Uroda · 26 lutego 2021

Jak działa płyn na wrastające paznokcie?

Jak działa płyn na wrastające paznokcie?

Ostania aktualizacja 18 października 2022

Jak działa płyn na wrastające paznokcie? Problem wrastających paznokci wiąże się z bardzo dużym dyskomfortem. Najczęściej pojawia się u młodych ludzi i bywa, że wymaga interwencji chirurgicznej. Niestety po jakimś czasie paznokieć ponownie wrasta i niezbędna jest ponowna wizyta u specjalisty. Przez długi czas nie było skutecznych metod na radzenie sobie z tym problemem.

Wraz z coraz większą popularnością gabinetów podologicznych, wzrosła również świadomość istnienia innych metod leczenia niż te tradycyjnie stosowane przez chirurgów. Obecnie można kupić również preparaty, z których bezpiecznie korzysta się w domu. Jak działa płyn na wrastające paznokcie? Najpierw przyjrzyjmy się, na czym polega istota problemu.

Wrastające paznokcie – najczęstsze przyczyny

Problem wrastających paznokci dotyczy przede wszystkim stóp. W dłoniach zdarza się dużo rzadziej. Polega na wrastaniu płytki paznokcia w skórę, co powoduje silne dolegliwości bólowe, a nawet niemożność chodzenia. W zaawansowanych sytuacjach powstają stany zapalne lub tworzą się ropienie. Bywa, że skóra zostaje przecięta przez paznokieć, przez co następuje krwawienie. Na tym etapie trudno jest poradzić sobie domowymi sposobami i konieczne jest udanie się do specjalisty. 

Główne przyczyny wrastania paznokci to:

  • noszenie niewłaściwego obuwia (zbyt ciasnego, za dużego, na obcasach),
  • zbyt krótkie obcinanie paznokci i wycinanie po bokach,
  • uszkodzenia mechaniczne paznokcia,
  • halluksy,
  • płaskostopie,
  • otyłość,
  • wady postawy,
  • zaburzenia chodu,
  • skłonności wrodzone.

W kwestii skłonności wrodzonych uważne powinny być osoby, u których w najbliższej rodzinie występuje lub pojawiał się problem wrastających paznokci. Jeżeli zatem rodzice lub dziadkowie zmagali się z tym problemem, warto być szczególnie czujnym na wszelkie wczesne symptomy, które mogą dać o sobie znać. Dzięki temu możliwe będzie wczesne wdrożenie leczenia.
Nie sposób nie wspomnieć o sportowcach. W wielu dyscyplinach stopy, a szczególnie paznokcie narażone są na uszkodzenia. Tak jest u biegaczy, piłkarzy czy tancerzy. Nawet jeżeli tego typu dyscypliny uprawia się rekreacyjnie, należy zadbać o odpowiednio dopasowane obuwie.

Jak leczy się wrastające paznokcie?

Osoby, które zmagają się z tym problemem, w końcu trafiają do chirurga lub właśnie podologa. Przy niedużych zmianach, które nie doprowadziły jeszcze do silnych stanów zapalnych, można poradzić sobie, sięgając do domowych sposobów. W innych będzie niezbędne korzystanie ze specjalistycznych preparatów lub płynów. Niezbędny może także okazać się zabieg lub interwencja chirurgiczna. Co najczęściej wykonują specjaliści?

  • Podniesienie paznokcia i wykonanie tamponady. Można wykonać to w sytuacji, gdy paznokieć nie wrasta jeszcze mocno oraz nie pojawiły się zmiany ropne. Płytkę paznokcia podnosi się, a pod nią umieszcza np. tamponadę, która oddziela go od skóry. Miękki materiał opatrunkowy nasącza się płynem dezynfekującym, np. Octaniseptem, maścią z antybiotykiem lub wodą utlenioną. Dzięki temu, że przestrzeń pomiędzy wałem okołopaznokciowym a płytką paznokcia się powiększyła, ból zmniejsza się, a stan zapalny ma szanse się wyleczyć. Skuteczne jest także umieszczanie nici dentystycznej, która jest niezwykle pomocna w sytuacji, gdy przestrzeń pomiędzy paznokciem a skórą jest nieduża. 
  • Założenie klamry na wrastające paznokcie. Dzięki niej przywraca się prawidłowy kierunek wzrostu paznokcia oraz jego odpowiedni kształt. Klamra tak kształtuje płytkę, że od razu wyciąga ją spod skóry, zatem od razu po założeniu daje ulgę i zmniejsza dolegliwości bólowe. Istnieje kilka rodzajów klamer: klamra ze stali chirurgicznej, klamra naklejana, klamra metalowo-plastikowa, klamra plastikowo-drutowa.
  • Usunięcie fragmentu paznokcia. Jeżeli przy paznokciu wystąpił stan zapalny, krwawienie lub wysięk ropy, konieczne może okazać się częściowe usunięcie paznokcia w rejonie, w którym wrasta on w wał okołopaznokciowy.
  • Całkowite usunięcie paznokcia. Jest to procedura wykonywana w przypadku, gdy problem wrastania paznokcia nawraca, uszkadzając wał obok paznokcia. Lekarz usuwa wtedy zarówno paznokieć, jak i łożysko paznokcia (tkankę, która znajduje się pod nim). Zanim paznokieć odrośnie, palec nie posiada naturalnej ochrony, zatem trzeba dbać o to, by nie uległ urazowi. 

Zabiegi i działania profilaktyczne

Nie we wszystkich przypadkach można ustrzec się wrastających paznokci. Nierzadko jednak daje się wdrażać działania profilaktycznie, dzięki którym paznokcie oraz skóra w okolicy paznokcia są utrzymane w odpowiednim stanie, dzięki czemu problem się nie pojawia. Co zatem można zrobić, by paznokcie nie wrastały? Oto kilka sposobów:

  • obcinanie paznokci na prosto, a nie w półkole;
  • zmiękczanie poprzez namaczanie przed ich obcięciem, jeżeli są zbyt twarde;
  • stosowanie płynów zmiękczających skórki przed ich usunięciem;
  • usuwanie zabrudzeń spod paznokci za pomocą miękkiego patyczka, który nie podrażnia skóry;
  • noszenie wygodnego, nieuciskającego obuwia;
  • niedoprowadzanie do wilgoci w obuwiu i stosowanie odpowiednich preparatów, jeżeli występuje nadpotliwość stóp.

Choć nie jest to oczywiste, równie ważne jest utrzymywanie prawidłowej diety, obfitującej m.in. w krzem, żelazo i wapń. Warto również regularnie lub co jakiś czas korzystać z usług profesjonalnej kosmetyczki lub zabiegów podologii kosmetycznej. 

Płyny na wrastające paznokcie

Jak działa płyn na wrastające paznokcie?

Jak działa płyn na wrastające paznokcie?

W ofertach sklepów specjalistycznych znaleźć można płyny na wrastające paznokcie. Są one produkowane przez firmy, które proponują nie tylko preparaty kosmetyczne, ale również lecznicze, do stosowania profesjonalnego. Przed zakupem najlepiej skorzystać z porady specjalisty oraz jego rekomendacji. Dobierze on odpowiedni produkt w zależności od tego, jak bardzo zaawansowany jest problem. 

Jak działa płyn na wrastające paznokcie? Jego podstawowym zadaniem jest zmiękczanie skórki wokół paznokcia. Poza tym może mieć działanie dezynfekujące oraz odświeżające. Często do początkowych problemów z wrastającą płytką dochodzi ponieważ skóra otaczająca paznokieć jest zbyt twarda i zrogowaciała. Płyn ją odpowiednio zmiękcza, zatem jeżeli to właśnie jest przyczyną, jest ona w tej sytuacji wyeliminowana. 

Przy stosowaniu tego rodzaju preparatów niezwykle ważna jest systematyczność. Należy je aplikować jeden lub dwa razy dziennie. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu płyn nie doprowadza do powstawania zakażeń i dolegliwości bólowych. 

Osoby, które cierpią na cukrzycę, powinny sięgać po preparaty, które są bezpieczne do stosowania przez diabetyków. Wielu producentów bierze pod uwagę specyficzne potrzeby takich pacjentów.

Co zrobić przy zakażeniu?

W sytuacji, gdy przy wrastającym paznokciu wdało się zakażenie, można sięgnąć po płyn zawierający cząstki srebra. Jest ono naturalnym antybiotykiem, który działa destrukcyjnie nie tylko na bakterie, ale też grzyby oraz wirusy. 

Należy pamiętać, że jeżeli domowe sposoby (również te z wykorzystaniem różnorodnych preparatów i leków) nie działają, należy udać się do specjalisty. Może okazać się, że paznokieć wrasta zbyt mocno i konieczne jest założenie klamry, tamponady lub częściowe usunięcie płytki paznokcia. Wtedy podolog lub lekarz również może zalecić stosowanie odpowiedniego preparatu. Jak działa płyn na wrastające paznokcie? W takiej sytuacji sprawia, że rana jest zdezynfekowana oraz zabiega wdaniu się zakażenia.

Wrastające paznokcie – podsumowanie

Jak widać, zarówno przyczyny wrastania paznokci, jak i sposoby radzenia sobie z nimi są różnorodne. Czasem wystarczy odpowiednia profilaktyka i regularne wykonywanie zabiegów kosmetycznych bądź stosowanie kosmetyków. Bywają też takie sytuacje, gdy niewiele jesteśmy w stanie zmienić w naszym trybie życia czy pracy, która negatywnie wpływa na stan stóp. Dlatego warto wiedzieć, jakie mamy możliwości i z jakiej pomocy można skorzystać, gdy następują dolegliwości bólowe w rejonie stóp.

Istotne jest, by kosmetyki do stop stosować regularnie i nie doprowadzać do większych zrogowaceń skóry czy deformacji paznokci. Jeżeli jednak zauważymy niepokojące zmiany, nie powinno się zwlekać z wizytą u lekarza specjalisty lub podologa.