Uncategorized @mk · 8 ноември 2019

Ubrania dla niemowlaków – jak je rozróżnić, z czego powinny być uszyte i gdzie kupić, by nie wydać fortuny?

Облека за бебиња – како да ги разликувате, од што треба да се направат и каде да се купат за да не се трошат богатство?

Ostania aktualizacja 8 ноември 2019

Многу жени на одредена возраст се подготвуваат за една од најважните улоги во нивните животи – да се биде мајка. Оваа улога бара многу квалитети од жена што не може да се види пред породувањето. Мама мора да биде трпелива, грижлива, одговорна, економична, прудентна и многу други. Но, пред да се случи ова, очекуваната мајка треба да донесе многу важни одлуки, вклучително и прашањето за облекување на раѓањето на детето. Мајките почетници често не знаат што да облекуваат бебиња наместо вообичаената маица или панталони, од какви материјали треба да се направат овие алишта и каде да ги бараат.

Видови облека за бебиња

Соблекувалната за мало дете е пообемна отколку за просечна жена. Во него има секаков вид облека за бебиња, некои од нив имаат интригантен изглед и интересно име. Но, како ги добивате?

Најчесто, детето го облекува телото. Тоа е таква облека за новороденче, без која ниту едно дете не може да направи. Името потекнува од англиски јазик, тело значи тело, а овој вид облека за бебиња го покрива целото тело. Телото е прицврстено во препоните, може да има долг или краток ракав. Понекогаш има тело со загради. Кафтаники е уште еден горен дел на гардеробата, која иако не е поврзана најдобро, често е многу корисна, главно во зима. Таквата јакна може безбедно да се стави на бебето со кратки ракави на бебето. Секако не ладно.

Една од најважните облеки во гардероба за бебиња е кловн. Името е многу адекватно, затоа што куклата има ракави и нозе со вградени нозе. Најчесто служи како пижами, многу е удобно да се носи, па дури и почетната мајка нема многу проблеми да ја носи оваа облека за бебиња. Сепак, вреди да се напомене дека кловнот е ископан по целата должина, а не да се носи над главата, затоа што облекувањето на таков кловн може да биде еден голем неуспех. Рампите вршат слична функција како кловнот. Од каде потекнува ова име, никој не знае, но тоа е еден вид тело, исто така прицврстено во чекор, со додадени шорцеви. Оваа комбинација создава облека наречена ampидови, кои се совршени за топлите летни денови и ноќи.

Ромите се добро познати во Полска, иако веќе се заборавени. Панталони со вградени нозе кои завршуваат само на рамената на детето, најчесто прицврстени со загради. Ова не е многу погодно решение за детето или мајката да ги облекува.

На списокот на облека за бебиња ( девојчиња и момчиња ) мора да има шорцеви и панталони за спиење. Како изгледаат шорцевите или пантолоните, секој знае, но кои се половина панталони? Едноставно кажано, ова се панталони со затворени нозе. Ова е интересно решение што целосно ја елиминира употребата на чорапи.

Најдобри материјали за облека за бебиња

Облеката за бебиња не е лесна тема. Мноштво видови не е сè. Важни, при изборот на најдобрата опција за дете, се и материјалите од кои беа сошиени овие алишта. Мало дете сè уште нема точна терморегулација, тој често се пот, се движи многу, па затоа е важно материјалот да биде лесен, воздушен и целосно природен. Покрај тоа, кожата на мало дете е исклучително деликатна, нема заштитна бариера, па затоа вештачките материјали не се опција. За жал, ова не секогаш оди од рака со цената.

Најпопуларниот материјал од кој се шива бебешка облека е памук. Облеката за бебиња што е зашиена од памук е многу мека, удобна, пријатна за допир и исто така воздушна. Памукот е материјал што не ги ограничува движењата на детето, многу добар избор е и памучна постелка за креветчето. Памукот ја има својата уште подобра разновидност – органски памук, кој веќе е поскап. Органскиот памук е инаку органски памук, кој се одгледува без вештачки или хемиски средства.

Постелнината веќе долго време е познат природен материјал. Детската облека направена од неа е неверојатно воздушна, што е важно главно во текот на летото. Ленот, исто така, се карактеризира со антибактериска активност и долга издржливост во споредба со другите материјали.

Муслин е уште еден материјал што се користи за производство на облека за бебиња. Плетен е од памук, волна и свила, а благодарение на посебниот начин на ткаење, тој е совршено дише и затоа не дозволува детето да се прегрее.

Бебе облека – каде да се купи?

Детската облека може да се купи практично насекаде – од онлајн продавници, стационарни продавници, супермаркети или тезги на пазарот. Не сите мајки имаат удобна финансиска состојба што ќе им овозможи да потрошат огромни суми пари на облека за своите деца. За оние чиј живот не е разгален, важен е секој злоти што може да се спаси. Понекогаш, сепак, вреди да се остави нешто за да може да му купи на вашето дете подобра облека што ќе трае долго, нема да боли, ќе изгледа убаво, а детето ќе биде пријатно и воздушно.

Ten post dostępny jest także w języku: English Czech French German Italian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Arabic Croatian Danish Dutch Estonian Finnish Galician Hungarian Irish Latvian Lithuanian Mongolian Nepali Romanian Serbian Slovak Slovenian Tamil Thai Turkish Uzbek Welsh