednak na duże koszty nie każdy może sobie na taki rodzaj sportu czy pasji pozwolić. Ci jednak, którzy rozpoczynają przygodę w szybkim czasie przekonują się, że jest to całe ich życie.

Jest połączeniem turystyki i rekreacji na którą decyduje się coraz więcej osób. Ludzie wyjeżdżają na wczasy do agroturystyk, w których oferuje się konne jazdy, naukę skoków, różnorodne zawody i wyścigi z udziałem koni. Jeździectwo cieszy się także dużą popularnością ze względu na terapie dla osób niepełnosprawnych, gdzie kontakt z koniem dla wielu stanowi podstawę rehabilitacji. Mówimy wtedy o tak zwanej hipoterapii. Jedno jest pewne – jazda na koniu to przyjemność, relaks, to dobra zabawa i pasja, która może stać się naszym całym światem. Odzież jeździecka staje się ubraniem na co dzień.

Gatunki koni

Zanim rozpoczniemy przygodę warto zdobyć podstawowe informacje, aby móc w tej tematyce zacząć przygodę. Podstawą jest znać na pewno rasy i typy koni, co pozwoli nam wiedzieć, na jaki my będziemy jeździć i dlaczego. Najbardziej popularnych podziałem jest wyróżnienie koni gorącokrwistych, do których zaliczymy: araby, konie pełnej krwi angielskiej i angloaraby-ą to konie lekkie i szlachetne. Drugą grupę stanowią konie zimnokrwiste: bretony, ardeny, fiordingi, które są ciężkie masywne. W zależności od rodzaju konia możemy mówić o szybkości jazdy, o skokach, o posłuszności i wielu innych cechach, które przypisuje się konkretnym gatunkom. Jeśli chodzi o jeździectwo niezwykle ważnym jest fakt, na jakim koniu będziemy rozpoczynać swoją przygodę i na jakim dalej będziemy jeździć. Co warto wiedzieć jeszcze o koniach? Na pewno to, że poruszać może się on trzema chodami. Pierwszy to step, drugi kłus, trzeci galop. Jadąc na koniu można więc poruszać się z prędkością 6-8 km/h, 12-18 km/h, ale i do 60km/h. Niezależnie na jakim koniu i z jaką prędkością, bez względu na to, czy w stadninie na wybiegu czy w lesie, jazda konna jest szczególnym sportem i tylko będąc bezpośrednio już na koniu można mówić o emocjach, jakie towarzyszą temu właśnie zajęciu.

Jaki sprzęt należy zakupić dla konia?

Jeździectwo, czyli pasja na całe życie

Jeździectwo, czyli pasja na całe życie

Aby można było prowadzić konia należy posiadać do tego odpowiedni sprzęt. W szkołach jeździeckich sprzęt ten znajduje się w stajniach i przed rozpoczęciem nauki, każdy koń zostaje w niego wyposażony. Co więc składa się na sprzęt dla konia? Jest to oczywiście ogłowie, a więc uzda, które składają się z wędzidła i zestawu pasków ze skóry, które połączone są z wodzami. Zakłada się je koniowi na głowę. Kolejnym elementem jest oczywiście siodło, które jeśli chodzi o jeździectwo stanowi jeden z nadrzędnych elementów dobrze wyposażonego konia. Siodło mocujemy na końskim grzbiecie za pomocą specjalnego popręgu. Od niego odchodzą strzemiona, w które jeźdźcy wkładają nogi. Siodło umożliwia poprawny dosiad i możliwość jazdy konnej w sposób płynny i przyjemny. Ten rodzaj wyposażenia konia należy dobrać indywidualnie do każdego jeżdżącego, gdyż zależy on od masy ciała, od proporcji, wysokości. Siodło dobiera się zarówno do jeżdżącego, jak również i do samego konia. Konie biorące udział w wyścigach lub biegające dużo na twardej powierzchni potrzebują oczywiście podkowy, a zimą wkręcane hacele. Tak wyposażony koń może być gotowy do jazdy ze swoim prowadzącym.

Jaki sprzęt potrzebuje jeździec?

Aby jeździć na koniu należy posiadać do tego odpowiedni sprzęt. Początkowo, kiedy przygodę dopiero się rozpoczyna sprzęt taki otrzymuje się w szkółkach. Kiedy jednak zaczynamy interesować się tym sportem na poważnie i widzimy, że jeździectwo staje się naszym hobby i zamiłowaniem, któremu poświęcamy coraz więcej czasu wtedy warto zainwestować we własny sprzęt. Co jest więc takiemu jeźdźcy potrzebne? Oczywiście najważniejsze- nakrycie głowy, a więc specjalny toczek, który wykonany musi być ze sztywnego plastiku, a na zewnątrz pokryty aksamitem. Ważne są też odpowiednie buty na tyle wysokie, aby chronić przed otarciami. Istotną rolę odgrywają także spodnie zwane bryczesami, które to nie posiadają  szwów wewnątrz nogawek, a na kolanach posiadają specjalne wzmocnienia. I na koniec ważne są także rękawiczki, aby trzymając pasy nie doprowadzić do odcisków. Jeśli zaś ktoś uprawia jeździectwo profesjonalnie i bierze udział w zawodach musi także posiadać koszulę, jasne bryczesy i frak zwany rajtrokiem w kolorze czerwonym lub też czarnym.

Jedno jest pewne – sport ten jest niezwykle piękny, wciągający i mający w sobie wiele zalet. Niestety, nie jest on dla każdego i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Ci, którzy mają taką możliwość z pewnością mogą nazwać siebie prawdziwymi szczęściarzami.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski szwedzki duński