Moda / Sklepy · 23 października 2018

Sklep z biżuterią sprzedaje rękodzieło? To działa!

Sklep z biżuterią sprzedaje rękodzieło? To działa!

Ostania aktualizacja 5 stycznia 2024

Sklep z biżuterią sprzedaje rękodzieło? To działa! Czy sklep z biżuterią zarobi, jeśli będzie sprzedawał rękodzieło powstałe w domach osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jubilerskimi wyrobami? Trzeba pamiętać, że ludzie ci wkładają wiele serca w pracę, ale efekt nie zawsze jest taki, jakiego byśmy oczekiwali. Siłą rzeczy decydujemy się na produkty, które zostały stworzone w bardziej profesjonalnych warunkach. I jest to pierwszy błąd, ponieważ rękodzieło to wspaniały sposób na zdobycie oddanych klientów.

Sklep z biżuterią  może wiele zyskać na domowych wyrobach. Dlaczego? Ponieważ po pierwsze, trudno zrobić drugą, identyczną parę. Zazwyczaj jeden wyrób różni się od drugiego detalami. Oczywiście są osoby, które robią hurtowo identyczne rzeczy, ale zdarza się to raczej rzadko. Zwykle eksperymentują z ciekawymi rzeczami. Jeśli powiemy klientom, że drugiej takiej rzeczy nie ma na świecie, możemy być pewni, że wzbudzimy jego zainteresowanie.

W dzisiejszych czasach właściwie każdy może robić biżuterię. Musi mieć do tego jednak pewne zdolności manualne, w przeciwnym razie nic mu z tego nie wyjdzie. Nie stanowi problemu kupienie kamieni szlachetnych, srebrnych czy złotych łańcuszków i zawieszek. W ten sposób klienci mogą zyskać coś wyjątkowego nieco taniej, niż zazwyczaj – tam, gdzie płacą za markę, raczej muszą wydać więcej pieniędzy. Są jednak tacy, którzy w nieco mniej drogi sposób chcieliby nosić to szmaragdy, to rubiny.

sklep z biżuterią

sklep z biżuterią

Podstawową zasadą, którą w tej sytuacji może wykorzystać sklep z biżuterią, jest reguła niedostępności. Opisał ją Robert Cialdini w swoim „Wywieraniu wpływu na ludzi”. Reguła ta wskazuje mniej więcej na to, że ludzie żywią gorące pożądanie względem przedmiotów, które są zasadniczo limitowane. Siłą rzeczy pojedynczy okaz ręcznie wykonanej biżuterii spełnia tę regułę doskonale. Zauważmy, jak często nęci się nas ofertami w rodzaju „zostało już tylko kilka egzemplarzy”. To tłumaczy na przykład szał wszelkich przecen, w których podstawą staje się potencjalna niedostępność produktu. Tutaj możemy zagwarantować klientowi absolutną wyjątkowość stworzonej rzeczy. Nie zapomnijmy mu wspomnieć o szczegółach samego procesu wykonania – w ten sposób zrobimy dobre wrażenie i przekonamy kupującego o tym, że wiemy, co robimy.

Kolejną wielką zaletą biżuterii wykonanej ręcznie jest to, że stosunkowo łatwo ją naprawić lub zastąpić. Jeśli klient przez przypadek ją uszkodzi, bez problemu zastąpimy brakującą część inną. To wzbudzi zaufanie – gdybyśmy bowiem zaoferowali inny produkt, nawet przeceniony, wyszlibyśmy na dusigroszy. Takiej opinii nie chce mieć żaden szanujący się sprzedawca.

Sklep z biżuterią może natomiast wiele zyskać, oferując ręcznie robioną biżuterię. Nie tylko ma wtedy plakietkę wszechstronnego, ale przede wszystkim wspierającego drobną przedsiębiorczość. Sprzedając wyroby pracy ludzkich rąk wspomagamy ich działalność, sprawiamy, że czują się docenieni. Kto wie, czy nastolatka robiąca w domowym zaciszu kolczyki nie będzie kiedyś wziętym jubilerem, który zacznie pracować w naszym zakładzie. Może nawet go odziedziczy i sprawi, że pewnego dnia będzie popularny niczym wiele znanych marek!

Sklep z biżuterią sprzedaje rękodzieło? To działa!

Sklep z biżuterią sprzedaje rękodzieło? To działa!

W domowych pieleszach powstają często przepiękne twory. Pamiętajmy, że biżuteria wykonywana pracą własnych rąk jest stworzona z oddaniem. Jeśli prowadzimy sklep z biżuterią zdajemy sobie sprawę, ile wysiłku kosztuje stworzenie pięknego przedmiotu.

Jeśli o marketingu mowa, najlepiej sprawdzi się tu szeptany. Przyjmijmy taką sytuację: klientka wychodzi z nowymi, srebrnymi kolczykami stworzonymi przez początkującego jubilera. Koleżanki przyglądają się jej z zazdrością, pytają, gdzie je nabyła, a ona wskazuje nasz sklep. Brawo, rozbiliśmy bank – ludzie będą ciągnęli do nas tłumami.

Biżuterię wykonywaną pracą rąk można również pochwalić się za pomocą mediów społecznościowych. Przyjmijmy, że mamy fanpage na Facebooku. Pokazanie naszym obserwującym tego, co stworzono na ich potrzeby zyska nam wielu potencjalnych klientów. Będzie to dla nas również okazja do tego, by wdawać się w dyskusję na temat wielkich zalet tworzenia domowej biżuterii. Możemy wyjaśnić fanom, jak wielkie korzyści mogą odnieść z posiadania wyjątkowych i jedynych w swoim rodzaju drobiażdżków.

Ten post dostępny jest także w języku: angielski francuski niemiecki włoski szwedzki duński