Uroda · 9 października 2019

Chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Chirurgia plastyczna jako jedna z dziedzin medycyny rozwija się niesamowicie szybko i prężnie. Wbrew stereotypowej opinii – nie pomaga ona jednak jedynie skupionym na swoim punkcie bogatym paniom, ale też i w mniejszej części panom. Służy ona nie tylko wyzbyciu się kompleksów na punkcie swojego wyglądu: zbyt obszernego lub krzywego nosa, czy też zbyt małych lub obwisłych piersi albo usunięciu zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej.

Chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna jest sławna również z powodu pomocy, jaką niesie osobom po diametralnej zmianie wyglądu związaną z utratą części lub całości twarzy nie mając wpływu na taki stan rzeczy. Mowa tutaj na przykład o ofiarach pożarów, wypadków samochodowych albo napaści (głównie na tle religijnym lub rasistowskim).

Chirurgia służąca ratowaniu ludzi właśnie po takich tragediach nosi nazwę chirurgii korekcyjnej. Chirurdzy plastyczni, nie inaczej jak lekarze innych specjalizacji, ratują zdrowie i życie ludzi – nie tylko poprawiają drobne wady wyglądu. To właśnie dzięki nim ludzie ze złamanymi kościami twarzoczaszki, wyszarpanymi ranami lub ze spaloną skórą twarzy mogą odzyskać swój normalny wygląd, zostawiając w przeszłości obraz swojej zniekształconej twarzy.

Chirurgia plastyczna jest jedną z najtrudniejszych specjalizacji medycyny. Jednakże jest też jedną z tych najbardziej wdzięcznych i satysfakcjonujących dla jej specjalistów, dzięki którym osoby poszkodowane mogą wrócić:
– do normalnego funkcjonowania społecznego,
– do kontaktów interpersonalnych,
– do pokazywania się publicznie innym ludziom,
a także możliwe jest zapomnienie o wszystkich złych chwilach, jakie ich spotkały oraz o opłakanych i dramatycznych skutkach jakie te momenty odniosły. Z tego właśnie względu doktorzy zajmujący się chirurgią korekcyjną zasługują na nie lada szacunek, a nawet miano bohaterów – gdyż tylko osoby, które poczuły na własnej skórze utratę swojego wizerunku rozumieją, jak bardzo można być wdzięcznym za to, aby znów stać się „normalnym”.

Niemalże każdego dnia każdziuteńki z nas słyszy o mających miejsce na całym świecie wypadkach samochodowych i innych tego typu tragediach ludzkich, w których ludzie ponoszą okropne straty – nie tylko materialne… Do szpitali na całym świecie trafiają pacjenci poparzeni, wymagający przeszczepu skóry; ludzie wymagający złożenia kości twarzoczaszki, pozszywania skóry twarzy i wiele, wiele innych pokrzywdzonych.

Chirurgia plastyczna ratuje życie dwojako:
– kiedy złamania i deformacje blokują drogi oddechowe lub układ pokarmowy, a zwykły gips i unieruchomienie się nie sprawdzają;
– kiedy ludzie nie radząc sobie z własnym „nowym” powypadkowym (jeszcze nienaprawionym chirurgicznie) wyglądem popadając  w głęboką depresję mają problemy z akceptacją samego siebie, a nawet mogą odebrać sobie życie.

Cena wykonania operacji chirurgicznej, bez względu czy jest to poprawienie wyglądu, czy jego stworzenia na nowo, nie jest niska. Są to jedne z najdroższych zabiegów – nie tylko w Polsce. Choć w pewnych przypadkach jest to jedyna szansa na odzyskanie sprawności, nie każdy człowiek ma na tyle bogaty budżet i odłożone oszczędności, by sobie na nią pozwolić – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że nieszczęścia, które są powodem konieczności wykonania takiej operacji, zwykle zdarzają się w najmniej spodziewanym momencie.

Chirurgia plastyczna zajmująca się regenerowaniem twarzy po jej zniekształceniu, pomaga również wyzbyć się jakichkolwiek śladów po długiej drodze „naprawiania” wyglądu. Po szyciu ran zostają często blizny, których zaniknięcie jest niezwykle trudne, czasem nawet niemożliwe. W niektórych przypadkach są ogromne, w odznaczających się kolorach, bądź też przyprawiające o ból, czy nieustanne uczucie „ściągania”. Chirurdzy plastycy nie potrafią ich zniwelować do zera, jednak dzięki nim, blizny są znacznie mniejsze, prawie lub całkiem niewidoczne, gładkie i elastyczne.

Biorąc pod uwagę patos czynów, do jakich zdolni są lekarze medycyny estetycznej ratując poszkodowanych, powinny odejść w cień wszystkie przekonania o tym, że są oni uważani za:
– niepotrzebne marionetki, którymi sterują ludzie chcący na siłę zrobić siebie idealnymi;
– konowałów nie wstrzymujących się przed niczym widząc plik banknotów.

Przyszłościowe są więc studia kwalifikujące młodych ludzi do wykonywania tego zawodu, gdyż zapotrzebowanie na chirurgów plastyków wciąż rośnie, a zakres chirurgii jest niesamowicie obszerny ( można kształcić się w kierunku chirurgii estetycznej, korekcyjnej, a także w kierunku wykonywania nie aż tak intensywnych zabiegów).  Nie myśląc już o korzyściach emocjonalnych, jakie daje widok radosnej, patrzącej z niedowierzaniem osoby na efekt pracy tego lekarza, nie da się ukryć, że również stabilizacja finansowa jest dla niego pewnikiem. Tak więc ogromna wiedza, sprawność ręki, intensywna praca, na pewno daje oczekiwane rezultaty. Poza tym, jak już wspomniane było wcześniej – chirurgów plastyków uważa się za bohaterów, a także artystów – więc czyż to nie wystarczający powód do kształcenia w takim kierunku?

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski rosyjski szwedzki duński holenderski