Technologia · 24 października 2019

Funkcje, rodzaje, rozmiary pamięci RAM

Funkcje, rodzaje, rozmiary pamięci RAM

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Funkcje, rodzaje, rozmiary pamięci RAM – pamięć RAM ma wiele nazw. Pamięć o dostępie swobodnym (RAM) określa cel, zapamiętanie i przechowywanie tymczasowych informacji wymaganych przez procesor podczas wykonywania operacji. Angielski skrót RAM (Random Access Memory) oznacza pamięć o swobodnym dostępie, tzn. żądanie wymaganej lokalizacji pamięci jest bezpośrednie, nie ma to wpływu na inne bloki.

Ponadto ten typ pamięci nazywany jest ulotnym, co oznacza, że dane są w nim przechowywane, dopóki urządzenie, w którym jest zainstalowany, nie zostanie włączone. W rozmowach specjalistów IT pojawia się słowo RAM, ale najczęściej jest to po prostu pamięć: komputer, telefon, serwer itp. Warto zastanowić się, dlaczego potrzebna jest pamięć RAM, rozważyć najważniejsze cechy, które wpływają na szybkość i wydajność i zasługuje na uwagę przy wyborze.

Funkcje pamięci RAM

Funkcje, rodzaje, rozmiary pamięci RAM

Funkcje, rodzaje, rozmiary pamięci RAM

Oprócz systemu operacyjnego komputer ma również pamięć tylko do odczytu ROM, lepiej znaną, jako dysk twardy. Jest to pamięć nieulotna, która zachowuje wszystkie informacje nawet po wyłączeniu komputera. Do wykonania pracy centralny procesor wymaga informacji przechowywanych na dysku twardym. Dane są kopiowane z dysku twardego do pewnego rodzaju bufora, którym jest pamięć RAM, a po zakończeniu pracy, po zapisaniu (w razie potrzeby) zmienionych danych z powrotem na dysk twardy, pamięć RAM jest czyszczona.

Oprócz procesora, informacje przechowywane w pamięci RAM mogą być wykorzystywane przez inne komponenty systemu, takie jak karta graficzna itp. w celu zwiększenia prędkości. Tak, więc pamięć RAM przyspiesza proces interakcji między procesorem a dyskiem twardym, a zatem prowadzi do wzrostu wydajności sprzętu, jako całości. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, które parametry pamięci RAM osiągną największą wydajność i w jakich warunkach system w ogóle nie będzie działać.

Rodzaje pamięci RAM

Pamięć statyczna (SRAM – statyczna pamięć RAM) szybka, ale nie tania, często znajduje zastosowanie w pamięci podręcznej procesorów, kart graficznych itp. Pamięć dynamiczna (DRAM – Dynamic RAM) nie jest tak szybka jak statyczna, ale tańsza i jest wszechobecna w komputerach i innych urządzeniach. Powszechna generacja pamięci dynamicznej DDR SDRAM (angielska synchroniczna pamięć DRAM Double Data Rate), charakteryzująca się podwójną szybkością transmisji danych:

  • DDR SDRAM
  • DDR2 SDRAM
  • DDR3 SDRAM
  • DDR4 SDRAM.

Różnią się między sobą liczbą styków, złącza, zwiększoną produktywnością i zmniejszonym zużyciem energii z generacji na generację. Obecnie najbardziej popularne są moduły DDR3 i DDR4.

Częstotliwość operacji w pamięciach RAM

Parametr charakteryzujący przesyłanie danych między pamięcią RAM a procesorem na jednostkę czasu, częstotliwość, również wpływa na szybkość systemu. Wysoka szybkość oznacza, że przesyłanych jest więcej informacji. Jest mierzony w megahercach i zapisywany obok rodzaju pamięci: DDR3-1200, gdzie 1200 (MHz) to częstotliwość przesyłania danych.

Przepustowość pamięci RAM

Szybkość systemu zależy również od przepustowości pamięci RAM ilości przetwarzanych informacji w jednostce czasu. Jest mierzony w megabajtach na sekundę, w charakterystyce paska pamięci jest oznaczony w następujący sposób: PC3-10600, gdzie 10600 (MB / s) jest maksymalną możliwą prędkością przetwarzania danych.

Czasy w pamięciach RAM

Innym wskaźnikiem, który wpływa na wydajność urządzenia komputerowego, jest czas oczekiwania na wykonanie poleceń przez RAM, czasy (opóźnienie), które są odpowiedzialne za przygotowanie pamięci do pracy w celu uniknięcia zniekształceń danych. Im niższy wskaźnik taktowania, tym bardziej produktywna pamięć RAM. Na pasku pamięci zaznaczone są 4 typy taktowania (2-2-3-6-6) lub pierwsza z wartości (CL2).

Rozmiar pamięci RAM

Jedną z głównych cech, które najczęściej są brane pod uwagę przy wyborze pamięci RAM, jest jej objętość, mierzona w megabajtach i gigabajtach. Oczywiście im większa ilość pamięci RAM, tym szybciej komputer będzie działał. Ale są niuanse. Po pierwsze, liczba i rodzaj gniazd na płycie głównej fizycznie ogranicza liczbę i rodzaj gniazdek, które można zainstalować w komputerze. Po drugie, nawet, jeśli weźmie się moduły maksymalnej objętości, to od mocy procesora zależy, czy wszystkie te gigabajty zostaną w pełni wykorzystane, czy też pieniądze zostaną zmarnowane.

Faktem jest, że 32-bitowe procesory obsługują nie więcej niż 4 GB pamięci RAM. Procesory 64-bitowe mogą również pracować z dużymi wolumenami. Należy szczególnie zauważyć, że przy wyborze sparowanych pasków RAM ważne jest, aby wszystkie parametry były takie same, w przeciwnym razie system będzie działał z najniższymi wartościami lub w ogóle nie będzie działał. Ponadto należy rozważyć, które moduły pamięci obsługują procesor i płytę główną.

Pamięć RAM serwera

Oprócz maksymalnej wydajności i prędkości pamięć serwera wymaga wysokiej niezawodności i płynnego działania. Przypadkowe błędy występujące w procesie ciągłej pracy negatywnie wpływają na wydajność serwera i mogą prowadzić do utraty danych. Aby tego uniknąć, w pamięci RAM dla serwera koniecznie stosowana jest technologia ECC (Error Correctioning Code) korekcja najbardziej prawdopodobnych błędów przez redundantne kodowanie informacji.

Gniazda pamięci obsługujące technologię korekcji błędów mają dodatkowe układy zawierające kod ECC. Z tego powodu wzrasta cena pamięci RAM serwera. Płyta główna, mikroukład i procesor muszą obsługiwać moduły pamięci ECC, co również wpływa na zwiększenie całkowitych kosztów sprzętu. Inny typ pamięci serwera jest buforowany lub rejestrowany. Pasek ma jeden lub więcej układów rejestrujących do buforowania danych z kontrolera pamięci. Ta funkcja projektowania zmniejsza obciążenie kontrolera, dzięki czemu można zainstalować większą liczbę modułów pamięci.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski szwedzki duński