Praca / Edukacja · 25 lutego 2019

Kurs fizjoterapia w sporcie

Kurs fizjoterapia w sporcie

Ostania aktualizacja 18 grudnia 2022

Kurs fizjoterapia w sporcie – fizjoterapeuci mogą znaleźć zatrudnienie w różnych miejscach. Jednym z nich są ośrodki sportowe, które szkolą w profesjonalny sposób osoby w kierunku sportowym. W takich miejscach niezbędne są osoby, które mają ukończony kurs dla fizjoterapeutów sportowych, ponieważ opieka fizjoterapeutów jest tam szczególnie potrzebna dla zachowania pełnej sprawności organizmu podopiecznych. Jak zostać specjalistą w tej dziedzinie i rozpocząć swoją karierę u boku najlepszych sportowców, jaki zakres obejmuje tego typu szkolenie dla fizjoterapeutów piszemy poniżej.

Czym są kursy dla fizjoterapeutów sportowych

Kurs fizjoterapia w sporcie

Kurs fizjoterapia w sporcie

Kurs fizjoterapia dla sportowców to specjalistyczne szkolenie, ponieważ osoby czynnie i zawodowo uprawiające sport są narażone na różnego typu urazy, które powinny być zawsze leczone pod okiem specjalistów. Osoby po odbyciu kursy dla fizjoterapeutów sportowych, mogą rozpocząć pracę ze sportowcami w klubach sportowych. Najczęściej tematyka kursu jest skonstruowana w ten sposób, aby podjęte zostały najbardziej popularne urazy i sposoby ich leczenia w różnych dziedzinach sportowych. Dzięki temu osoba po ukończeniu takiego kursu posiada wszechstronna wiedze z zakresu fizjoterapii sportowej. Kursy dla fizjoterapeutów składają się zarówno z teoretycznego omówienia wszelkich zagadnień związanych z urazami, a także praktyczne wykorzystanie wiedzy, jak i wykonywanie zabiegów fizjoterapeutycznych. Zakończeniem całego szkolenia jest egzamin, który po jego zaskoczeniu w pełni uprawnia do wykonywania tego zawodu.

Jak przebiega szkolenia dla fizjoterapeutów sportowych

Pierwszym etapem szkolenia zawsze jest wprowadzenie w tematykę sportową uczestników kursu. Na tym etapie omawiana jest pierwsza pomoc, zastosowanie opatrunków uciskowych. Omawiana jest także w dokładny sposób zawartość walizki fizjoterapeuty, która jest niezbędnym elementem w pracy. Następnie kursanci zapoznają się z typowymi ogólnymi urazami w sporcie takimi jak urazy więzadeł i łąkotek, przeciążenia, a także terapia zapobiegawcza, czyli wszelkiego rodzaju masaże terapeutyczne zapobiegające kontuzjom w okresie wzmożonej aktywności podopiecznych. Kolejny etap to dokładniejsze omówienie urazów w poszczególnych dyscyplinach sportowych. Każda dyscyplina sportu rządzi się swoimi prawami i posiada charakterystyczne urazy, których leczenie odbywa się w całkiem inny sposób.

Najczęściej w trakcie kursów dla fizjoterapeutów ta część jest podzielona na dyscypliny sportu ze względu na najbardziej przeciążone części ciała i tak w jednej grupie znajduje się siatkówka, piłka ręczna i koszykówka. Gdzie w tych dyscyplinach najczęściej można spotkać urazy górnych kończyn. Wszelkiego rodzaju urazy stawów barkowych, stawu łokciowego, urazy sportowe dłoni, zwichnięcia, zerwania i złamania. Kolejna grupa omawiana na kursach dla fizjoterapeutów to dyscypliny sportowe, w których najbardziej narażone na urazy są dolne kończyny. Jest to piłka nożna, hokej, lekkoatletyka. W tej części kursanci poznają najczęściej zagadnienia związane z terapią stawów biodrowych, kolanowych, zerwania więzadeł, a także terapia odcinka lędźwiowego czy też stopy i kolan.

Fizjoterapeuta sportowy jednak nie tylko zajmuje się leczeniem samych urazów, jego bardzo ważnym zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie występowaniu tych urazów w przyszłości. Dlatego też w trakcie kursów dla fizjoterapeutów poruszana jest także tematyka przygotowania motorycznego zawodników. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia i zabiegi, które mają na celu wzmocnienie najbardziej obciążonych w trakcie uprawiania sportu części ciała. Ten etap pozwala na kompleksowe zdobycie wiedzy, która jest bardzo ceniona zwłaszcza w klubach sportowych, gdzie sprawność zawodników jest wręcz na wagę złota.

 

Co potrafi fizjoterapeuta po ukończeniu kursu

fizjoterapia kurs sportKursy dla fizjoterapeutów mają na celu przygotowanie jego uczestników do zajmowania się najczęściej występujących urazów zawodników we wszelkich dziedzinach sportu, a także pozwalają zdobyć umiejętności związane z wykonywaniem okresowych badań, diagnozowania i planowania treningów. Po odbytym kursie dla fizjoterapeutów sportowych każdy powinien potrafić rozpoznać, zbadać i zdiagnozować podstawowe urazy sportowe. Przeprowadzić w prawidłowy i skuteczny sposób terapię stawów łokciowych, kolanowych i biodrowych. Potrafić przeprowadzić wszelkiego rodzaju terapie barku i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Także planowanie odpowiednich treningów motorycznych nie powinno dla niego Stanowić żadnego problemu. Także dokumentacja sportowa i jej uzupełnianie będzie leżeć w jego gestii.

Ukończenie takich kursów dla fizjoterapeutów jest gwarancją pracy nawet w najbardziej renomowanych ośrodkach sportowych. Koszt całego kursu w zależności od ośrodka szkoleniowego waha się w granicach od tysiąca złotych do nawet kilkunastu tysięcy, jednak im bardziej renomowany ośrodek, który przeprowadzi kurs dla fizjoterapeutów sportowych, tym wyższa gwarancja otrzymania dobrego stanowiska w przyszłości.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski szwedzki duński